Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 1

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Dikush si ti, Sarah Dessen
  • Dikush si ti, Sarah Dessen

Dikush si ti, Sarah Dessen

Vlerësimi 

Heili dhe Skarleta kanë qenë shoqe të ngushta prej shumë vitesh – duke balancuar njëra-tjetrën në mënyrë të përsosur: Heili e qetë dhe e mbyllur, ndërsa Skarleta e hedhur dhe mjaft sociale – deri në verën kur ato mbushën 16 vjeç.

1 000,00 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Dikush si ti
Origjinali: Someone Like You
Gjinia: Roman
Autori: Sarah Dessen
Shqipëroi: Enkeleida Haxhinasto
Shtëpia botuese: Toena
Viti: 2015
Fq. 352
Pesha: 0.401 kg.
ISBN: 978-9928-205-01-8

Mbi librin

Heili dhe Skarleta kanë qenë shoqe të ngushta prej shumë vitesh – duke balancuar njëra-tjetrën në mënyrë të përsosur: Heili e qetë dhe e mbyllur, ndërsa Skarleta e hedhur dhe mjaft sociale – deri në verën kur ato mbushën 16 vjeç.

I dashuri i Skarletës, Majkëlli, gjen vdekjen në një aksident me motor pak kohë përpara se ajo të zbulonte se brenda saj po rritej fëmija e të ndjerit. Për herë të parë Skarleta ndien nevojën për të pasur afër Heilin, ashtu sikurse edhe vetë Heili kërkon afër Skarletën, sepse ajo sapo është hedhur në krahët magjikë të dashurisë së parë dhe ndodhet nën presionin e humbjes së virgjërisë.

Secila me problemet e veta, a do të mundet vallë të mbijetojë kjo lidhje shumëvjeçare e ngushtë, miqësie mes këtyre dy vajzave? Për më tepër ju ftojmë të lexoni romanin.

Fragment nga libri

Por Skarleta ishte aq e lumtur, saqë e kisha të pamundur t'i mbaja inat. Në fakt, shkëlqente të njëzet e katër orët e ditës, gjithnjë duke qeshur, tek ulej me Majkëllin jashtë në trotuarin përballë Miltonit apo tek kapte kokrrat e rrushit që ai i hidhte në gojë. Fshiheshin në shtëpinë e saj për fundjava të tëra, duke gatuar spageti për Marionin e duke marrë me qira filma.

Skarleta thoshte se pas ndarjes me Elizabetën në fund të vitit shkollor, Majkëlli nuk donte t'i dilnin thashetheme. Ditën që shkuam te liqeni, ishte hera e parë që kishin rrezikuar të zbuloheshin nga shokët e shoqet e klasës. Por plazhi ishte i zbrazët e i qetë.

Luajtëm me Frisbi dhe hëngrëm ushqimin që Skarleta kishte marrë me vete. Qëndroja e ulur me revistën time "Mademoiselle" dhe i shihja tek notonin së bashku, duke zhytur njëri-tjetrin e duke qeshur. Më vonë, kur po largoheshim e kur dielli prapa tyre kishte marrë ngjyrë të portokalltë e të kuqe, i bëra një fotografi të çastit, e vetmja që Skarleta kishte me të.

Ma rrëmbeu nga dora. Më mori edhe kopjen tjetër të fotografisë dhe ia dha Majkëllit, i cili e vuri mbi shpejtësimatësi në makinën e tij. Dhe aty qëndroi derisa pak javë më vonë, ai e shkëmbeu makinën me motorin.

Mbi autoren

Sarah Dessen lindi më 1970 në Evaston, Illinois. Ajo u rrit në Karolinën e Veriut, ku prindërit e saj, profesorë letërsie, jepnin mësim në universitet. Dessen-i kreu liceun "Chapel Hill High School" dhe më pas u diplomua për gjuhë angleze dhe letërsi në Universitetin e North Carolina-s "Chapel Hill".

Fillimisht punoi si kameriere dhe shkruante gjatë kohës së lirë. Romani i saj i parë "That Summer" u publikua më 1996, i cili u pasua nga tjerë "Dikush si ti" (1998), "Dreamland" (2000), "Just Listen" (2006), "Saint Anything" (2015) etj. Bazuar në librin "Dikush si ti", në vitin 2003, u realizua filmi "Shkolla e jetës".

Shumica e romaneve të Dessen-it trajtojnë ndryshimet që ndodhin në personalitetin e të rinjve që përjetojnë një lloj tragjedie apo humbjeje. Temat kryesore që përshkojnë romanet e saj përfshijnë izolimin, shkëputjen emocionale mes anëtarëve të familjes, apo ndryshimin progresiv të personalitetit të njeriut. Sot, ajo radhitet në SHBA ndër shkrimtarët më të lexuar të librave për adoleshentë.

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Dikush si ti, Sarah Dessen

Dikush si ti, Sarah Dessen

Heili dhe Skarleta kanë qenë shoqe të ngushta prej shumë vitesh – duke balancuar njëra-tjetrën në mënyrë të përsosur: Heili e qetë dhe e mbyllur, ndërsa Skarleta e hedhur dhe mjaft sociale – deri në verën kur ato mbushën 16 vjeç.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: Toena

Tatiana dhe Aleksandri, Paullina Simons

Përshtypje(t): 0

Tatiana është vetëm tetëmbëdhjetë vjeçe, shtatzënë dhe e ve, kur arratiset nga Leningradi i shkatërruar nga lufta për të kërkuar një jetë të re në Amerikë. Por fantazmat e së kaluarës nuk e lënë të qetë. Ajo është e bindur se burri i saj, majori i Ushtrisë së Kuqe, Aleksandër Belov, është ende gjallë dhe ka dëshpërimisht nevojë për të...

Çmimi 1 500,00 Lekë
More
Në gjendje
16 other products in the same category:

Reference: 2997

Publisher: Bota Shqiptare

Shpetome, Guillaume Musso

Review(s): 0

Title: ShpëtomëOriginal: Sauve moiCategory: NovelAuthor: Guillaume MussoAlbanian translator: Adriana & Shpëtim GjikaPublisher: Bota ShqiptareYear: 2011Pgs. 360Weight: 0.45 kgISBN: 978-9928-00-042-2

Price ALL1,000.00
More
There are not enough products in stock

Reference: 2088

Publisher: Botimet Dudaj

Eleganca e iriqit, Muriel Barbery

Review(s): 0

Title: Eleganca e iriqitOriginal: L'Elègance du HèrissonCategory: NovelAuthor: Muriel BarberyAlbanian translator: Klara LagjiPublisher: DudajYear: 2011Pgs. 348Weight: 0.36 kgISBN: 978-99943-0-235-2  

Price ALL1,000.00
More
There are not enough products in stock

Publisher: Arka e Noes

Letra Milenës, Franz Kafka

Review(s): 0

Franz Kafka e takoi Milena Jesenskà-n në vitin 1920, kur ajo ishte duke përkthyer tregimet e tij të hershme në gjuhën çeke, dhe shumë shpejt marrëdhënia e tyre kaloi në një fazë më të ngushtë. Ndjenjat e Kafkës ndaj Milenës qenë aq të forta, saqë i rrëfeu asaj ditarët e tij dhe, duke vepruar kësisoj, i hapi asaj zemrën dhe i rrëfeu ndërgjegjjen e vet. 

Price ALL900.00 Regular price ALL1,000.00
More
In stock

Ditari i L-së, Christophe Tison

Review(s): 0

Adoleshentja më e famshme e letërsisë rrëfen rrugëtimin e saj nëpër Amerikën e viteve pesëdhjetë, dredhitë e veta për të shpëtuar nga njerku, dëshirat e brendshme për shpagim, dashuritë e fshehta, ëndrrat vajzërore. 

Price ALL800.00
More
In stock

Publisher: Pema

Letra Milenës, Franz Kafka

Review(s): 0

Letrat në thelb fillojnë si një korrespondencë pune, por shumë shpejt kalojnë në "letra dashurie" pasionante. Milena Jesenska, një grua e talentuar dhe karizmatike njëzet e tri vjeçe, përkthyese e Kafkës në gjuhën çeke, ishte në gjendje ta njihte gjeniun e ndërlikuar dhe karakterin kompleks të shkrimtarit. 

Price ALL1,080.00 Regular price ALL1,200.00
More
In stock

Reference: K1R3P8

Publisher: Botimet Dudaj

Një skeptike bën paqe me martesën, Elizabeth Gilbert

Review(s): 0

Në fund të librit aq të dashur "Ha, lutu, dashuro", Elizabeth Gilbert bie në dashuri me Felipen, një brazilian që jeton në Indonezi. Çifti u betua për dashuri të përjetshme, por gjithashtu të dy u betuan se (si të mbijetuar pas divorcesh të vështira), nuk do të martoheshin kurrë më.

Price ALL1,100.00
More
In stock

Reference: SKU000099

Publisher: Botimet Dudaj

Kaleidoskopi, Danielle Steel

Review(s): 0

Tri motrave te vogla shume te vecanta:Samantes, Viktorias dhe Vaneses,tri zonjushe te cmuara dhe motres se tyre te madhe, Beatriksit, qe eshte kaq shpirtdashur, gjithashtu edhe tre vellezerve te tyre te medhenj: Trevorit, Todit dhe Nikut, pa harruar vellane e tyre te vogel, Maksin, te cilet jane shume te vecante.

Price ALL800.00
More
There are not enough products in stock