Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Historia e shqiptareve, Oliver Jens Schmitt, Eva Anne Frantz

2618
Vlerësimi 

Në këtë vëllim janë përmbledhur artikuj rreth problemeve të historisë, gjuhësisë, fesë dhe letërsisë në Shqipëri, të shkruara nga autorë si: Joachim Marzinger, Stefan Schumer, Oliver Jeans Schmitt, Markus Koller, Nathalie Clayer, Bernd Fischer, Michael Schmidt – Neke, Robert Pichler, Stephanie Schwandner – Sievers, Robert Elsie, Noel Malcolm, Peter Bartl dhe Edgar Hösch.

1 200,00 Lekë
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: Historia e shqiptarëve, gjendja dhe perspektivat e studimit (kopertinë e trashë)
Origjinali: Albanische Geschichte, stand und perspektiven der forschung
Gjinia: Histori, shkenca politike
Përgatiti: Oliver Jens Schmitt, Eva Anne Frantz
Shqipëroi: Pandeli Pani, Artan Puto
Shtëpia botuese: Përpjekja
Viti: 2012
Fq. 342
Pesha: 0.641 kg
ISBN: 978-99943-025-4-X

Mbi librin

Në këtë vëllim janë përmbledhur artikuj rreth problemeve të historisë, gjuhësisë, fesë dhe letërsisë në Shqipëri, të shkruara nga autorë si: Joachim Marzinger, Stefan Schumer, Oliver Jeans Schmitt, Markus Koller, Nathalie Clayer, Bernd Fischer, Michael Schmidt – Neke, Robert Pichler, Stephanie Schwandner – Sievers, Robert Elsie, Noel Malcolm, Peter Bartl dhe Edgar Hösch.

Koment nga Oliver Jens Schmitt

Studimi i historisë së Shqipërisë- në kuptimin e një debati shkencor me studiuesit shqipfolës, kryesisht në Europën Juglindore- ka pas shpine një traditë prej më se një shekulli e gjysëm. Një Albanologji e prirë nga studimi i kulturës zhvillohet në shumë shtete të Evropës e të Amerikës Veriore, por rrallë është e përqendruar në mënyrë afatgjatë në institucione universitare.

Jo vetëm për këtë arsye, rezultatet e këtyre përpjekjeve nuk merren gjithmonë parasysh sa duhet nga shkencat e afërta të historisë e të filologjisë. Thjesht ky konstatim do të përligjte përpjekjen për të hedhur një vështrim të përgjithshëm mbi problemet dhe rezultatet themelore të studimit të historisë së shqiptarëve.

Edhe më e rëndësishme duket një ndërmarrje e tillë, po të kemi parasysh lidhjen e ngushtë të historisë me politikën në hapësirën e sotme gjuhësore shqiptare. Historiografia shqiptare është e politizuar në shkallë të lartë. Meqenëse shkenca shqiptare, në formë të institucionalizuar, ka lindur vetëm pas vitit 1945, modelet sunduese të mendimit janë të ndikuara fort nga ideologjia nacional-staliniste e diktaturës së Enver Hoxhës, që në vitet '70 u eksportua edhe në krahinat e banuara nga shqiptarët në Jugosllavi.

Një traditë historiografike jo komuniste, apo para komuniste, mungon. Kështu shpjegohet edhe vazhdimësia, thuajse pa asnjë lloj dallimi nga më parë, e mënyrave të vjetra nacionaliste të interpretimit, edhe pas përmbysjes së komunizmit në Shqipëri (1990-91).

Fragmente nga libri

Faza e vështirë e tranzicionit e shënjuar nga shthurja e shtetit në Shqipëri dhe lufta në Kosovë e Maqedoni nuk ka përfunduar në hapësirën gjuhësore shqiptare. Strukturat e shoqërisë civile arritën të formohen vetëm në kushte pikënisjeje nga më modestet. Në thelb, në Shqipëri elitat e vjetra e ruajtën pushtetin e tyre.

Kjo do të thotë se ato, si instrument i rëndësishëm pushteti, nuk e lëshuan nga dora as kontrollin mbi të kaluarën. Shkenca historike shqiptare vijoi edhe tradita të tjera të epokës komuniste. Ajo nuk e merr parasysh fare ose thuajse fare shkencën ndërkombëtare, por izolohet sa mundet prej saj.

Historianët shqiptarë marrin pjesë shumë rrallë në tubime ndërkombëtare. Për këtë arsye nga ana metodike studimet kanë mbetur në pjesë të madhe në gjendjen e fillimviteve pesëdhjetë, kur studimet shqiptare u ngritën me ndihmën e Bashkimit Sovjetik; edhe më të vjetra janë metodat që etërit themelues të historiografisë shqiptare patën mësuar më së shumti në Austrinë e viteve tridhjetë.

Në përputhje me këtë, studiues të jashtëm, rezultatet e të cilëve nuk përkojnë me kuadrin nacional – stalinist të historisë, ashtu si dhe intelektualë vendas që përfaqësojnë mendime të ndryshme, përgojohen shpesh me argumente apo sajesa jashtëshkencore. Një kulturë debati shumë e dobët, shenjë e një mungese të ndjeshme të shoqërisë civile, vështirëson mjaft shkëmbimin shkencor. Kësaj i shtohet fakti që studiuesit e specializuar e kanë humbur prej kohësh epërsinë interpretuese mbi historinë.

Nga revistat e pakta, që pasqyrojnë më së miri ngurtësinë mendore dhe armiqësinë ndaj diskutimit të historiografisë në masmediat dhe në forumet e internetit është depozituar debati që shpesh nuk plotëson as edhe kriteret minimale të cilësisë.

Pasqyra e lëndës

Oliver Jens Schmitt: Parathënie
Joachim Matzinger: Shqiptarët si pasardhës të ilirëve nga këndvështrimi i gjuhësisë historike Stefan Schumacher: Marrëdhëniet e huazimeve mes protoshqipes dhe latinishtes apo romanishtes ballkanike
Oliver Jens Schmitt: "Monada e Ballkanit"-Shqiptarët në Mesjetë
Markus Koller: Shqiptarët në Perandorinë Osmane- një vështrim historik (shekujt XVII e XVIII) Nathalie Clayer: Feja, krijimi i kombit dhe shoqëria
Bernd J. Fischer: Lufta e dytë botërore në Shqipëri: Historia dhe përdorimi i historisë
Michael Schmidt- Neke: Mes luftës së fothtë dhe teleologjisë: Shqipëria komuniste si objekt i historiografisë modern
Robert Pichler: Shqiptarët në Republikën e Maqedonisë- Shkenca e historisë mes politikës dhe margjinalizimit social
Stephanie Schëandner- Sievers: "Virgjëreshat" dhe "elefantët në dyqanin e qelqurinave": Rreth sfidave ndërkombëtare të etnologjisë shqiptare në epokën post-socialiste
Robert Elsie: Historia e letërsisë shqipe dhe kultura letrare shqiptare: vëzhgime mbi zhvillimet e reja
Noel Malcolm: "Shpërngulja e madhe" e serbëve nga Kosova (1690): historia, miti dhe ideologjia
Peter Bartl: Takime me historinë e Shqipërisë
Edgar Hösch: Peter Bartl-i dhe Instituti i Studimeve Shqiptare në Munih Regjistër

Detajet e librit
Te tjere
2618
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Historia e shqiptareve, Oliver Jens Schmitt, Eva Anne Frantz

Historia e shqiptareve, Oliver Jens Schmitt, Eva Anne Frantz

Në këtë vëllim janë përmbledhur artikuj rreth problemeve të historisë, gjuhësisë, fesë dhe letërsisë në Shqipëri, të shkruara nga autorë si: Joachim Marzinger, Stefan Schumer, Oliver Jeans Schmitt, Markus Koller, Nathalie Clayer, Bernd Fischer, Michael Schmidt – Neke, Robert Pichler, Stephanie Schwandner – Sievers, Robert Elsie, Noel Malcolm, Peter Bartl dhe Edgar Hösch.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU000847

Botuesi: Te tjere

Skenderbeu, Oliver Jens Schmitt

Përshtypje(t): 0

Jeta e Skënderbeut nuk ishte nje marshim triumfal, por një luftë e vazhdueshme për mbijetesë, e mbushur me disfata, situata në dukje pa rrugëdalje, por shpesh edhe me kthesa të papritura të fatit. Pa vullnetin e prijësit, pasuesit e rraskapitur do t'u ishin nënshtruar herët osmanëve. 

Çmimi 1 500,00 Lekë
More
Në gjendje
16 other products in the same category:

Koleksionisti, nr. 14/04, 2005

Review(s): 0

Title: Koleksionisti, nr. 14/04, 2005Original: Koleksionisti, nr. 14/04, 2005Category: Cultural PaperPublisher: Federata e Koleksionistëve ShqiptarëYear: 2005Pgs. 58Weight: 0.09 kg

Price ALL461.00
More
In stock

Reference: SKU000377

Brand: Ideart

Poeteka 11

Review(s): 0

TitulliPoeteka 11Revistë e poezisë dhe e kulturës poetikeViti i pestë i botimitPranverë 2008f. 136Pesha: 0.29 Kg. TitulliPoeteka 11Revistë e poezisë dhe e kulturës poetikeViti i pestë i botimitPranverë 2008f. 136Pesha:

Price ALL400.00
More
There are not enough products in stock

Brand: Te tjere

Koleksionisti, nr. 15/05, 2005

Review(s): 0

Title: Koleksionisti, nr. 15/05, 2005Original: Koleksionisti, nr. 15/05, 2005Category: Cultural PaperPublisher: Federata e Koleksionistëve ShqiptarëYear: 2005Pgs. 58Weight: 0.09 kg

Price ALL461.00
More
In stock

Reference: SKU000130

Brand: Ideart

Poeteka 6

Review(s): 0

Titulli: Poeteka 6revistë e poezisë dhe e kulturës poetike - viti i dytë i borimit - numri 6 - vjeshtë, 2006Kryeredaktor: Arian Lekaf. 80Pesha: 0.3 Kg. Revista POETEKA Revista botohet në version shumëgjuhësh: shqip p

Price ALL300.00
More
There are not enough products in stock

Brand: Te tjere

Koleksionisti, nr. 9/02, 2002

Review(s): 0

Title: Koleksionisti, nr. 9/02, 2002Original: Koleksionisti, nr. 9/02, 2002Category: Cultural PaperPublisher: Federata e Koleksionistëve ShqiptarëYear: 2002Pgs. 58Weight: 0.09 kg

Price ALL461.00
More
There are not enough products in stock

Brand: Albas

Infiniti Blu, Mimoza Hafizi

Review(s): 0

Romani u jep përgjigje pyetjeve rreth pafundësisë dhe përjetësisë. A është e pafundme Bota? Apo është thjesht një strukturë gjigante që diku përfundon? E si mbaron? Sa larg kemi mundur ta shohim me instrumentet tona?

Price ALL900.00 Regular price ALL1,000.00
More
In stock

Brand: Te tjere

Koleksionisti, nr. 12/03, 2004

Review(s): 0

Title: Koleksionisti, nr. 12/03, 2004Original: Koleksionisti, nr. 12/03, 2004Category: Cultural PaperPublisher: Federata e Koleksionistëve ShqiptarëYear: 2004Pgs. 58Weight: 0.08 kg

Price ALL461.00
More
In stock

Brand: Te tjere

Koleksionisti, nr. 16/09, 2009

Review(s): 0

Title: Koleksionisti, nr. 16/09, 2009Original: Koleksionisti, nr. 16/09, 2009Category: Cultural PaperPublisher: Federata e Koleksionistëve ShqiptarëYear: 2009Pgs. 54Weight: 0.09 kg

Price ALL461.00
More
In stock

Brand: Aleph

Aleph nr. 21, Deti i bardhe

Review(s): 0

Title: Aleph nr. 21, Deti i bardhë, botim i zgjedhur për letërsinë rreth MesdheutOriginal: Aleph nr. 21, Deti i bardhë, botim i zgjedhur për letërsinë rreth MesdheutCategory: Literature paperAuthor: SeveralPublisher: AlephYear: 2013Pgs. 216Weight: 0.401 kgISBN: 978-9928-4165-1-3

Price ALL600.00
More
There are not enough products in stock

Reference: SKU000132

Brand: Ideart

Poeteka 8

Review(s): 0

Titulli: Poeteka 8Revistë e poezisë dhe e kulturës poetike - viti i katërt i botimit - numri 8 - pranverë 2007Kryeredaktor: Arian Lekaf. 96Pesha: 0.27 Kg. Revista POETEKA Revista botohet në version shumëgjuhësh: shqi

Price ALL300.00
More
There are not enough products in stock

Reference: SKU000131

Brand: Ideart

Poeteka 7

Review(s): 0

Titulli: Poeteka 7Revistë e poezisë dhe e kulturës poetike - viti i tretë i botimit - numri 7 - dimër 2006-2007Kryeredaktor: Arian Lekaf. 80Pesha: 0.32 Kg. Revista POETEKA Revista botohet në version shumëgjuhësh: shq

Price ALL300.00
More
There are not enough products in stock

Brand: Te tjere

Koleksionisti, nr. 18/10, 2010

Review(s): 0

Title: Koleksionisti, nr. 18/10, 2010Original: Koleksionisti, nr. 18/10, 2010Category: Cultural PaperPublisher: Federata e Koleksionistëve ShqiptarëYear: 2010Pgs. 54Weight: 0.09 kg

Price ALL461.00
More
In stock