Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 CHF
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 6,86 CHF
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 10,29 CHF
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 6,86 CHF
More
Në gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."

Çmimi 6,86 CHF
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Albanopoli, Alban Guri
  • Albanopoli, Alban Guri

Albanopoli, Alban Guri

SKU001700
Vlerësimi 

Ky botim, është një mozaik mendimesh, vargjesh dhe pikëpamjesh estetike, me peshë, domethënëse, në formë e në përmbajtje, gati i përkryer në stil. Ai rri si një zbukurim i kushtueshëm modern, si një gjerdan i mbushur me gurë antikë e perla të çmuara të thellësive. Madje është më shumë se kaq...! Këtu brenda ka zgjidhje!

6,86 CHF
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: Albanopoli (Qyteti që Dua)
Gjinia: Publicistikë
Autori: Alban Guri
Shtëpia botuese: Dritan
Viti: 2011
Fq. 144
Pesha: 0.17 kg
ISBN: 978-99956-21-62-9

Mbi librin

Ky botim, është një mozaik mendimesh, vargjesh dhe pikëpamjesh estetike, me peshë, domethënëse, në formë e në përmbajtje, gati i përkryer në stil. Ai rri si një zbukurim i kushtueshëm modern, si një gjerdan i mbushur me gurë antikë e perla të çmuara të thellësive. Madje është më shumë se kaq...! Këtu brenda ka zgjidhje!

Albanopoli nuk është gjë tjetër, veçse një tezë shkencore mbi qytetin e vjetër antik me po këtë emër, e servirur në vargje, një frymëzim. Këtë zbulim ia dedikoj qytetit tim, kryeqytetit tonë. E gjitha kjo nuk është rastësi. Ky territor u përzgjodh edhe njëherë mbas mijëra vjetësh, me një koncept enigmatik, si hapësira e duhur në të cilën do të hidheshin investimet më të mëdha gjatë viteve 1930-1944, si hapësira ku po konceptohej dhe do të ndërtohej kryeqyteti i ri i Lindjes, Roma e Re.

Kjo ndodhi,"çuditërisht", fill pasi u zbulua Butrinti më 1928. Ekzakt pasi u qartësua se nën baltën e shekujve, ndodhej edhe Apollonia e mahnitshme, Dyrrachiumi, e në fund Albanopoli. I kam kënduar në këtë poemë Qytetit që ishte, që nuk është më, por që në fakt e dua, e kërkoj, e ëndërroj dhe e thërras në frymëzimet e mia.

Libri veç të tjerave, Albanopolit dhe lirikës, stilit dhe përmbajtjes, ka brenda prozën e re, rrugën e Re, të qytetarisë së Re botërore, jo pagane, të Shqiptarisë së re. Mban sigurisht edhe ritmin e asaj shkolle të përkryer të Shqiptarisë klasike. Të atij nacionalizmi kulturor, ideor e gjenetik , i cili po censurohet nga çdo pushtet e konjukturë, prej më shumë se 70 vjetësh.

Në të gjithë kapitujt, paragrafet dhe argumentet e tij, Libri qëndron mbi gjithkënd... Edhe mbi vetë historinë, e cila shpeshherë kujton se mund të tallet me ne, se mund të na imponohet, me istrumentin e urisë apo të harresës. Në një mënyrë të re, moderne, avangard... madje nëse mund të themi, postmoderne, ky Libër na tregon se çfarë mendojmë ne të gjithë.

Tregon bisedat tona, ndjesitë tona, të cilat në fakt nuk i kemi shumë të qarta ... e për më tepër as nuk i shkruajmë. Qytetërimi lind me Fjalën dhe vijon me germat, me shkrimet e me librat. Prandaj, ne që sot tundim flamurin e kulturës e të dijes (e cila s&#39ka fund), duhet të mësojmë t&#39i shkruajmë ato që themi lart e poshtë, ato që mendojmë. Qytetërimet më të spikatura janë ato që pas shekujsh e mijëvjeçarësh, kanë lënë gjurmët e tyre, shkrimet e tyre, në gjuhët e tyre.

PASQYRA E LËNDËS

RRËNIMI EKONOMIK I PASHMANGSHËM NË KËTË KRIZË TË THELLË MORALI
DIELLI I TË GJITHËVE
ALBANOPOLI - QYTETI QË DUA
PENELOPA E ULIKSIT NË JERUZALEM
YJET JANË SHUMË AFËR
IDHNIMET, GZIMET DHE DASHNIA E PADËR ZEFIT
SI MOISIU NË SHKRETËTIRË
KUR INDIVIDËT I BASHKON VESI DHE JO VIRTYTI
KY VEND ËSHTË SHTËPIA E FUNDIT E HOMERIT
RRUGA E MESME, E MESMJA E ARTË- ZGJIDHJA FINALE TRADHTIA SHQIPTARIA - pjesa e parë SHQIPTARIA -pjesa e dytë
YJE MBI ALTAR
FUQIA E LATINISHTES -SIMILI SIMILIS GAUDET LATINIZMA: -SIMILI SIMILIS GAUDET- I NGJASHMI I GËZOHET TË NGJASHMIT
PËRRALLA E BRESHKËS DHE E LEPURIT - ZGJEDHJET NË SHQIPËRI - TEMPORA, O MORES QYTETËRIMI QËNDRON PËRMBI NE..
DUKE PRITUR TË DASHURËS SË NJË DITE
PAK PËR VETEN
VARGJET QË MBESIN
BUKURIA E NJË RREZE DIELLI

Detajet e librit
Te tjere
SKU001700
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Albanopoli, Alban Guri

Ky botim, është një mozaik mendimesh, vargjesh dhe pikëpamjesh estetike, me peshë, domethënëse, në formë e në përmbajtje, gati i përkryer në stil. Ai rri si një zbukurim i kushtueshëm modern, si një gjerdan i mbushur me gurë antikë e perla të çmuara të thellësive. Madje është më shumë se kaq...! Këtu brenda ka zgjidhje!

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe
16 other products in the same category:

Reference: SKU001443

Brand: UET Press

33, Sokol Balla

Review(s): 0

Title: 33Category: Scripta imanentAuthor: Sokol BallaPublisher: UET PressPgs. 506Weight: 0.89 kgISBN: 978-99956-39-29-7

Price ALL1,200.00
More
There are not enough products in stock

Reference: SKU001030

Brand: Dituria

Jete artistesh, Miho Gjini

Review(s): 0

Title: Jetë artistëshAuthor: Miho GjiniPublisher: DituriaYear: 2002Pgs. 200Weight: 0.28 kgISBN: 978-99927-47-47-1

Price ALL600.00
More
There are not enough products in stock

Reference: SKU001019

Brand: UET Press

Hinterlandi i kuq, Mustafa Nano

Review(s): 0

Title: Hinterlandi i kuqOriginal: Hinterlandi i kuqCategory: Essay, memoriesAuthor: Mustafa NanoPublisher: UET PressYear: 2009Pgs. 116Weight: 0.17 kgISBN: 978-99956-39-23-5

Price ALL500.00
More
In Stock

Brand: Te tjere

Annuario, numri 1, 2011

Review(s): 0

Title: Annuario, numri 1, 2011Original: Annuario, numri 1, 2011Category: Historical and anthropological paperPublisher: Qendra e Kërkimeve Historike dhe AntropologjikeYear: 2011Pgs. 160Weight: 0.204 kgISBN: 977-2225-6210-01

Price ALL600.00
More
In stock

Reference: 2154

Brand: OMBRA GVG

Klime frike, Wole Soyinka

Review(s): 0

Title: Klimë frikeCategory: PublicisticsAuthor: Wole SoyinkaAlbanian translator: Mira TuçiPublisher: Ombra GVGYear: 2011Pgs. 176Weight: 0.22 kgISBN: 978-9928-06-016-7

Price ALL600.00
More
In Stock