Kategoritë

Botuesit

Autorët

Tension i larte, Edmond Tupja Shihe të plotë

Tension i larte, Edmond Tupja

Edmond Tupja ka lindur në Tiranë në vitin 1947. Pasi kreu studimet në vendlindje, u diplomua për gjuhë e letërsi frënge në Universitetin e Sorbonës, Paris.

Info shtesë

SKU001219

Disponueshëria: Ne gjendje

$5.07

Me ulje çmimi!

-20%

$6.34

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

 • 69 variacione per nje teme erotike, Edmond Tupe

  69...


  Në këtë libër, siç e shpreh vetë titulli i tij,...

 • Kurban, Edi Rama

  Kurban, Edi...


  Ky libër që duket sikur është shkruar për të...

 • 1984, George Orwell

  1984, George...


  Romani 1984 flet për një botë që gjendet e...

Titulli: Tension i lartë
Origjinali: Tension i lartë
Gjinia: Tregime erotike
Autori: Edmond Tupja
Shtëpia botuese: Ombra GVG
Viti: 2006
Fq. 200
Pesha: 0.203 kg.
ISBN: 978-99927-96-56-1

Mbi autorin

Edmond Tupja ka lindur në Tiranë në vitin 1947. Pasi kreu studimet në vendlindje, u diplomua për gjuhë e letërsi frënge në Universitetin e Sorbonës, Paris. Fillimisht pedagog në Fakultetin e Historisë e të Filologjisë, pastaj mësues në qytetin e Gramshit, më vonë përkthyes në Tiranë, sot drejton seksionin e përkthimit pranë departamentit të frëngjishtes në Fakultetin e Gjuhëve të Huaja të Universitetit të Tiranës.

Autor tekstesh universitare, vëllimesh me poezi e prozë në shqip dhe frëngjisht, leksikograf, publicist e kritik përkthimesh, laureat çmimesh kombëtare e ndërkombëtare, ka shqipëruar vepra të shkrimtarëve francezë: Proust, Gracq, Tournier, Sartre, Giono, Mauroius, Pieyre de Mandiargues, Delerm, Plazy etj. dhe ka përkthyer në frëngjisht autorë shqiptarë si F. Kongoli, I. Kadare, D. Çomo, D. Çuli, B. Shehu dhe S. Çapaliku.