• Banner

Ajlen, Esmeralda Petrela
  • Ajlen, Esmeralda Petrela

Ajlen, Esmeralda Petrela

Ishte fillimi i viteve njëzet, kur arkeologu anglez, i panjohur deri në atë çast, Jan Hiçens gjeti një ndërtim të vjetër në një zonë shumë të largët nga qyteti i shkretuar i Memfisit. Për habinë e tij, dikur egjiptianët e lashtë ndërtonin një tempull larg çdo vendi, çdo qyteti të gjetur deri në atë çast.

1 200 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Ajlen
Gjinia: Roman
Autori: Esmeralda Petrela
Shtëpia botuese: Dudaj
Viti: 2018
Fq. 328
Pesha: 0.401 kg.
ISBN: 978-99943-0-547-6

Mbi librin

Ishte fillimi i viteve njëzet, kur arkeologu anglez, i panjohur deri në atë çast, Jan Hiçens gjeti një ndërtim të vjetër në një zonë shumë të largët nga qyteti i shkretuar i Memfisit. Për habinë e tij, dikur egjiptianët e lashtë ndërtonin një tempull larg çdo vendi, çdo qyteti të gjetur deri në atë çast.

Jani kishte ardhur si ndihmësi i arkeologut që kishte nisur ekspeditën dhe ishte rastësi fatlume për një njeri të dalluar veçanërisht si i shpërqendruar, që të kalonte i pari dhe me nxitim në drejtim të tempullit. Diçka i thoshte të ecte diku ndryshe prej atyre që kishte ndier një përbuzje të ndërsjellë.

E ndiente se të gjithë e shikonin si një llafazan të bezdisshëm, një amator të cilit nuk i kishte takuar vërtet që të bëhej pjesë e këtij grupi kërkuesish. Ishte ditë e nxehtë korriku, por në ajrin e thatë të shkretëtirës trupi nuk i djersinte shumë.

Jani u fut i vetëm në tempull me vrap dhe u mahnit nga gjendja e ndërtesës dhe nga shkrimet e shumta në mur. Ato që e lanë pothuajse pa frymë amatorin fatlum ishin papiruset me shënimet autentike të ruajtura me kujdes për shekuj të tërë.

Në mure përsëriteshin simbolet e planetëve, që nga Dielli e deri te Saturni, dhe ato të katër elementeve të natyrës. "Gjeta një thesar!", bërtiti dhe shtrëngoi grushtin i gëzuar. Dikur, tempulli kishte qenë përgjithësisht i bardhë dhe ndërkohë që shikonte i habitur muret, i ra përtokë një mollë e kuqe që mbante në xhepin e vogël të xhaketës.

Në përpjekje për të kapur mollën, e cila ra pak shkallë më poshtë në anën e majtë të tempullit, gjeti hyrjen e një dhome të nëndheshme. U fut në atë dhomë ku ajri ishte shumë i rëndë dhe gjeti tre trupa.

Koment nga autorja

Jam mirënjohëse për të gjitha eksperiencat që kam jetuar, pengesat që më kanë ngadalësuar, aftësitë për t'i kapërcyer, njerëzit që më kanë mbështetur, pasionin tim për astrologjinë dhe për botën e okultit. Këto gjëra më japin force të krijoj.

Të krijoj është qëllimi i jetës sime. Për mua, ky proces zhvillohet vetëm duke reflektuar mbi veten dhe mbi njerëzit përreth. Pjesëtarët e familjes sime, por edhe miqtë që kam njohur shumë kufij larg atdheut, kanë ndikuar thellë në zhvillimin tim si individ. Mendja e hapur është një nga cilësitë e parapëlqyera. Dhembshuria vjen si pasojë.

Me këtë libër ndaj dëshirën time për një botë ku respektohen vlerat që njerëzit u japin besimeve të tyre personale, për një botë ku tradita injorante e përçarjes nuk është e pranishme si sot. Pavarësisht se bota nuk është siç do ta dëshironim, unë bëj një përpjekje për t'ju dhënë filozofinë time, e cila zbulohet faqe pas faqeje. Zhvishuni nga hamendësimet dhe hapeni mendjen për një udhëtim aventurier, të paparashikueshëm, intensiv dhe emocional.

Mbi autoren

Esmeralda Petrela ka lindur më 1993 në Tiranë. Gjatë viteve të para të fëmijërisë e më pas në Shkollën e Baletit, ajo ndoqi pasionin për kërcim. Vazhdoi shkollën e mesme të profilizuar në biznes. U diplomua për financë në Universitetin Shtetëror të Tiranës.

Larg profilit akademik, Esmeralda ruan të shtrenjtë kujtimin e performancave në një konkurs teatror, udhëtimet në Europë dhe në Azi për eksperienca vullnetare, dhe jo vetëm, si dhe ndeshjet me kultura të ndryshme.

Megjithatë, prej më shumë se dhjetë vjetësh i është përkushtuar në mënyrë të pavarur astrologjisë dhe prej disa kohësh ofron edhe shërbime të kësaj natyre. Kjo eksperiencë i ka shërbyer për të formësuar romanin e saj të pazakontë, në mesin e botimeve të autorëve vendës. "Ajlen" është libri i dytë i Esmeralda Petrelës.

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Botimet Dudaj

Matilda, Brunilda Zllami

(0)

Matildës i rrëshqiti një lot që la një pullë të madhe në jastëk. E ëma nuk dinte si sillej ai me të. Si e lidhte me rripin e pantallonave, pastaj e rrihte. Në fund i thoshte të mos fliste, se përndryshe do e çonte në burg bashkë me të ëmën.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Toena

Klithma e mbretereshes Teute, Ajmone Sumaj Salihu

(0)

Romani "Klithma e mbretëreshës Teutë" shquhet për një gjeturi artistike, përmes së cilës fryma e ndjeshmërisë lirike përcakton strukturën, figuracionin dhe stilin, duke dhënë situata dhe ngjarje që nga miti, gojëdhëna, historia e dokumentacioni, që prodhojnë fenomenin letrar dhe faktin estetik, madje edhe shëmbëlltyrën e personalitetit.

Çmimi 1 400 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000434

Botuesi: Koha Ditore

I humburi, Fatos Kongoli

(0)

Romani hapet me përshkrimin e ikjes së mijëra shqiptarëve, në mars të vitit 1991, nga Shqipëria. Ikje jo aq nga rreziku i persekutimit policor, ngase regjimi totalitar ishte në shembje e sipër, sa nga vendi ku ishin shtresëzuar pasojat e sundimit të këtij regjimi.

Çmimi 800 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Botimet Dudaj

Djalli qe pagova per keshille, Jeta Vojkollari

(0)

Kur diçka mrekullisht tronditëse ndodhi në jetën e Sabrinës, u duk sikur dashuria dhe xhelozia për Tomin filluan të thërrmoheshin brenda saj. Psikoterapistja më e mirë e Tiranës u mbërthye nga euforia. Askush dhe asgjë s'e frenonte dot më. Tani ajo do t'i zgjidhte klientët nga paria e vendit.

Çmimi 900 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Botimet Dudaj

Bolero, Ardian Vehbiu

(0)

Kioska e gazetave te cepi të ftonte të blije një gazetë, por ajo nuk e kish blerë gazetën kurrë: gazetat nuk e linin të mendonte dhe t'u jepte dum gjërave që i rrokulliseshin në kokë.

Çmimi 800 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU000784

Botuesi: Almeira

Nata e Ustikës, Petro Marko

(0)

Romanet "Hasta la vista ", "Një emër në katër rrugë " dhe "Nata e Ustikës", janë romanet më autobiografikë në letërsinë tonë. Pas personazhit kryesor të secilit roman (Gori, Gjikë Bua, Andrea) lexuesi fare lehtë do ta identifikojë vetë autorin.

Çmimi 600 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2086

Botuesi: Princi

Saga e nji dite, Lisandri Kola

(0)

Lisandri Kola, i lindur në Shkodër më 12 maj 1986, ka mbaruar studimet e larta për Gjuhë shqipe dhe letërsi në Universitetin "Luigj Gurakuqi" në vitin 2008. Në Universitetin e Tiranës ka mbaruar studimet për letërsi në 2010 në drejtimin Teori dhe kritikë letrare. Ndërkohë ndjek Shkollën Doktorale për Letërsi, pranë UT.

Çmimi 400 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU002032

Botuesi: OMSCA-1

Rruget e ferrit, Visar Zhiti

(0)

"Prangat në duart e Zhitit nuk janë vetëm prangat e tij, por të njeriut përgjithësisht... Autori na përkujton se "liria më shumë eshtë gjendje shpirti, sesa trupi". Zëri i tij sjell dhembjen e Shqipërisë, të një kohë të dhimbshme. Në thjeshtësinë e tij, Visar Zhiti është kompleks, i thellë, shumështresor, plot shpirt."

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Onufri

Gjumi mbi bore, Ridvan Dibra

(0)

Tekstet e kësaj përzgjedhjeje, intermexo aktive në rrugën krijuese të një autori të konfirmuar, janë të shkurtër, nga një deri në tetë faqe. Të rrjedhshëm dhe të drejtpërdrejtë. Shumëtrajtësh: diku teksti merr formën e një aksiome morale, diku të një parabole të rrasët, tjetërkund të një dialogu absurdizues, e diku tjetër të një rrëfimi të dyfishtë...

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2304

Botuesi: Onufri

Legjenda e vetmise, Ridvan Dibra

(0)

Legjenda e vetmisë" është një rrëfim i rrallë që shkruhet vetëm për hir të rrëfimit, i zhveshur nga të gjitha funksionet e tjera, është një rrëfim i kulluar dhe i bukur që hap shtigjet e një "lartpurlartizmi", i cili fatkeqësisht i ka munguar letërsisë shqipe.

Çmimi 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU000041

Botuesi: Botimet Dudaj

Preja e nje martese te lodhur, Rudina Xhunga

(0)

“Preja e një martese të lodhur” është një roman për dashurinë. Në faqen e dedikimit autorja shkruan: Për ata që duhen; me frikë se bëhen tre dhe ankth mos mbeten një. Kanë thënë për librin “Eshtë një mnyrë të shkruari me sinqeritet, pa poza, një realizëm pa makijazh. Një libër I shkruar me mendje, me zemër,

Çmimi 650 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Onufri

Mërkuna e zezë, Agron Tufa

(0)

Te "Mërkuna e Zezë", Guri, personazhi kryesor, viziton fshatin e largët të dajës për t'u gjetur i vetmi djalë i një shtëpie me shumë femra, mes joshjes së magjirave, seksualitetit dhe lakuriqësisë, i rrethuar nga femra që nuk dihet se ç'duan prej tij: të ngelen shtatzanë me të, ta mbrojnë apo ta vrasin?

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje
chat Përshtypjet (0)