• Banner

Masivi i gjumit, Durs Grunbein

Vlerësimi 

Poezitë e tij mbledhin lëndë eklektike nga gjithçka: prej burimeve shkencore të fizikës kuantike, prej traditës poetike anglo-amerikane e deri te zbulimet më të fundit në neuroshkencë; prej lavdit filozofik për Dekartin deri te elegjitë për Dresdenin e fëmijërisë të shkatërruar plotësisht e pastaj të rimëkëmbur dhimbshëm.

1 000 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Masivi i gjumit

Origjinali: Zundkerzen. Gedichte. Suhrkamp Verlag.

Gjinia: Poezi

Autori: Durs Grunbein 

Shqipëroi: Gerda Dalipaj- Pistrick 

Shtëpia botuese: Aleph

Viti: 2020

Fq. 124

Pesha: 0.203 kg

ISBN: 978-9928-323-07-1

Ky libër është në gjuhën shqipe

Mbi librin

Një prej poetëve dhe eseistëve më të mëdhenj sot në botë, Durs Grünbein është fitues i shumë çmimeve dhe meritave letrare në botë, ku përmendim ndër kryesorët Berlin Literature Prize, Georg Büchner Prize, Premio Internazionale di Poesia Pier Paolo Pasolini, US Independent Publisher Book Award dhe Tomas Tranströmer Prize. Prej vitit 1988 kur botoi librin e parë me poezi ‘Zonë gri në mëngjes’ – një poetikë e mprehtë, kritike ndaj jetës nën Gjermaninë Lindore – atëherë njëzetë e pesë vjeçar – Durs Grünbein tanimë ka botuar mbi njëzet libra me poezi dhe eseistikë të cilët janë përkthyer në gjuhët më të mëdha. 

Lindur në Dresden më 1962, Durs Grünbein është poeti më i rëndësishëm dhe i suksesshëm i brezit të vet. Një poeta doctus modern, me stilin ironik, ngulitur në të përditshmen, ai fsheh në bërthamën e vet, një projekt thellësisht serioz dhe me rezonancë të gjerë emocionale. Poezitë e tij mbledhin lëndë eklektike nga gjithçka: prej burimeve shkencore të fizikës kuantike, prej traditës poetike anglo-amerikane e deri te zbulimet më të fundit në neuroshkencë; prej lavdit filozofik për Dekartin deri te elegjitë për Dresdenin e fëmijërisë të shkatërruar plotësisht e pastaj të rimëkëmbur dhimbshëm.

Për shumë kritikë dhe lexues ai vlerësohet si poeti i unifikimit të dy Gjermanive; por marrja e çmimit kaq të rëndësishëm në Gjermani Georg Büchner Preis më 1994, shënoi një ndryshim të rëndësishëm në karrierën e poetit. Nga libri në libër, toni poetik është përherë në ndryshim, në kërkim. Ai e ka shpënë larg estetikën e vet të sarkazmës: poezitë ‘pa gjymtyrë,’ i zhveshin të gjitha shtresimet deri aty ku mbërrin cinizmi i tij anatomikisht i ndryshueshëm, i përpiktë. 

Duke u zhvendosur nga Berlini në Romë, ai pa ndryshimet e mëdha të sfondeve klasike, konstrukte të reja formale dhe një zë të sertë arkitekturor, që do të reflektoheshin në librat e tij të njëpasnjëshëm. E megjithatë krijimtaria e vonë dallohet për një zë më vetjak, më lojacak. Durs Grünbein numëron edhe një sërë përkthimesh dhe përshtatjesh brilante të autorëve të mëdhenj klasikë si Eskili, Seneka, Sarah Kane dhe ka shkruar me poetin e mirënjohur japonez Yûji Nawata një libër të botuar më 2009. Përkthimet e tij të fuqishme të autorëve klasikë dhe atyre bashkëkohorë (përmendim këtu edhe përkthimin e poetit të mirënjohur lituanez Tomas Venclova – botuar nga Aleph 2007) dhe esetë e jashtëzakonshme si dhe bashkëpunimet e frytshme me artistë bashkëkohorë vizualë, kompozitorë, dramaturgë, regjizorë, e bëjnë Durs Grünbein shembullin më të fuqishëm të poetit europian që zhbiron dhe heton kufijtë e letërsisë dhe historisë matanë përcaktimeve të njohura. Kjo është edhe arsyeja përse Durs Grünbein është një prej poetëve më të vlerësuar sot në botë me çmime kaq prestigjoze.

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Përshtypjet

Write your review

Masivi i gjumit, Durs Grunbein

Masivi i gjumit, Durs Grunbein

Poezitë e tij mbledhin lëndë eklektike nga gjithçka: prej burimeve shkencore të fizikës kuantike, prej traditës poetike anglo-amerikane e deri te zbulimet më të fundit në neuroshkencë; prej lavdit filozofik për Dekartin deri te elegjitë për Dresdenin e fëmijërisë të shkatërruar plotësisht e pastaj të rimëkëmbur dhimbshëm.

Write your review
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Toena

Lulëkuqja dhe kujtimi, Paul Celan

Përshtypje(t): 0

Ndonjëherë nuk merr rëndësi për letërsinë vetëm dita e lindjes apo e vdekjes së një shkrimtari, por edhe dita e lindjes së veprës së tij. Botimi i këtij libri është, pa dyshim, rast për t'u festuar: ditëlindja në shqip e poetit Paul Celan, për herë të parë, përmes vëllimit poetik"Lulëkuqja dhe kujtimi", që e bëri atë të njohur në të gjithë hapësirën...

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pegi

Mish dhe qiell, Pier Paolo Pasolini

Përshtypje(t): 0

“Mish dhe qiell” është një përmbledhje me poezi kushtuar kryesisht të rinjve. Përzgjedhja e bërë me kujdes është shumë kuptimplotë për t’i shoqërar lexuesit, veçanërisht të rinjtë, në botën e poetit Pier Paolo Pasolini.

Çmimi 600 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2165

Botuesi: Argeta LMG

Poema, vol. 2, Mihail Lermontov

Përshtypje(t): 0

Titulli: Poema, vëllimi llOrigjinali: Poema, vëllimi llGjinia: PoemaAutori: Mihail LermontovShqipëroi: Lasgush Poradeci, Drago Siliqi, Petraq Kolevica, Dalan ShaplloShtëpia botuese: Argeta LMGViti: 2007Fq. 184Pesha: 0.19 kgISBN: 978-99956-17-20-X

Çmimi 600 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Dituria

Përmasa e katërt, Janis Ricos Ebook

Përshtypje(t): 0

Përmasa e katërt, që i jep titullin librit, është, sipas vetë poetit, koha, jo thjesht koha biologjike që rrënon, shkatërron dhe e shpie njeriun drejt vdekjes, por kryesisht koha historike, e cila e shkundullon protagonistin dhe e detyron të luftojë me të shkuarën dhe të ardhmen, në mënyrë që, duke shqyrtuar veprat e veta, të shpjegojë shkaqet që i...

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Lulet e se keqes, Charles Baudelaire

Përshtypje(t): 0

Disa më kanë thënë se këto poezi mund të bëjnë keq. Ca të tjerë, shpirtra të mirë këta, më kanë thënë se mund të bëjnë mirë; as kjo nuk më ka pikëlluar. Frika e të parëve dhe shpresa e të dytëve njëlloj më kanë çuditur dhe kanë shërbyer vetëm për të marrë vesh se ky shekull i ka çmësuar dhe harruar të gjithë nocionet klasike lidhur me letërsinë.

Çmimi 900 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Mendje dimri, Wallace Stevens

Përshtypje(t): 0

Kurrë nuk mund të kemi poezi të madhe pa besuar se poezia u shërben synimeve të mëdha. Ne duhet ta pranojmë këtë që në fillim, në mënyrë që kjo të ndikojë në gjithçka ne bëjmë. Besimi ynë në madhështinë e poezisë është pjesë jetike e madhështisë së saj, pjesë e nënkuptuar e besimit të të tjerëve në madhështinë e saj.

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2329

Botuesi: Botimet Dudaj

Antologji e poezise turke te shekullit XX

Përshtypje(t): 0

Në këtë përmbledhje janë paraqitur poezitë më të shquara të poetëve turkë: Teufik Fiqret, Jahja Qemal, Ahmed Hashim, Nazim Hikmet, Rifat Yllgaz, Orhan Veli, Oktaj Rifat, Fazëll Hysny, Dagllarxha, Melih Xhevdet Andaj, Omer Faruk Toprak, Nexhati Xhumalli, Ahmet Arif, Metin Eloglliu, Tahsin Saraçi, Gylten Akën, Bedretin Xhomert, Ataol Ba

Çmimi 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2844

Botuesi: Aleph

Lady Lazarus, Sylvia Plath

Përshtypje(t): 0

Këto poema marrin mbi vete rreziqe të jashtëzakonshme, duke e shtrirë stilin e thatë e të zhveshur të Sylvia Plath – it deri aty ku nuk mban më. Janë një triumf i hidhur, provë e kapacitetit të poezisë për t'i dhënë realitetit qëndrueshmërinë më të madhe të së imagjinuarës. Ajo nuk mund të rikthehej prej tyre.

Çmimi 600 Lekë
More
In Stock

Referenca: 2166

Botuesi: Argeta LMG

Lirika, vol. 1, Henrik Hajne

Përshtypje(t): 0

Titulli: Lirika, vëllimi lOrigjinali: Lirika, vëllimi lGjinia: PoeziAutori: Henrik HajneShqipëroi: Lasgush PoradeciShtëpia botuese: Argeta LMGViti: 2007Fq. 272Pesha: 0.28 kgISBN: 978-99956-17-20-X

Çmimi 700 Lekë
More
In Stock