Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Fjale per adoleshentet ose kompleksi i karavidhes, Catherine Dolto, Francoise Dolto, Colette Percheminier
  • Fjale per adoleshentet ose kompleksi i karavidhes, Catherine Dolto, Francoise Dolto, Colette Percheminier

Fjale per adoleshentet ose kompleksi i karavidhes, Catherine Dolto, Francoise Dolto, Colette Percheminier

Vlerësimi 

Për adoleshentët, Françoise Dolto thotë se janë si karavidhja gjatë shndërrimit, pa zhguall, përballë gjithë rreziqeve dhe me nevojën për të qenë një tjetër. Për t'i ndihmuar në përmbushjen e kësaj metamorfoze, e cila është si një lindje e dytë, F. Dolto, e bija, C. Dolto dhe C. Percheminier kanë shkruar këtë libër.

700,00 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Fjalë për adoleshentët ose kompleksi i karavidhes
Origjinali: Paroles puor adoleschents ou le complexe du homad
Gjinia: Psikologji
Autori: Catherine Dolto, Françoise Dolto, Colette Percheminier
Shqipëroi: Jeta Toçilla
Shtëpia botuese: Ombra GVG
Viti: 2013
Fq. 168
Pesha: 0.224 kg.
ISBN: 978-9928-56-066-8

Mbi librin

Për adoleshentët, Françoise Dolto thotë se janë si karavidhja gjatë shndërrimit, pa zhguall, përballë gjithë rreziqeve dhe me nevojën për të qenë një tjetër. Për t'i ndihmuar në përmbushjen e kësaj metamorfoze, e cila është si një lindje e dytë, F. Dolto, e bija, C. Dolto dhe C. Percheminier kanë shkruar këtë libër.

Ai së pari iu drejtohet juve, adoleshentëve. Por ky libër është për të gjithë, për ta patur në shtëpi që ta lexojnë fëmijët, prindërit, të rinjtë e të rriturit që të përfitojnë prej tij. Libri "Fjalë për adoleshentët" jep ide për të dalë nga situatat e vështira, flet për gjërat që shpesh janë keqadresuar ose dëmtuar në jetën e përditshme si: miqësia, dashuria, seksualiteti, dhuna, droga, turpi, prindërit dhe adoleshentët.

Ai paralajmëron mbi kurthet e moshës dhe jep mbështetje për të bërë zgjedhjet, për të ndërmarrë rreziqet që çojnë drejt përgjegjësive dhe pavarësisë. Ai ndihmon gjithashtu prindërit të shkëputen nga fëmijët e tyre me sa më pak dhimbje dhe më tepër respekt.

Fragment nga libri

Adoleshenca është faza kalimtare që ndan fëmijërinë nga mosha madhore dhe që ka pubertetin si momentin qëndror të saj. Me thënë të drejtën, kufijtë nuk i ka të prerë me thikë. Pa dyshim, ajo që i ngjan më tepër është lindja.

Kur vijmë në këtë botë nga nëna na ndajnë duke na prerë kërthizën, por shpesh na del nga mendja se mes nënës dhe foshnjës ekziston një tjetër lidhje e jashtëzakonshme: placenta... Pa placentën, para lindjes do të qe e pamundur çdo formë jete, ama që të mund të jetosh pas lindjes detyrimisht duhet ta hedhësh tej atë.

Adoleshenca është si një lindje e dytë që kryhet hap pas hapi. Hap pas hapi duhet ta flakësh mburojën e familjes ashtu siç dikur ke braktisur placentën.

***

Ashtu si karavidhja që humbet zhguallin, e gjejmë veten adoleshentë me një pamje që ndryshon. Pak a shumë kjo është historia e të gjithë adoleshentëve. Kur ishim brenda zhguallit që na mbronte ndjeheshim shumë të bukur. Gjatë adoleshencës nuk reshtim së pyeturi: A jam i bukur? A jam i shëmtuar?

Nuk ndjehemi hiç mirë me puçrra në fytyrë. Ndjehemi shumë të gjatë, shumë të shëndoshë, shumë të ngathët... Shndërrimi është i pandalshëm: së brendshmi dhe së jashtmi. Gjatë kësaj periudhe nuk shqitemi nga pasqyra, si ajo prej kristali që na kthen ftohtësisht pamjen tonë ashtu edhe nga ai pasqyrim që kërkojmë për veten në sytë e të tjerëve.

Mirëpo pasqyra nuk mundet të tregojë me vërtetësi se ç'vërejnë të tjerët tek ne kur na shohin, pasi një fytyrë nuk tregon ç'personalitet fsheh për sa kohë ësthë e palëvizur....

Detajet e librit
OMBRA GVG
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Fjale per adoleshentet ose kompleksi i karavidhes, Catherine Dolto, Francoise Dolto, Colette Percheminier

Fjale per adoleshentet ose kompleksi i karavidhes, Catherine Dolto, Francoise Dolto, Colette Percheminier

Për adoleshentët, Françoise Dolto thotë se janë si karavidhja gjatë shndërrimit, pa zhguall, përballë gjithë rreziqeve dhe me nevojën për të qenë një tjetër. Për t'i ndihmuar në përmbushjen e kësaj metamorfoze, e cila është si një lindje e dytë, F. Dolto, e bija, C. Dolto dhe C. Percheminier kanë shkruar këtë libër.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: OMBRA GVG

Kjo shtepi nuk eshte hotel, Alberto Pellai

Përshtypje(t): 0

Ky është një libër, i cili nuk ju ofron receta të tipit: "Bëni këtë apo atë gjë me fëmijët tuaj", në vend të tyre ju do të keni mundësi të lexoni tregime dhe eksperienca që do të jenë të ngjashme me historitë, përvojën apo eksperiencat tuaja si prindër.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: OMBRA GVG

Mjaft me, Alberto Pellai

Përshtypje(t): 0

Gjithmonë ekziston një zgjidhje për çdo moshë... kjo është arsyeja përse titulli i këtij libri vjen në formën e një pasthirrme drejtuar një adoleshenti në vështirësi dhe shpesh është e domosdoshme dhe i drejtohet të gjithë atyre që në këtë shoqëri i trajtojnë fëmijët tanë si klientë të tregut të tyre të shfrenuar, si individë që janë gjithnjë të gatshëm...

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
16 other products in the same category:

Brand: OMSCA-1

Psikologji praktike, Tomor H. Kokalari

Review(s): 0

Title: Psikologji praktike (Rreth marrëdhënieve ndërmjet njerëzve)Original: Psikologji praktike (Rreth marrëdhënieve ndërmjet njerëzve)Category: PsychologyAuthor: Tomor H. KokalariPublisher: OMSCA- 1Year: 2012Pgs. 104Weight: 0.129 kgISBN: 978-99927-52-35-1

Price ALL500.00
More
There are not enough products in stock

Brand: Onufri

Sekreti i shpirtit binjak, Arielle Ford

Review(s): 0

Title: Sekreti i shpirtit binjakOriginal: The soulmate secretCategory: Self – help bookAuthor: Arielle FordAlbanian translator: David HudhriPublisher: MinervaYear: 2013Pgs. 248Weight: 0.345 kgISBN: 978-9928-164-81-0

Price ALL800.00
More
In stock

Brand: Bota Shqiptare

7 zakonet e familjeve të suksesshme, Stephen R. Covey

Review(s): 0

Nuk ka familje pa sfida, nga vetë pjesëtarët e saj apo nga bota e jashtme. Në këtë libër, Covey tregon se si 7 zakonet krijojnë një kuadër të fuqishëm parimesh të përhershme, universale dhe të vetëkuptueshme, të cilat lejojnë pjesëtarët e familjes të komunikojnë me efikasitet për problemet e tyre dhe t’i zgjidhin ato.

Price ALL1,350.00 Regular price ALL1,500.00
More
In stock

Brand: Albas

Selfie, Will Storr

Review(s): 0

Selfie: Uni i unit është një analizë e “vetvetes moderne”, shumë ndihmues për të gjithë ata që janë të fiksuar në veçantinë e vet. Është një histori e vetvetes që nga kohërat më të hershme (kur jemi përpjekur të rrisim statusin tonë brenda fisit) deri te vetja jonë e tanishme (e uritur për risitë teknologjike).

Price ALL1,250.00
More
In stock

Brand: Tirana Times

Jeta dhe kohet e penisit, Tom Hickman

Review(s): 0

Title: Jeta dhe kohët e penisit, Shkarravina e ZotitCategory: Psychology, social sciencesAuthor: Tom HickmanAlbanian translator: Dhimitër GjodedePublisher: Tirana TimesYear: 2013Pgs. 308Weight: 0.352 kgISBN: 978-99956-809-7-8

Price ALL1,000.00
More
In stock