Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Areali kulturor i veriut ne shek. XVI – XIX, Bardhyl Demiraj
  • Areali kulturor i veriut ne shek. XVI – XIX, Bardhyl Demiraj

Areali kulturor i veriut ne shek. XVI – XIX, Bardhyl Demiraj

Vlerësimi 

Në këtë monografi i përmbahemi një koncepti të diferencuar teorik të "kulturës", duke u përqendruar në fushën e formimit dhe të produktit intelektual që është përftuar ose ka pasur synim largvajtës mbarështimin e tij në Veri të hapësirës kulturore – etnike shqipfolëse.

2 500,00 Lekë
Sasia
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Përshkrimi

Titulli: Areali kulturor i veriut në shek. XVI – XIX (kopertinë e trashë)
Gjinia: Gjuhësi, albanologji, histori
Autori: Bardhyl Demiraj
Shtëpia botuese: Onufri
Viti: 2017
Fq. 612
Pesha: 1.338 kg.
ISBN: 978-9928-226-76-1

Mbi librin

Në këtë monografi i përmbahemi një koncepti të diferencuar teorik të "kulturës", duke u përqendruar në fushën e formimit dhe të produktit intelektual që është përftuar ose ka pasur synim largvajtës mbarështimin e tij në Veri të hapësirës kulturore – etnike shqipfolëse.

Parë nga kjo perspektivë, diferencimin që bëjmë brenda kësaj hapësire kompakte e motivojnë për periudhën në fjalë sidomos aktivitetet intelektuale të institucioneve të kultit që ishin të pranishme në këtë zonë, siç është për shembulkl rasti i angazhimit social të klerit katolik që vepronte atëbotë në provincën administrative – kishtare të Arbënit dhe në Arqipeshkëvinë e Shkupit.

Fokusimi ynë kryesisht në këto aktivitete sendërton në domethënien e vet largvajtëse shi atë koncept relativ të "Arealit Kulturor të Veriut", meqë pikërisht këtu e përgjatë kësaj periudhe zë rrënjë e hedh shtat edhe ajo traditë e shkrimit shqip me alfabet latin, e cila ratifikohet në formën e vet përfundimtare me një kod të ri në Kongresin e Manastirit (1908), bash ashtu siç e shkruajmë dhe e ngjërojmë sot e gjithë ditën si alfabet të njësuar për gjithë hapësirën shqipfolëse.

Detajet e librit
Onufri
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Areali kulturor i veriut ne shek. XVI – XIX, Bardhyl Demiraj

Areali kulturor i veriut ne shek. XVI – XIX, Bardhyl Demiraj

Në këtë monografi i përmbahemi një koncepti të diferencuar teorik të "kulturës", duke u përqendruar në fushën e formimit dhe të produktit intelektual që është përftuar ose ka pasur synim largvajtës mbarështimin e tij në Veri të hapësirës kulturore – etnike shqipfolëse.

Write your review
16 other products in the same category:

Reference: SKU000778

Brand: Te tjere

Eqrem Cabej, Shaban Demiraj

Review(s): 0

Title: Eqrem ÇabejOriginal: Eqrem ÇabejCategory: BiographyAuthor: Shaban DemirajPublisher: Akademia e ShkencaveYear: 2008Pgs. 324Weight: 0.431 kg

Price £6.92
More
There are not enough products in stock