• Banner

  • Çmim i zbritur
Kurt Sejit dhe Murka, Nermin Bezmen
  • Kurt Sejit dhe Murka, Nermin Bezmen

Kurt Sejit dhe Murka, Nermin Bezmen

Me detajet e punuara si një qëndismë në dritën e kërkimeve shumëvjeçare, me të vërtetat e heshtura të historisë, me analizat e karaktereve të pasqyruara me përpikëri dhe me forcën goditëse të realizmit, Kurt Sejit dhe Murka është një histori jete dhe vdekjeje që sërish do ta ringjallni në përfytyrimet tuaja, ku sërish do të mund të gjeni veten tuaj në radhët e tij. 

13,350000 
11,350000  Ruaj 15%
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Kurt Sejit dhe Murka
Origjinali: Kurt Seyt & Murka
Gjinia: Roman
Autori: Nermin Bezmen
Shqipëroi: Stefan Vuçani
Shtëpia botuese: Bota Shqiptare
Viti: 2016
Fq. 600
Pesha: 0.741 kg.
ISBN: 978-9928-00-194-8

Mbi librin

Me detajet e punuara si një qëndismë në dritën e kërkimeve shumëvjeçare, me të vërtetat e heshtura të historisë, me analizat e karaktereve të pasqyruara me përpikëri dhe me forcën goditëse të realizmit, Kurt Sejit dhe Murka është një histori jete dhe vdekjeje që sërish do ta ringjallni në përfytyrimet tuaja, ku sërish do të mund të gjeni veten tuaj në radhët e tij. Nuk do të dëshironi ta lëshoni nga dora.

Nermin Bezmen, autorja e cila me vëllimin me poezi Dashuri që të zgjon nga gjumi i tha "Mirë se të gjeta" botës së letërsisë dhe me romanin e saj të parë Kurt Sejiti dhe Sura pushtoi zemrat e lexuesve të saj, këtë herë hap një kapitull tjetër të jetës së Kurt Sejitit.

Në udhëtimin e Kurt Sejitit dhe Surës që filloi në Rusinë cariste të vitit 1877 ju keni përjetuar historitë e vërteta të protagonistëve të vërtetë, duke marrë frymë bashkë me ta dhe e keni përfunduar aventurën e tyre në Stambollin e vitit 1924.

Këtë herë, në radhët e Kurt Sejitit dhe Murkës ju pret një udhëtim i një kohe tjetër që do t'ju çojë deri në vitin 1945. Do të kuptoni më mirë dhe do të doni më shumë Sejit Eminofin duke ndjekur me flladin e ditëve përrallore të Peras mallin e tij të pashuar, jetën e tij me ngjitje dhe zbritje, betejat e tij me fatin dhe vetveten, mëritë e tij ndaj jetës.

Duke lexuar luftën e Myrvetit, thuajse fëmijë, për të kuptuar Sejitin dhe për të përballuar jetën, herë do të zemëroheni me heronjtë e romanit dhe herë do t'u dhimbsen, herë do të qeshni dhe herë do të qani bashkë me ta.

Me Kurt Sejitin dhe Murkën, Nermin Bezmen vazhdon të tregojë vetminë dhe mëdyshjet që Kurt Sejiti dhe Murka, të bashkuar nga kufijtë e mbyllur, nuk mundën të kapërcejnë me gjithë dashurinë e tyre, të rrëfejë kryeneçësinë e krenarisë që rraskapiste dashurinë dhe se sa i pamëshirshëm mund të jetë fati.

Detajet e librit
Bota Shqiptare
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: Bota Shqiptare

Kurt Sejit dhe Sura, Nermin Bezmen

(0)

Një histori epike dashurie. Një dashuri sublime me shikim të parë. "Kurt Sejit dhe Sura", njëri nga romanet e Nermin Bezmen-it që ka zënë vend midis klasikëve të letërsisë turke, rrëfen histori njerëzish nga jetesa madhështore në Rusinë cariste deri në zvarritjet e tyre pas revolucionit bolshevik.

Çmimi 9,080000  Çmimi i zakonshëm 10,680000 
More
Në gjendje
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: K1R2P37

Botuesi: Bota Shqiptare

Me bej te te dua, Johanna Lindsey

(0)

Autorja më e shitur nr. 1 sipas gazetës New York Times, Johanna Lindsey na ofron këtë romancë "të dorës së parë" (Daily News) përmes një rrëfimi vezullues dhe të pasionuar mbi vajzën e një konti që duhet t'i mbushë mendjen një viskonti misterioz të martohet me të dhe t'i japë fund hakmarrjes kundër të vëllait.

Çmimi 9,080000  Çmimi i zakonshëm 10,680000 
More
Në gjendje

Referenca: 2449

Botuesi: OMSCA-1

Urat e Medison Kauntit, Robert James Waller

(0)

Nëse e keni përjetuar ndonjëherë dashurinë e vërtetë të jetës suaj, atë dashuri që për një arsye a ndonjë tjetër ka qenë e pamundur të realizohej, do ta kuptoni pse lexuesit e të gjithë botës janë prekur kaq shumë nga ky roman, saqë e shndërruan atë në një dukuri të veçantë botimi dhe në librin më të shitur.

Çmimi 4,540000  Çmimi i zakonshëm 5,340000 
More
In Stock

Referenca: SKU000082

Botuesi: Botimet Dudaj

Bije prostitute, Kristine Gren

(0)

Maria, një gazetare e re dhe e bukur, por me një të kaluar të keqe, kërko9n të ngjitet lart e më lart. Ajo i përdor burrat si trampolinë për karrierën e saj. Kur armët erotike nuk mjaftojnë, ajo nuk tutet të bëjë edhe shantazh. I suksesshmi Maks u përshtatet më së miri planeve të saj për jetën.

Çmimi 4,540000  Çmimi i zakonshëm 5,340000 
More
Ka mbaruar

Botuesi: Bota Shqiptare

Djali qe pervidhej nga dritarja dhe me hynte ne shtrat, Kirsty Moseley

(0)

Amber Uokeri dhe vëllai i saj pak më i madh në moshë, Xhejku, kanë një baba të dhunshëm. Një natë Liami, shoku i ngushtë i Xhejkut, i cili banon përballë tyre, e sheh Amberin duke qarë në dhomën e vet dhe hyn nga dritarja për ta qetësuar. Pas asaj nate, raporti midis Amberit dhe Liamit ndryshon.

Çmimi 7,570000  Çmimi i zakonshëm 8,900000 
More
Në gjendje

Botuesi: UEGEN

Duke kerkuar Alasken, John Green

(0)

Në qendër të romanit është Alaska, vajza e vitit të dytë në kolegj, që njeh pengesa e s'di të ndalet para asgjëje. E bukur, e veçantë, energjike, plot pasion dhe që vihet gjithnjë në qendër të vëmendjes. Ajo prin dhe është kudo e kurdoherë e pranishme.

Çmimi 7,570000  Çmimi i zakonshëm 8,900000 
More
Në gjendje

Botuesi: Pegi

Dashuria mbi gjithçka, Katie Kacvinsky

(0)

Grei është një djalë i ngrysur, durimpak dhe i tërhequr. Dilani është një vajzë kureshtare, gjithmonë në lëvizje, gjithmonë në kërkim të një risie, krejt e kundërta e tij. Për herë të parë, Greit i bie në sy Dilani teksa ajo është shtrirë barkas në oborrin e universitetit, me xhinse të vjetra e këpucë të dala mode, me një aparat fotografik në dorë.

Çmimi 6,050000  Çmimi i zakonshëm 7,120000 
More
Në gjendje

Referenca: SKU002049

Botuesi: OMSCA-1

Makina e Dashurise, Jacqueline Susann

(0)

Bazuar në romanin "Makina e dashurisë" u realizua edhe filmi me të njëjtin titull. "Makina e dashurisë" rrëfen historinë e Robin Stounit, një person shumë karizmatik, që bëhet president i një rrjeti të fuqishëm TV e rreth të cilit vëmendja e grave është përherë e pranishme...

Çmimi 9,080000  Çmimi i zakonshëm 10,680000 
More
Ka mbaruar

Referenca: 2998

Botuesi: Bota Shqiptare

Të besosh në mrekulli, Nicholas Sparks

(0)

Xheremi Marashi është një djalë i ri nga Nju Jorku; mjaft tërheqës, gjithmonë i veshur me të zeza, pjesë e elitës së gazetarëve. Një ekspert që duke u përpjekur të zbresë nga piedestali të mbinatyrshmen në artikujt që boton në Scientific American, sapo bëri shfaqjen e parë në TV kombëtar.

Çmimi 7,570000  Çmimi i zakonshëm 8,900000 
More
Ka mbaruar

Botuesi: Pema

Letra Milenës, Franz Kafka

(0)

Letrat në thelb fillojnë si një korrespondencë pune, por shumë shpejt kalojnë në "letra dashurie" pasionante. Milena Jesenska, një grua e talentuar dhe karizmatike njëzet e tri vjeçe, përkthyese e Kafkës në gjuhën çeke, ishte në gjendje ta njihte gjeniun e ndërlikuar dhe karakterin kompleks të shkrimtarit.

Çmimi 9,080000  Çmimi i zakonshëm 10,680000 
More
Në gjendje

Botuesi: Pegi

Rebeka, Daphne du Maurier

(0)

Historia, e cila përmban elemente të romancës, misterit dhe romanit gotik, sfidon kategorizimin e lehtë: ajo është një rrëfim mbi sekretet dhe tradhtinë, është historia e ekuilibrit të pushtetit midis meshkujve e femrave dhe, natyrisht, siç e ka cilësuar vetë autorja, është një studim mbi xhelozinë, kësaj nepërka që jeton në skutat më të errëta të...

Çmimi 7,570000  Çmimi i zakonshëm 8,900000 
More
Ne gjendje

Referenca: SKU002007

Botuesi: Te tjere

Snobet, Julian Fellowes

(0)

Joshësja Edit Lejvëri, bija e vetme e një llogaritari të klasës së mesme, e hedh prapa krahëve punën e saj të mërzitshme në një agjensi pronash të paluajtshme në Çelsi, kur arrin të shtjerë në dorë një prej beqarëve më të lakmuar të atyre kohëve: Çarlsin, kontin Brauton, trashëgimtarin e vetëm të markezës së Akfildit.

Çmimi 6,050000  Çmimi i zakonshëm 7,120000 
More
Ka mbaruar

Referenca: K1R1

Botuesi: Bota Shqiptare

Luksi, Anna Godbersen

(0)

Vajza të bukura me fustane të bukur që festojnë deri në agim. Djem të parezistueshëm me buzëqeshje dinake dhe qëllime të rrezikshme. Gënjeshtra të bardha, sekrete të errët dhe situata skandaloze. Ky ishte Manhatani, 1899.

Çmimi 7,570000  Çmimi i zakonshëm 8,900000 
More
Në gjendje
chat Përshtypjet (0)