• Banner

Përpjekja, nr. 20, Feja dhe shqiptarët

700 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Përpjekja, nr. 20, Feja dhe shqiptarët

Origjinali: Përpjekja, nr. 20, Feja dhe shqiptarët

Gjinia: Revistë kulturore

Përgatitën: Fatos Lubonja, Artan Puto 

Shtëpia botuese: Marin Barleti

Viti: 2005

Fq. 152

Pesha: 0.250 kg.

Ky libër është në gjuhën shqipe  

Përmbajtja e revistës

“Feja dhe shqiptarët”, Fatos Lubonja

“Zoti në vendin e mercedesëve. Komunitetet fetare në Shqipëri prej vitit 1990”, Nathalie Clayer

“Orientalizmi shqiptar”, Enis Sulstarova

 “Besimi në shqipe”,  Ardian Vehbiu

“Kurthe të një etnografie të rrezikshme në përfytyrimin antropologjik”, Albert Doja

“Pashallarë të kuq dhe blu: Mbi islamizimin me dhunë të armikut në diskursin publik shqiptar”, Ervin Hatibi

“Çfarë është një komb”,  Ernest Renan

“Privatësia në regjimin totalitar”, Fatos Lubonja

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: Përpjekja

Perpjekja, nr. 32-33

(0)

Rëndësia e këtij numri është e dyfishtë. Së pari, ai tregon se ka studiues të rinj, që po marrin stafetën e kërkimeve me një metodologji të re shkencore, të ndryshme nga ajo e kulturës së trashëguar; së dyti, në faktin se theksi i këtyre studimeve vihet mbi periudhën e komunizmit, që është thuajse e pastudiuar, ndërkohë që ka qenë kaq vendimtare në...

Çmimi 700 Lekë
More
Ne gjendje
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: 2975

Botuesi: Ideart

Poeteka, nr. 24

(0)

Ditën në të cilën u përgatit materiali për botimin e librit, ishin ushtarët ata që punuan në fabrikën e letrës. Lëndët e para të furnizuara nga komisariati, pambuk e lecka, u duk ashiqare që nuk mjaftonin, e ushtarët hodhën brenda brumit veshje e fasha, trofetë e luftës, flamujt e armikut.

Çmimi 700 Lekë
More
In Stock
chat Përshtypjet (0)