Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Kuvend letrash me miqte, Mustafa Merlika-Kruja, vol. 2

Vlerësimi 

Prandej me sinqeritetin ma të madh u them se rinija e andejshme u don pse ke ju ka diktue ndershmenin n'idealin kombtar, flijimet tueja për kët ideal e sidomos dijen e juaj pse talentet e lindun për intriga né na çojnë të vjelltë.

1 000,00 Lekë
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: Kuvend letrash me miqtë, vëllimi i dytë
Origjinali: Kuvend letrash me miqtë, vëllimi i dytë
Gjinia: Letërkëmbim, publicistikë
Autori: Mustafa Merlika – Kruja
Shtëpia botuese: Omsca 1
Viti: 2013
Fq. 472
Pesha: 0.44 kg
ISBN: 978-9928-132-27-7

Komente mbi librin

"Unë ju shtrëngoj dorën për përpjekjet dhe punimet tuaja në lëmin e kulturës shqiptare."

Stavro Skëndi

"Po dua edhe t'ju sigurojë se kurrë s'ka mehur nga ana ime as çmimi, as admirimi, as respekti, dhe – më lejoni ta quajë kështu – as miqësija që kam ndjerë me kohë për Shkëlqesën tuaj."

Namik Resuli

"Prandej me sinqeritetin ma të madh u them se rinija e andejshme u don pse ke ju ka diktue ndershmenin n'idealin kombtar, flijimet tueja për kët ideal e sidomos dijen e juaj pse talentet e lindun për intriga né na çojnë të vjelltë."

Martin Camaj

"E dijmë se ky âsht qëllim krenar, por na shpresojmë me i dalun në skâj për hir të përkrahjes morale e landore të Shkëlqesës suej qi aq shërbime i keni sjellun deri tashti Shqipnis e shptarizmit në lamije kulturore. Dëshirojmë qi emni juaj t'i zdrisi e nderojë sa mâ shpesh shtyllat e së përkohëshmes s'onë."

Ernest Koliqi e Martin Camaj

"Kemi nevojë për ty, pse na ke zbardhë e na zbardhë faqn me ndershmenin qi të ka dallue gjith herë e në çdo rasë, me punën tande të pareshtur në dobi të popullit, me jetën tande të panjollë e me shkrimet e tua të matuna, të studjueme e me kompetencë, qi kanë nji jeh në qarqet letrare e do të lanë një vrragë të dukshme në letërsin tonë."

Karl Gurakuqi

Detajet e librit
OMSCA-1
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Kuvend letrash me miqte, Mustafa Merlika-Kruja, vol. 2

Kuvend letrash me miqte, Mustafa Merlika-Kruja, vol. 2

Prandej me sinqeritetin ma të madh u them se rinija e andejshme u don pse ke ju ka diktue ndershmenin n'idealin kombtar, flijimet tueja për kët ideal e sidomos dijen e juaj pse talentet e lindun për intriga né na çojnë të vjelltë.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001098

Botuesi: Cabej

Nji studim analitik, Mustafa Kruja

Përshtypje(t): 0

Për Mustafa Krujën objekti dhe metoda e punës u diktuan drejpërdrejt nga gjendja konkrete e gjuhës shqipe dhe nga kultura e saj shkrimore. Për shqipen kish rëndësi jetike të rindërtohej zinxhiri i saj evolutiv.

Çmimi 900,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001852

Botuesi: OMSCA-1

Shkrime historike, Mustafa Merlika Kruja

Përshtypje(t): 0

Ky libër përfshin punimet më të rëndësishme të Mustafa Krujës si: "Historia e faraonëve - Egjypti i Vjetër", "Pellazgët, ilirët, shqiptarët", "Jeta e burrave të shquem - Pirro i Epirit" (përkthim nga vepra e Plutarkut), "Historij e Skënderbeut", "Ali Tepelena" etj.

Çmimi 900,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok
16 other products in the same category:

Reference: 2898

Brand: Tirana Times

Nje dhe e pandashme, Giorgio Napolitano

Review(s): 0

Title: Një dhe e pandashme, refleksione mbi 150 vitet e Italisë sonëOriginal: Una e indivisibileCategory: ReflectionsAuthor: Giorgio NapolitanoAlbanian translator: Beti Njuma, Eva DorePublisher: Aiis Tirana TimesYear: 2013Pgs. 144Weight: 0.19 kgISBN: 978-9928-4125-8-4

Price ALL800.00
More
In Stock

Reference: SKU001748

Brand: Te tjere

Crazy Republic, Kastriot Frasheri

Review(s): 0

Title: Crazy RepublicOriginal: Crazy RepublicCategory: Political sciencesAuthor: Kastriot FrashëriPublisher: MediaPrintYear: 2011Pgs. 418Weight: 0.619 kgISBN: 978-99956-93-76-3

Price ALL1,000.00
More
In Stock

Brand: Berk

Tingujt shungullues të shpirtit, Lazër Shantoja

Review(s): 0

Tingujt shungullues të shpirtit” është një përzgjedhje shkrimesh publicistike të Lazër Shantojës, kuruar dhe përgatitur për botim nga Arben Ndreca. Libri vjen si një bashkëpunim i botimeve “Berk” me Qendrën e Studimeve Albanologjike "Shejzat Pleiades". Në më shumë se 400 faqe, janë përmbledhur materiale publicistike të Shantojës, shkruar në një hark të...

Price ALL900.00 Regular price ALL1,000.00
More
In stock

Reference: 2863

Brand: Plejad

Vepra, Branko Merxhani

Review(s): 0

Title: VepraOriginal: VepraCategory: Philosophy, political sciencesAuthor: Branko MerxhaniPublisher: PlejadYear: 2003Pgs. 504Weight: 0.51 kgISBN: 978-99927-846-7-9

Price ALL1,000.00
More
In Stock

Reference: SKU001710

Brand: Naimi

Letersia ne totalitarizem dhe Dossier K, Shaban Sinani

Review(s): 0

Title: Letërsia në totalitarizëm dhe "Dossier K"Original: Letërsia në totalitarizëm dhe "Dossier K"Category: Literary criticismAuthor: Shaban SinaniPublisher: NaimiYear: 2011Pgs. 478Weight: 0.60 kgISBN: 978-9928-109-09-5

Price ALL1,000.00
More
There are not enough products in stock