Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat

Pak mall për socializmin, Ina Kosturi

Vlerësimi 

Libri ka disa mesazhe. Në thelb të tranzicionit duhet të mendojmë se çfarë po përjetojmë. Me gjithë atë zallamahi të përhershme, ne prapë nuk i ndahemi realitetit shqiptar, e me gjithë klimën politike tepër të egër që ishte nën komunizëm, ka pasur edhe një jetë të përditshme, një kohë të bukur që iu vodh asaj klime.

600,00 Lekë
Sasia
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

  • Security policy (edit with Customer reassurance module) Security policy (edit with Customer reassurance module)
  • Delivery policy (edit with Customer reassurance module) Delivery policy (edit with Customer reassurance module)
  • Return policy (edit with Customer reassurance module) Return policy (edit with Customer reassurance module)
Përshkrimi

Titulli: Pak mall për socializmin
Origjinali: Pak mall për socializmin
Gjinia: Ese
Autori: Ina Kosturi
Shtëpia botuese: Ombra GVG
Viti: 2009
Fq. 141
Pesha: 0.151 kg.
ISBN: 978-999-43-44-20-X

Mbi librin

Jemi në vitet e para pas '90- ës. Personazhi ikën në Firence në një shkollë arti. Në një moment, kur rastësisht diku sheh një degë hurme, i kujtohet jeta e saj në Tiranë. Në mendje i vijnë të gjitha. Kohët i përzihen, dhe para i dalin imazhe të një kohe të ikur tashmë. Ishte komunizëm. Teksa kujton, ndjen pak mall... Kështu fillon libri "Pak mall për socializmin, i violinistes Ina Kosturi.

Në një pasazh të këtij botimi të "Ombra GVG", ajo shkruan: "Tërë të shkuarën e munduar e të ndaluar e kishin shpallur në ca tabela të ndriçuara lokalesh e dyqanesh. Ishin lumturuar nga e gjitha. Gjithë këta emra po i bindnin se po ndryshonin. Në rehatinë e klubeve e të papunësisë, ndonjëherë iu sulën politikës.

Të flisje kish qenë e ndaluar, tashmë ishin të lirë, e këtë kishin nisur ta shijonin në hallet e tyre të përditshme. Të ndrydhur për vite të tëra, si për të dënuar të shkuarën, jeta e zakonshme e njerëzve të thjeshtë u ngarkua me politikë". Është libri i saj i tretë, e është një botim me të cilin ajo del jashtë botës së violinës.

Libri i saj i parë, "Përtej personales" kishte artikuj kritikë, i dyti "Talente të heshtur" fliste për profesionalizimin e instrumentistit, të violinistit në përgjithësi. Ndërsa, libri i saj i tretë, "Pak mall për socializmin" vjen në formën e një eseje, ku personazhi kryesor futet në botën e kujtimeve të ditëve nën komunizëm, duke i sjellë në ato kujtime, jo anën e errët të regjimit, por momentet e bukura të një jete, që gjithsesi qe jetë e jetuar në kryeqytetin e Tiranës.

Ju sapo keni botuar librin me titull "Pak mall për socializmin". Për çfarë flet ky libër?

Libri është një ese, një gjini jo shumë e lëvruar dhe e lexuar. Ka një pikënisje personale, e megjithatë unë e zhvesh personazhin nga muzika. Personazhi ikën nga Shqipëria në Firence, ku futet në një shkollë arti atje. Atje ajo gjen një jetë tjetër nga ajo shqiptare. Jemi në vitet e para pas rënies së komunizmit.

Duke marrë spunto nga ajo që ndesh në këtë shkollë arti, në një qytet vjetërsirash luksoze, siç e quan personazhi qytetin e Firences, ajo kujton vitet e jetës së saj në Shqipëri. Një jetë nën socializëm, por që teksa sheh ditët e saj në të, i duket një socializëm i ëmbël, edhe pse qe një periudhë kohore që shqiptarët e përjetuan trishtë e me vuajtje.

Edhe pas këtyre, ajo, ashtu si ishte, qe jeta e tyre. Personazhit i kujtohet gjithçka pasi sheh diku një degë hurme. Asaj para syve i dalin ditët e kaluara në kryeqytet, ditët e një Tirane aq të dashur. Nisur nga kjo, pa iu ndarë muzikës, ajo fillon të bëjë një analizë, një grafikë të asaj që mban mend, dhe i duket se gjithçka i ngjason një partiture.

Ajo nuk do që të japë një imazh të rëndë të kujtimeve të saja, sipas shumë shablloneve me të cilat ne jemi munduar ta prezantojmë regjimin, por është një ndërthurje momentesh, një ecje nëpër disa rrugë të qeta e të buta.

Sa ka ndërhyrë politika në faqet e këtij botimi?

Kjo ese i ndahet politikës, nuk ngelet te ajo, e anashkalon atë, edhe pse ka tendenca për të ndaluar tek fenomene të caktuara të jetës politike. Kjo, në fund të fundit, është diçka që lë gjurmët e saj, dhe është sfondi ku personazhi endet, por ndërkohë ajo anashkalohet.

Më pas gjërat shihen me realizëm dhe pa pasion, e kjo është e veçanta e librit. Libri i punuar shumë shpejt, për gati një muaj, ka fjali të gjata që më kanë ardhur natyrshëm. Letërsia dhe violina janë dy rrugë që ecin shumë paralelisht, ndonëse ne jemi mësuar t'i shohim shumë të ndara nga njëra-tjetra.

Pse vendosët ta shkruanit këtë libër, çfarë ju ngacmoi?

Po kaloja një periudhë të qetë të jetës sime, pasi sapo kisha përfunduar me sukses maratonën e katërt të muzikës vilonistike. Nxora një DVD që u fut në fondin e Bibliotekës Noliane në Boston të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, pas këtij suksesi dhe një letre falenderimi që nga erdhi nga Biblioteka, po kaloja një moment pauze, pa konverte dhe më erdhi fare natyrshëm shkrimi i kësaj eseje.

Libri kërkonte vetëm përkushtim. Nuk e kisha menduar botimin kur isha pothuaj drejt fundit. Rastësisht ndesha në lajme informacionin e hapjes së Panairit të Librit dhe i kërkova shtëpisë Botuese "Ombra GVG" shtypjen e tij. Shpesh gjërat spontane dalin më mirë.

A ka një mesazh për të përcjellë tek lexuesi ky libër?

Libri ka disa mesazhe. Në thelb të tranzicionit duhet të mendojmë se çfarë po përjetojmë. Me gjithë atë zallamahi të përhershme, ne prapë nuk i ndahemi realitetit shqiptar, e me gjithë klimën politike tepër të egër që ishte nën komunizëm, ka pasur edhe një jetë të përditshme, një kohë të bukur që iu vodh asaj klime.

Unë e përshkruaj atë që ndjen personazhi kur ikën në Firence, në një liri të plotë, ka disa gjëra që u çojnë një mesazh nga e shkuara, e kjo e fundit na dërgon në jetën tonë të përditshme me dhjetëra probleme të vogla e të mëdha me të cilat na duhet të përballemi. Edhe pse ka vite që e kemi lënë pas atë epokë, na duhet kohë që të përshtatemi me jetën e re. 50-vjeçari la gjurmë të mëdha.

Përveç dukurive fizike apo atyre që ishin fenomene të dukshme të kohës, unë jam përpjekur që t'i trajtoj të gjitha me realizëm. Komunizmi, përveç damkës së zezë, na la edhe gjëra të tjera. Një moment që unë e kam përjetuar me ndjeshmëri ka qenë ai i ndërtimit të veprave energjetike, hidrocentralet dhe tunelet. Këto, pavarësisht se mbajnë një datëlindje socialiste, përbëjnë një pasuri shqiptare.

I kam paraqitur gjërat me realizëm, pa dashur të vijoj me idenë e kritikës, sepse ajo është e vlefshme kur ka vërtetësi. Libri i jep të dyja anët e medaljes. Spikerët e lajmeve sot vazhdojnë të japin herë pas here kuotat e liqenit, duke harruar se ai liqen prej të cilit sigurojmë energjinë është monument, edhe pse i përket socializmit. Ne akoma jemi shumë pasionantë, por gjërat duhen parë me gjykim.

Përveç këtyre veprave të mëdha të ndërtuara nga komunizmi, për çfarë tjetër ndjeni ju mall nga ajo kohë?

Çdo njeri ka mall për jetën e tij. Në një sens më të gjerë, gjithkush ka mall për jetën e tij në një kohë të shkuar, pavarësisht se si ka qenë ajo kohë, e vështirë, e stonuar, e turbullt, e errët, në fund të fundit është pjesë e kujtimeve të atyre njerëzve që e kanë përjetuar.

Ajo që mua më ka bërë përshtypje është optimizmi i shqiptarëve. Personazhi e vlerëson shumë mënyrën se si njerëzit e vendit të saj e jetonin jetën. Edhe në momentet më të vështira, në kohë shkatërrimesh, ne jemi ngritur përsëri dhe e kemi rifilluar jetën duke kërkuar më të mirën.

Marrë nga Gazeta Shqiptare online, dt. 07/12/2009, Fatmira Nikolli

Detajet e librit
OMBRA GVG
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Pak mall për socializmin, Ina Kosturi

Pak mall për socializmin, Ina Kosturi

Libri ka disa mesazhe. Në thelb të tranzicionit duhet të mendojmë se çfarë po përjetojmë. Me gjithë atë zallamahi të përhershme, ne prapë nuk i ndahemi realitetit shqiptar, e me gjithë klimën politike tepër të egër që ishte nën komunizëm, ka pasur edhe një jetë të përditshme, një kohë të bukur që iu vodh asaj klime.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: Toena

Shqiperia dhe Kosova, Rexhep Qosja

Përshtypje(t): 0

Në këtë vepër do të lexoni rreth:• Shteti, uzurpuesi dhe shpërdoruesi i tij.• 100 vjetori i shpalljes së Pavarësisë dhe bashkimi kombëtar.• Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës, keqpërdoruesit dhe komprometuesit e saj.• Krijimtaria letrare e shkencore dhe krijuesit e saj.

Çmimi 1 400,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Toena

Deshmitar ne kohe historike, Rexhep Qosja, vol. 1

Përshtypje(t): 0

Në Ditarin e Akademikut Rexhep Qosja trajtohen ngjarje, çështje, personalitete, probleme, dukuri, procese shoqërore, politike, letrare, artistike, shkencore, filozofike e kulturore, para së gjithash në Kosovë e në Shqipëri, por edhe në Jugosllavi e në botë.

Çmimi 1 500,00 Lekë
More
Ne gjendje
16 produkte të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU000846

Botuesi: Onufri

Keshtu foli At Zef Pllumi me gazetaret

Përshtypje(t): 0

Përmban intervista të përzjedhura me gazetarët: Ilir Yzeiru, Bardhyl Matraxhiu, Iliriana Stringa, Ilirian Agolli, Dom David Gjugja, Gjergj Meta, Belina Budini, Estela Ziu, Blendi Fevziu, Elsa Demo, Alqi Kociko, Dhurata Shehri, Milena Selimi, Persida Asllani dhe Ben Andoni.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Plejad

Enciklopedi antologjike e mendimit shqiptar 1807-1957, Ndricim Kulla, vol. 1

Përshtypje(t): 0

Përse shërben historia? Kjo është pyetja që shtron çdo njeri, por edhe pyetja më e vështirë dhe më e debatueshme, sepse kjo pyetje ka të bëjë jo vetëm me njohjen e ngjarjeve historike, por edhe me reflektimin ndaj mendimit historik si dhe me vlerësimin e ngjarjeve, se cila ngjarje ka qenë e mirë apo e keqe.

Çmimi 1 800,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2864

Botuesi: Plejad

Elita shqiptare, Mid'hat Frasheri, vol. 1

Përshtypje(t): 0

Kemi nevojë që të zgjojmë te nxënësit një ambicion kombtar, një lithkë solidariteti për çdo send që i takon kombit, racës, vendit të Shqipërisë. Këtë ndjenjë mund ta ngjallim duke e bindur nxënësin se vetëm duke u nderuar kombi, duke u lëvduar Shqipërija, duke qenë me famë dhe me zë të mirë çdo send që i përket Arbërisë.

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Botimet Dudaj

Te kundercjapi, Ardian Klosi

Përshtypje(t): 0

Këtë herë, pas takimit të përsëritur me botë më te qeta, dhe shumë shumë më të kultivuara, por sidomos pas katastrofës biblike që ra mbi një pjesë të njerëzimit, e tillë që na bën të mendojmë edhe një herë realitetin e kokrrizave që përfaqësojmë, polemikat shqiptare dalin në një dritë edhe më absurde.

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001019

Botuesi: UET Press

Hinterlandi i kuq, Mustafa Nano

Përshtypje(t): 0

Hinterlandi kuq, ku unë jam rritur, nuk ishte- kjo gjë edhe mund të merret me mend, edhe del qartazi nga libri- as vetëm një hinterland, as thjesht i kuq. Ishte as më pak, as më shumë një copë autentike e Shqipërisë së atyre motive, për të cilën mund të flitet veç duke folur për veten. 

Çmimi 500,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000881

Botuesi: Onufri

Ballkani i Jugut, Ismail Kadare e autore te tjere

Përshtypje(t): 0

Kohët e fundit, Ballkani i Jugut është bërë pikë fokusi për interesin evropian dhe amerikan në mbarë rajonin e Ballkanit, me një konflikt të intensitetit të ulët në Serbinë Jugore, një situatë me siguri të paqëndrueshme në Kosovë dhe rrezik të madh që ka përballuar sovraniteti i FRYOM-it në krejt ekzistencën e saj të shkurtër.

Çmimi 500,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: UET Press

Perspektiva liberale, 12 ide pertej 2013, Grida Duma

Përshtypje(t): 0

Një libër i rrallë i letrave tona të fushës së politologjisë, një skaner i panjohur deri më sot i mundësive dhe perspektivës liberale europianiste të Shqipërisë kështu siç është e siç mund të jetë, një esse në rangun e manifestit të liberalizmit shqiptar, shkruar me kompetencë të lartë nga një grua që ka zgjedhur të artikulojë midis kërkimit dhe...

Çmimi 1 500,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2216

Botuesi: Onufri

Shkrime per historine e Shqiperise, Ali Kelcyra

Përshtypje(t): 0

Në Antologjinë historike që po i paraqitet lexuesit përfshihen materiale, të cilat i kushtohen historisë së periudhës 1912-1945, shkruar prej Ali Këlcyrës për RFE; të dhënat e periudhës 1944 - 1945 i kam hulumtuar në faqet e shtypit të refugjatëve politikë, pas vitit 1944, me autor Aliun; ndërsa lëndën që rrok lakun kohor 1925-1959 e kam qëmtuar ndër akiva.

Çmimi 2 500,00 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Te tjere

Lirija (1908-1910), Midhat Frashëri

Përshtypje(t): 0

“Lirija” ishte gazeta politike, shoqërore, kulturore, letrare që nisi të botohej në Selanik më 1908. Ajo doli vetëm në 108 numra në shtypshkronjën “Mbrothësia” të Kristo Luarasit; nëntë numrat e parë dolën në Sofje dhe numrat e tjerë në Selanik ku u vendos shtypshkronja në fjalë.

Çmimi 1 500,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2898

Botuesi: Tirana Times

Nje dhe e pandashme, Giorgio Napolitano

Përshtypje(t): 0

Thirrjet për të nxjerrë në pah përvojat e ndryshme historike, realitetet e ndryshme dhe traditat që përfaqësohen nga veriu në jug apo të përfaqësuara sidomos nga krahinat e veçanta, janë të kuptueshme dhe domethënëse dhe nuk mund të konsiderohen në kontrast me risjelljen e tyre drejt Bashkimit.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Referenca: SKU002059

Botuesi: Te tjere

Koha e riberjes, Ismet Hajrullahu

Përshtypje(t): 0

Marrëveshja e Kongresit të Berlinit e vitit 1878 e detyronte Serbinë që t'i kthente në trojet e veta të gjithë shqiptarët e përzënë dhunshëm nga Sanxhaku i Nishit dhe nga rajoni i Toplicës, por ajo për 130 vjet nuk është respektuar kurrë nga Serbia.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Referenca: SKU000969

Botuesi: Dija-Poradeci

Breshkat e dashuruara, Ilir Buzali

Përshtypje(t): 0

Libri është një përmbledhje me shkrime publicistike të botuar në gazetën "Nositi", Pogradec, 1996-2005. Shkrimet kanë humor, sarkazmë, politikë, probleme sociale, por edhe ironi, seriozitet, naivitet...Gjatë leximit të librit të duket sikur je në një udhëtim që s'mbaron kurrë.

Çmimi 300,00 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Referenca: 2589

Botuesi: Te tjere

Liri e kercenuar, Fatos Lubonja

Përshtypje(t): 0

Ky libër përmban publicistikën e Fatos Lubonjës të viteve 1991 – 1997. Esetë politike, komentet dhe intervistat fillojnë me shkrimet e botuara pas zgjedhjeve të para pluraliste dhe mbarojnë me artikujt e shkruar në kohën e ngjarjeve dramatike që pasuan kolapsin e skemave piramidale.

Çmimi 590,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok