• Banner

  • Çmim i zbritur

Masivi i gjumit, Durs Grunbein

Poezitë e tij mbledhin lëndë eklektike nga gjithçka: prej burimeve shkencore të fizikës kuantike, prej traditës poetike anglo-amerikane e deri te zbulimet më të fundit në neuroshkencë; prej lavdit filozofik për Dekartin deri te elegjitë për Dresdenin e fëmijërisë të shkatërruar plotësisht e pastaj të rimëkëmbur dhimbshëm.

7,69 GBP
6,54 GBP Ruaj 15%
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Masivi i gjumit

Origjinali: Zundkerzen. Gedichte. Suhrkamp Verlag.

Gjinia: Poezi

Autori: Durs Grunbein 

Shqipëroi: Gerda Dalipaj- Pistrick 

Shtëpia botuese: Aleph

Viti: 2020

Fq. 124

Pesha: 0.203 kg

ISBN: 978-9928-323-07-1

Ky libër është në gjuhën shqipe

Mbi librin

Një prej poetëve dhe eseistëve më të mëdhenj sot në botë, Durs Grünbein është fitues i shumë çmimeve dhe meritave letrare në botë, ku përmendim ndër kryesorët Berlin Literature Prize, Georg Büchner Prize, Premio Internazionale di Poesia Pier Paolo Pasolini, US Independent Publisher Book Award dhe Tomas Tranströmer Prize. Prej vitit 1988 kur botoi librin e parë me poezi ‘Zonë gri në mëngjes’ – një poetikë e mprehtë, kritike ndaj jetës nën Gjermaninë Lindore – atëherë njëzetë e pesë vjeçar – Durs Grünbein tanimë ka botuar mbi njëzet libra me poezi dhe eseistikë të cilët janë përkthyer në gjuhët më të mëdha. 

Lindur në Dresden më 1962, Durs Grünbein është poeti më i rëndësishëm dhe i suksesshëm i brezit të vet. Një poeta doctus modern, me stilin ironik, ngulitur në të përditshmen, ai fsheh në bërthamën e vet, një projekt thellësisht serioz dhe me rezonancë të gjerë emocionale. Poezitë e tij mbledhin lëndë eklektike nga gjithçka: prej burimeve shkencore të fizikës kuantike, prej traditës poetike anglo-amerikane e deri te zbulimet më të fundit në neuroshkencë; prej lavdit filozofik për Dekartin deri te elegjitë për Dresdenin e fëmijërisë të shkatërruar plotësisht e pastaj të rimëkëmbur dhimbshëm.

Për shumë kritikë dhe lexues ai vlerësohet si poeti i unifikimit të dy Gjermanive; por marrja e çmimit kaq të rëndësishëm në Gjermani Georg Büchner Preis më 1994, shënoi një ndryshim të rëndësishëm në karrierën e poetit. Nga libri në libër, toni poetik është përherë në ndryshim, në kërkim. Ai e ka shpënë larg estetikën e vet të sarkazmës: poezitë ‘pa gjymtyrë,’ i zhveshin të gjitha shtresimet deri aty ku mbërrin cinizmi i tij anatomikisht i ndryshueshëm, i përpiktë. 

Duke u zhvendosur nga Berlini në Romë, ai pa ndryshimet e mëdha të sfondeve klasike, konstrukte të reja formale dhe një zë të sertë arkitekturor, që do të reflektoheshin në librat e tij të njëpasnjëshëm. E megjithatë krijimtaria e vonë dallohet për një zë më vetjak, më lojacak. Durs Grünbein numëron edhe një sërë përkthimesh dhe përshtatjesh brilante të autorëve të mëdhenj klasikë si Eskili, Seneka, Sarah Kane dhe ka shkruar me poetin e mirënjohur japonez Yûji Nawata një libër të botuar më 2009. Përkthimet e tij të fuqishme të autorëve klasikë dhe atyre bashkëkohorë (përmendim këtu edhe përkthimin e poetit të mirënjohur lituanez Tomas Venclova – botuar nga Aleph 2007) dhe esetë e jashtëzakonshme si dhe bashkëpunimet e frytshme me artistë bashkëkohorë vizualë, kompozitorë, dramaturgë, regjizorë, e bëjnë Durs Grünbein shembullin më të fuqishëm të poetit europian që zhbiron dhe heton kufijtë e letërsisë dhe historisë matanë përcaktimeve të njohura. Kjo është edhe arsyeja përse Durs Grünbein është një prej poetëve më të vlerësuar sot në botë me çmime kaq prestigjoze.

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Zenit Editions

Kostas Karjotaqis, Poezi te zgjedhura

(0)

Në këtë vëllim gjendet edhe "Letra e lamtumirës së poetit", shkruar pak çaste përpara të shtënës me precizion të lartë mbi vete, letër e cila përmbyllet me një post–scriptum që, pa e ndryshuar atë ton vetironizimi dhe sarkazme mortore që përshkon gjithë veprën e vet, fundon me premtimin e një vijimi shkrimi post-mortem.

Çmimi 3,92 GBP Çmimi i zakonshëm 4,62 GBP
More
Në gjendje

Referenca: 2332

Botuesi: Botimet Dudaj

Zera nga larg, antologji e poezise boterore

(0)

Në këtë përmbledhje janë paraqitur poezitë më të shquara të poetëve: Robert Bërns, Alfred Tenison, Redjard Kipling, Henrik Wergeland, Uollt Uitmen, Ivan Vazov, Rabindranat Tagora, Gotfrid Keler, Hajnrih Lojtholt, Adrien Turel, Albert Ehrisman, Silja Walter, Kurt Marti, Walter Gross, Jörge Steiner, Pejder Lansel, Aleksandër Loxa, Xhian

Çmimi 3,27 GBP Çmimi i zakonshëm 3,85 GBP
More
Ka mbaruar

Referenca: 2571

Botuesi: Te tjere

Poezi, Federico Garcia Lorca

(0)

Çfarë të them për poezinë? Çfarë mund të them për këto re, për këtë qiell? T'i shoh, t'i shoh, t'i shoh... dhe kurrgjë më tepër. Ti do ta kuptosh se një poet nuk mund të thotë kurrgjë për Poezinë. T'ua lëmë këtë detyrë kritikëve dhe profesorëve. Mirëpo as ti, as unë, as kurrnjë poet nuk e dimë ç'është poezia.

Çmimi 1,63 GBP Çmimi i zakonshëm 1,92 GBP
More
Ka mbaruar

Referenca: 2845

Botuesi: Aleph

Shenime nga realiteti i vetes, Jorie Graham

(0)

Ajo që më intereson në mënyrën si i trajton temat historike në poezitë e veta Jorie Graham është se ajo i shmanget jo vetëm modelit klasik, por edhe atij kristian që evokoi Yeats - i e të tjerë pas tij, por po njëlloj ka refuzuar modelet utopike dhe populiste të poeteve feministe dhe socialistëve.

Çmimi 3,92 GBP Çmimi i zakonshëm 4,62 GBP
More
In Stock

Referenca: 2843

Botuesi: Te tjere

Delfin, Robert Lowell

(0)

Lowell – i, në jetën e tij poetike, e kreu dy herë detyrën e dytë dhe ishte i vetëdijshëm se ç'bënte në të dyja herët, pas shumë përsiatjesh e me shumë ndjeshmëri. Kur them se dinte çfarë bënte, nuk kam parasysh një program të parapërgatitur se ç'duhej bërë e arritur.

Çmimi 3,92 GBP Çmimi i zakonshëm 4,62 GBP
More
In Stock
chat Përshtypjet (0)