Romane

Information

Botuesit

Speciale

Autorët

Ulje çmimi! Tutori, Mimoza Ahmeti Shfaq të madhe

Tutori, Mimoza Ahmeti

Produkt i ri

Mimoza Ahmeti nga Kruja është një nga "fëmijët terribël" të viteve nëntëdhjetë, që ia ka dalë të zmadhojë horizontet dhe eksplorojë mundësitë e ofruara nga shqisimet e saj.

Më shumë detaje

Në gjendje

$11.27

-20%

$14.09

Më shumë informacione

Titulli: Tutori
Gjinia: Roman
Autori: Mimoza Ahmeti
Shtëpia botuese: Mapo Editions
Viti: 2018
Fq. 182
Pesha: 0.231 kg.
ISBN: 978-9928-213-22-8

Koment nga Robert Elsie

Mimoza Ahmeti nga Kruja është një nga "fëmijët terribël" të viteve nëntëdhjetë, që ia ka dalë të zmadhojë horizontet dhe eksplorojë mundësitë e ofruara nga shqisimet e saj.

Duke e tërhequr zvarrë kombin e vet, në mënyrën e saj idiosinkratike, në rrugën plot gropa drejt Europës, ajo ia ka mundur në vite të provokojë shoqërinë e varfër dhe të lodhur shqiptare, në më shumë reflektim të nevojshëm, gjë e cila, me kohë, mund të çojë tek vlera të reja dhe më të sinqerta humane.

Pas dy volumeve me vargje të saj, në fund të viteve tetëdhjetë, ishte përmbledhja me 53 poema, Delirium, Tiranë, 1994, që rroku vëmendjen e publikut. Shprehja e saj e çiltër, me vështrimin e gjerë të një dëshire feminine dhe indulgjenca në kënaqësitë sensuale, si dhe fluiditeti kristalin i gjuhës së saj, e kanë bërë atë një autore moderne klasike. Dallimi tradicional mashkull femër i vargjeve duket se shpërbëhet nga forca pasionante e penës së saj.

Reviews

Write a review

Tutori, Mimoza Ahmeti

Tutori, Mimoza Ahmeti

Mimoza Ahmeti nga Kruja është një nga "fëmijët terribël" të viteve nëntëdhjetë, që ia ka dalë të zmadhojë horizontet dhe eksplorojë mundësitë e ofruara nga shqisimet e saj.

Libra të ngjashëm

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

Shkarkime

KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (0)