• Banner

Polina, Agim Hamiti
  • Polina, Agim Hamiti

Polina, Agim Hamiti

SKU001739

Polina, romani më i ri shkrimtarit Agim Hamiti, është himn i një dashurie subleme. Një dashuri e linduer në një ambjent, i cilipak apo aspak ka lidhje me ndjenjën e dashurisë: në një shtëpi publike... Fjordi është bir i një familje inelektuale shqiptare, e cila punon dhe jeton në Marsejë.

899 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: Polina
Origjinali: Polina
Gjinia: Roman
Autori: Agim Hamiti
Shtëpia botuese: GEER
Viti: 2010
Fq. 418
Pesha: 0.44 kg
ISBN: 978-99956-88-96-7

Mbi librin

Polina, romani më i ri shkrimtarit Agim Hamiti, është himn i një dashurie subleme. Një dashuri e linduer në një ambjent, i cilipak apo aspak ka lidhje me ndjenjën e dashurisë: në një shtëpi publike... Fjordi është bir i një familje inelektuale shqiptare, e cila punon dhe jeton në Marsejë.

Martini, i ati tij, një arkitekt i shkëlqyer, është një nga emrat e respektuar në rrethin e intelektualëve të shoqërisë i cili shpreson, duke inkurajuar, që i biri të zgjedhë rrugën e drejtë në jetë. Në shembullin e të ati, i riu Fjodor vendoset mes dy zgjedhjesh: arkitekt apo psikolog, degë të cilën e dashuron. Diplomohet me rezultate të larta në psikologji dhe në tentativë për të filluar punë në një spital psikiatrik vëren se ajo botë është tepër e rëndë për të.

Për qëllime studimore ndërmerr një detyrë jo aq të lehtë për një të ri me aspirata të larta profesionale, studimin psikologjik të sjelljes së femrave në një shtëpi publike, aty ku jo rrallë përfundojnë edhe femra që nuk duan ta luajnë atë rol. Për "Parajsën e seksit" ishte e rrallë prania e një djaloshi të ri dhe të bukur, ndaj dhe prania e tij nuk kaloi indiferente edhe për të zonjën e "strehës dashurore".

Diku mes të tjerave, Fjodori befasohet nga pamja e një krijese që ai do ta quante: freski magjepsëse. Poline Malarme, e shpallur Miss Marseja 1935, duket se fati nuk e ka përkëdhelur dhe aq. Pas vdekjes së të atit, familja e saj merr rrokopujën dhe rezultati është punësimi në shtëpinë publike ku nis të prostituojë.

Një ndjenjë e ëmbël duket se nis të marrë jetë mes të dy të rinjve dhe pikërisht dashuria e Fjodorit arrin ta nxjerrë nga ajo ëndërr e keqe. Në zjarrminë e dashurisë së lirë, ata nisin të ndërtojnë jetën e tyre, duke kapërcyer edhe pengesat familjare për shkak të së kaluarës së hidhur të Polinës.

Një jetë e re nis pë të rinjtë, të cilët vendosin që çatinë ta ngrenë në Egjipt, pas ekspeditave të zhvilluara më parë. Aty ku duket se çdo gjë lulëzon në qiell të hapur, një re e zezë duket se përmbys gjithçka. Fjodori mëson se i ati nuk është mirë dhe është kthyer në Shqipëri. Tashmë, i larguar prej shtatë vjetësh nga prindërit, ai vendos të kthehet me Polinën në Shqipëri.

Në Shqipëri ishte koha kur çdo gjë bëhej "në emër të popullit" dhe shumë shpejt edhe Fjodori me Polinën u prezantuan me këtë realitet. Si të ardhur nga jashtë dhe me të ardhura e pasuri të mjaftueshme, shumë shpejt u vunë në objektiv duke u marrë çdo gjë që kishin në pronësi. Dhe nuk mjaftoi kaq. Fjodori arrestohet për agjitacion dhe propagandë kundër pushtetit popullor.

"Rrëshqitje në humnerë" do ta quante me të drejtë autori një jetë të begatë, të ngritur mbi sakrifica. Me gjithë përpjekjet për t'i kthyer mendjen Polinës të kthehet në atdhe, ajo tashmë e ka marrë vendimin, do të qëndrojë pranë bashkëshortit të saj me të cilin kanë ndarë aq momente të vështira dhe të lumtura.

Me përkushtim dhe dashuri nisin rrugëtimet e gjata e të mundimshme për t'ju gjendur sadopak në ambientet e largëta të burgimit. Shpejt ballafaqohet me një realitet të paimagjinueshëm, kushtet mizerje, dhunën, ecjet në të ftohtin e acartë, në sakrifikim të një dashurie të ruajtur në zemër, një dashuri që do të rrojë më shumë se trupi i saj i brishtë...

Detajet e librit
Te tjere
SKU001739
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU000499

Botuesi: OMSCA-1

Ferri i care, Burgologji, Visar Zhiti

(0)

“U gëzova për mençurinë tënde fisnike, u gëzova edhe më shumë për faktin që njeriu shqiptar është i aftë për një mençuri të tillë. Dhumë zymti vjen nga Shqipëria, shumë dëshpërim e disa herë shumë egërsi. Ndaj për oguret e mirë kemi të drejtë të gëzohemi.” Ismail Kadare

Çmimi 1 200 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU002032

Botuesi: OMSCA-1

Rruget e ferrit, Visar Zhiti

(0)

"Prangat në duart e Zhitit nuk janë vetëm prangat e tij, por të njeriut përgjithësisht... Autori na përkujton se "liria më shumë eshtë gjendje shpirti, sesa trupi". Zëri i tij sjell dhembjen e Shqipërisë, të një kohë të dhimbshme. Në thjeshtësinë e tij, Visar Zhiti është kompleks, i thellë, shumështresor, plot shpirt."

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2621

Botuesi: Botimet Dudaj

Shenime nga Shkolla e Partise, Daut Gumeni

(0)

Satira e mprehtë dhe elegante, thellësia, pasuria e ideve, bukuria e parashtrimit dhe e shtjellimit të tyre, qartësia e gjykimeve etike, politike e filozofike, origjinaliteti i rrëfimeve, gjuha brilante aq e begatë, mendoj se e bëjnë veprën të veçantë e një ndër më të arrirat e letërsisë së sotme shqipe.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ne gjendje
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Onufri

Nëntori i një kryeqyteti, Ismail Kadare

(0)

"Nëntori i një kryeqyteti" u shkrua dhe u botua në vitin 1974. Ngjarjet e romanit, të përqendruara rreth ndërtesës së Radiostacionit të kryeqytetit shqiptar në ditët e çlirimit të tij, nëntor i vitit 1944, janë të ndërthurura me atmosferën e hakmarrjes ndaj klasës së përmbysur.

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Onufri

Kadare, Vepra e plote, vol. 4

(0)

Ky vëllim përbëhet nga dy romane: "Lëkura e daulles" dhe "Kronikë në gur". "Lëkura e daulles" u shkrua dhe u botua në vitin 1967 në revistën "Nëntori" për të dalë një vit më pas si libër më vete, me titullin "Dasma".

Çmimi 1 500 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Ideart

Sy, Ardian-Christian Kycyku

(0)

Prozatori i ri, siç i thonë disa është, në fakt, i moçëm dhe i vënë në sprovë si vetë Ballkani. Por një i sprovuar i qetë, që lëviz mes të fshehtave të ëmbla të lindjes dhe të vdekjes, të Fillimit e të Fundit, me një shpërfillje prej të pavdekshmi apo mbase të një qenieje racionale të ardhur nga një tjetër botë.

Çmimi 600 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Onufri

Fabula rasa, Agron Tufa

(0)

Një vështrim i çuditshëm dhe përshkrim i historisë së një Uni, histori që i shtrin kufijtë nga lindja në vdekje, nga shpresa në dëshpërim, nga realizimi në dështim, histori që është Kohë, njëherësh e secilit dhe e askujt.

Çmimi 900 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001816

Botuesi: Toena

Lëkura e qenit, Fatos Kongoli

(0)

Një histori dashurie e rishfaqur në tri breza, një takim plot pikëpyetje e të panjohura me mijëvjeçarin e ri, një përpjekje për t'u çliruar nga dhembjet e së kaluarës. Po a është e mundur të shpëtojmë nga ankthi i hijeve tona?

Çmimi 600 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pegi

Ditë e bardhë e fyer, Elvira Dones

(0)

Ilir Bejko është emigrant shqiptar që përpiqet deri në vetëmohim të jetë qytetar i denjë. Armikja e tij më e madhe është vetë origjina e tij. Gjatë përpjekjeve për të mbijetuar, njihet me Maks Baumanin, një zviceran i sërës së lartë, por i mbërthyer nga një ves që e largon nga gjithë bota.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000018

Botuesi: Toena

Dragoi i fildishtë, Fatos Kongoli

(0)

Në fillim të viteve '90, Genci Skampa, reporter në një të përditshme, ftohet në një takim gazetarësh ballkanikë në Paris. Prej andej rrëfimi shpërngulet në kohë dhe hapësirë, vendoset në Pekin, në mjediset studentore të fillimit të viteve '60, ku protagonisti ka kryer studimet. 

Çmimi 800 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Pegi

Po shkoj te kap Enisin, Edmond Tupja

(0)

Ti, në këtë çast, po pyet veten kush jam unë ose ndoshta nga emri dhe mbiemri im po nxjerr si përfundim se unë quhem Enis, aq më tepër që, pa diskutim, kamerat e sigurisë te magazina qendrore e Idlir Metallës do të më kenë filmuar, vetëm se nga prapa, me xhupin që e kam firmato, ndonëse firma Enis nuk njihet në Thabore, kryeqytetin e ardhshëm të...

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU002029

Botuesi: Onufri

Djella, Martin Camaj

(0)

Tiranitë, krahas nervozizmit dhe stuhive kalimtare, janë përpjekur të krijojnë portat e rreme e të gabuara. Në ngrehinën e përkorë të letrave shqipe, atje ku është duke zënë vendin e vet Martin Camaj, ashtu si në çdo panteon, hyhet vetëm prej një porte, asaj të madhes.

Çmimi 500 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Onufri

Mallkimi i priftëreshave të Ilirisë, Mira Meksi

(0)

Në një rrëfim mitik të hollësishëm të kujtesës së gjarprit-totem të ilirëve, vijnë ngjarjet e periudhës më të lavdishme të shtetit ilir nën sundimin e mbretëreshës Teuta: shndërrimi i saj në mishërimin e hyjnisë së Ilirisë, kurorëzimin mbretëreshë me vullnetin e Zeusit në Dodonë, paralajmërimi i priftëreshave të tempullit të Gjarprit dhe betejat...

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

Vetem per ty, Iva Nikolli

(0)

Kjo është historia e një motre dhe një vëllai binjak: Xheinës dhe Danielit. Të mbetur jetimë në moshë fare të re, dy të rinjtë detyrohen të gjejnë forca për të përballuar dhembjen e madhe nga humbja e prindërve dhe pastaj për të mbijetuar.

Çmimi 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

Pasanikë të varfër, Grigor Banushi

(0)

 Dy heronjtë e romanit janë shembull i vullnetit dhe këmbënguljes, i besimit dhe i dashurisë së ndërsjellë. Ata janë të bindur se vetëm duke u mbështetur fort në dashurinë e tyre, do të arrijnë të realizojnë ëndrrat dhe shpresat e tyre disavjeçare.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje
chat Përshtypjet (0)