Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 945,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 050,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 630,00 Lekë Çmimi i rregullt 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 630,00 Lekë Çmimi i rregullt 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 720,00 Lekë Çmimi i rregullt 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

  • Çmim i zbritur
Poezi, Oskar Milosz
  • Poezi, Oskar Milosz

Poezi, Oskar Milosz

Vlerësimi 

Kur të vijë ajo – do të bëhet gri apo e blertë në sytë e saj,
E blertë në lumë apo gri?
Ora në këtë të ardhme kaq të lashtë do të jetë lajm,
Lajm, por kaq pak i ri...

700,00 Lekë
630,00 Lekë Ruaj 10%
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Poezi
Gjinia: Poezi
Autori: Oskar Milosz
Shqipëroi: Zimo Krutaj
Shtëpia botuese: Pika pa sipërfaqe
Viti: 2016
Fq. 175
Pesha: 0.173 kg.
ISBN: 978-9928-185-24-2

Fragment nga libri

Kur të vijë ajo...

Kur të vijë ajo – do të bëhet gri apo e blertë në sytë e saj,
E blertë në lumë apo gri?
Ora në këtë të ardhme kaq të lashtë do të jetë lajm,
Lajm, por kaq pak i ri...
Orë të vjetra ku çdo gjë u tha, çdo gjë u ëndërrua, çdo gjë u pa!
Nëse e dini hallin jua qaj...

Do të jenë të sotmet dhe zhurmat e qytetit
Krejt si sot e gjithnjë – prova të rrepta shumë! –
Dhe aromat – sipas stinës – të shtatorit a prillit
Dhe qiej të rremë dhe ca re nëpër lumë;

Dhe fjalët - sipas çastit - gazmore a me ngashëri
Nën qiej të gëzuar a që rigojnë shi,
Se ne do kemi jetuar e jemi shtirur, ah! kaq shumë,
Kur të vijë ajo me sytë e saj prej shiu mbi lumë.

Do të jetë (zëri i mërzisë, qeshje e dobësisë)
Çasti shterpë i tanishëm, i moçëm, i thatë,
Rrahje e një përjetësie motër e qetësisë;
Çasti i tanishëm, krejt si në këtë çast.

Dje, dhjetë vjet më parë, sot, për një muaj,
Fjalë të tmerrshme, mendime të vdekura, po ç'vlerë ka!
Pi, fli, vdis, - bëjmë mirë t'ia mbathim nga vetja,
Në një mënyrë a në një tjetër pra..

Detajet e librit
Te tjere
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Poezi, Oskar Milosz

Poezi, Oskar Milosz

Kur të vijë ajo – do të bëhet gri apo e blertë në sytë e saj,
E blertë në lumë apo gri?
Ora në këtë të ardhme kaq të lashtë do të jetë lajm,
Lajm, por kaq pak i ri...

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: 2979

Botuesi: Te tjere

Poezi te zgjedhura, Les Murray

Përshtypje(t): 0

Një burrë që i ka njohur shkretëtirat di t'i çmojë puset. Ne duke u vënë puseta apo rubineta puseve, prej praktikës së të jetuarit, kemi harruar përmasën shenjtërore të ujit. Nëse poezia e Les Murray – it vrullon, atëherë bekuar qoftë vrulli jo i rrëkeve të naftës apo fjalëzimeve të kota, por i ndonjë gryke pusi që sapo hapet në zemër të shkretëtirës.

Çmimi 540,00 Lekë Çmimi i rregullt 600,00 Lekë
More
In Stock
16 other products in the same category:

Brand: Zambaku

Pajtoni, Nikollai V. Gogol

Review(s): 0

Janë tregime me subjekt të gërshetuar fantastik dhe realist: përshkrimi i jetës fshatarake, i zakoneve dhe i dokeve të atyre anëve, shoqërohet me përshkrimet e paharrueshme të natyrës dhe me riprodhimin e goditur të gojëdhënave në frymën e folklorit ukrainas. 

Price ALL540.00 Regular price ALL600.00
More
In stock