Romancë

Information

Botuesit

Speciale

Autorët

Ulje çmimi! Nje martese amerikane, Tayari Jones Shfaq të madhe

Nje martese amerikane, Tayari Jones

Produkt i ri

"Një martesë amerikane" është një kryevepër i rrëfimit, një vështrim intim i thellë në shpirtrat e njerëzve që duhet të përballojnë të kaluarën, duke ecur përpara, me shpresë e dhembje, drejt së ardhmes.

Më shumë detaje

Në gjendje

$11.27

-20%

$14.09

Add to wishlist

Më shumë infromacione

Titulli: Një martesë amerikane
Origjinali: An american marriage
Gjinia: Roman
Autori: Tayari Jones
Shqipëroi: Oriana Tamburi
Shtëpia botuese: Omsca – 1
Viti: 2018
Fq. 350
Pesha: 0.427 kg.
ISBN: 978-9928-263-01-8

Mbi librin

Që me botimin e tij të pare, në shkurt të këtij viti, romani "Një martesë amerikane", tërhoqi interesimin maksimal të lexuesit dhe u vu menjëherë në qendër të vëmendjes së kritikës bashkëkohore, duke u vlerësuar jashtëzakonisht nga kjo e fundit.

"Një martesë amerikane" është një kryevepër i rrëfimit, një vështrim intim i thellë në shpirtrat e njerëzve që duhet të përballojnë të kaluarën, duke ecur përpara, me shpresë e dhembje, drejt së ardhmes.

Kjo histori dashurie është një vështrim tejet i thellë në zemrat dhe në mendjet e tre njerëzve, të cilët në të njëjtën kohë janë të detyruar të veprojnë përtej mundësive të tyre.

Roji dhe Çelestja janë mishërimi i Ëndrrës Amerikane. Ai është një nëpunës i ri, kurse ajo artiste në prag të një karriere emocionuese. Por, ndërsa ata i merr me vete rutina e jetës, papritmas vendosen në rrethana që as nuk mund t'i kishin imagjinuar...

Fragment nga libri

Në bibliotekën e shpirtit tim, gjendet një fjalor... Po në ato faqe shpjegohet edhe se si, një a dy herë në jetën tënde, do ta gjesh veten të zhveshur, nën peshën e një burri, dhe ajo që do të të shpëtojë, është një fjalë më se e zakonshme.

"Ti përherë vrapon drejt asaj që të pëlqen. Yt atë u përpoq të ta hiqte këtë zakon, por ti je njësoj si ai: njeri i shkëlqyer, por impulsive dhe pakëz egoiste. Por gratë duhet të jenë pak egoiste, - tha ajo. - se përndryshe iu shembet bota e i vë përfund."

Sepse gjithmonë dikush paguan. "Plumbi nuk sheh ku bie", - thotë shprehja. Besoj se e njëjta gjë vlen edhe për hakmarrjen. E ndoshta edhe për dashurinë. Ajo është diku rreth nesh, e paparashikueshme dhe vdekjeprurëse, si një tornado.

Dikë që e ke dashur një herë, nuk mund të mos e duash më fare. Dashuria ndoshta ndërron formë, por vazhdon të jetë ende aty.

Shtëpia nuk është "vendi ku mbërrin", shtëpia është "vendi nga ku nisesh". Shtëpinë nuk mund ta zgjedhësh, ashtu siç nuk mund të zgjedhësh familjen tënde. Në poker, ke në dorë pesë letra; tre mund t'i këmbesh, por dy je i detyruar t'i mbash: familjen dhe vendlindjen.

Komente mbi librin

"I shkëlqyer dhe njëkohësisht tronditës... i paharrueshëm."

USA Today

"Goditës... i shkruar bukur."

The New York Times Book Review

"Epik... i jashtëzakonshëm... triumfues."

Elle

"Imponues."

The Washington Post

Reviews

Write a review

Nje martese amerikane, Tayari Jones

Nje martese amerikane, Tayari Jones

"Një martesë amerikane" është një kryevepër i rrëfimit, një vështrim intim i thellë në shpirtrat e njerëzve që duhet të përballojnë të kaluarën, duke ecur përpara, me shpresë e dhembje, drejt së ardhmes.

Shkarkime

KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (0)