Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Strehe nga stuhia, Bob Dilan

Vlerësimi 

Sot, Bob Dilani njihet anembanë botës si një këngëtar i palodhur, shkrues këngësh të panumërta, muzikant i pashembullt, piktor dhe poet. Karriera e tij që shtrihet në gati pesë dekada ka njohur ngritjet dhe jo rrallë herë edhe uljet e saj, ose më mirë kritikat e pafund për gjithçka që bënte.

1 000,00 Lekë
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: Strehë nga stuhia
Origjinali: Shelter from the storm
Gjinia: Poezi
Autori: Bob Dilan
Shqipëroi: Edvin Shvarc
Shtëpia botuese: Plejad
Viti: 2011
Fq. 274
Pesha: 0.40 kg
ISBN: 978-99956-57-58-1

Fragment nga libri

Varg ëndrrash

Po mendoja për një varg ëndrrash
Ku asgjë nuk del në sipërfaqe,
Çdo gjë rri poshtë aty ku plagë ka marrë
Dhe ndalet përfundimisht.
Nuk po e vrisja mendjen për ndonjë gjë të veçantë
Porsi në një ëndërr, kur dikush zgjohet dhe ulërin.
Asgjë edhe po aq e veçantë,
Thjesht po mendoja për një varg ëndrrash.

Duke menduar për një varg ëndrrash
Ku koha dhe ritmi fluturojnë
Dhe s'ka dalje nga asnjë drejtim
Veçse nga ai që me sy nuk e dallon dot.
Nuk është se po bëja ndonjë lidhje kushedi se çfarë,
S'po bija pre e ndonjë intrige të ndërlikuar,
Asgjë që nuk mund të zhbirilohej
Thjesht po mendoja për një varg ëndrrash.

Ëndrra aty ku çadra mbyllet
Nëpër shtegun ku je vërvitur
Dhe letrat që mban në dorë s'janë fort të hairit,
Vetëm nëse u përkasin ndonjë bote tjetër.

Në njërën, numrat kishin marrë flakë,
Në një tjetër më ra rasti të shoh një krim
Tek një e tretë ia kisha dhënë vrapit dhe tek e katërta
Thjesht po kacavirresha
Pa kërkuar ndonjë ndihmesë të veçantë,
Pa bërë ndonjë përpjekje të stërmundimshme,
E kisha arritur cakun ndërkaq
Thjesht duke vrarë për një varg ëndrrash.

Mbi autorin

Sot, Bob Dilani njihet anembanë botës si një këngëtar i palodhur, shkrues këngësh të panumërta, muzikant i pashembullt, piktor dhe poet. Karriera e tij që shtrihet në gati pesë dekada ka njohur ngritjet dhe jo rrallë herë edhe uljet e saj, ose më mirë kritikat e pafund për gjithçka që bënte duke filluar që nga akuzat për tradhti ndaj folk – ut të tij kur la mënjanë kitarën akustike për të luajtur me një elektrike në Festivalin e Njuportit në 1965, braktisjen e këngëve të protestës e deri tek konvertimi i tij në të krishterë apo rikthimi sërish ne fenë e të parëve.

Si artist, Dilani ka prodhuar me qindra këngë, ka regjistruar rreth 45 albume ku përfshihen pothuajse të gjitha gjinitë muzikore tradicionale amerikane, qysh nga ajo folk – u, blues – i dhe country, për të vazhduar me rok and roll – in, muzikën gospel, madje është shtrirë deri tek jazz – i dhe swing – u. Përgjatë gjithë kësaj karriere, Dilani ka fituar çmimet Academy Awards (Oscar), është pranuar në Rock and Roll Hall of Fame, madje i është dhënë edhe Kennedy Center Honir në vitin 1997.

Në vitin 2004, ai ishte kandidat për Çmimin Nobel në Letërsi dhe emri i tij është përfolur gjatë si një fitues i mundshëm në vitet pasuese. Poezinë e parë, Bobi e qëndisi në fillim të viteve '50 – të duke ia kushtuar së ëmës, Betit, si dhuratë për Ditën e Nënës, ndërsa eksperimentet e para muzikore i provoi me pianon Gulbransen që i ati e kishte sjellë në shtëpi, por katërmbëdhjetëvjeçari nuk ishte nga ata që shtroheshin dhe merrnin mësime profesioniste muzike.

Bobi kishte idetë e tij për muzikën dhe pianos donte t'i binte vetëm sipas kokës së vet. Për këtë arsye ai nuk mësoi asnjëherë solfezh dhe nuk ia doli dot kurrë mbanë të lexonte notat muzikore e t'u binte pjesëve me partiturë. Pasi provoi edhe një bori, prej së cilës nuk nxori dot veçse disa tinguj të çjerrë, për t'u engledisur më vonë për ca kohë edhe me një saksofon, ai mori me qera një kitarë spanjolle, që u shndërrua në armën e tij për të ndryshuar botën dhe të cilën edhe sot e kësaj dite, pas më shumë se 50 vitesh nuk e ka lëshuar ende nga dora.

Bob Dilani gjatë gjithë jetës së vet artistike mundi të luajë e t'i bjerë mjeshtërisht kitarës, pianos dhe sazes, që e varte me një tel në qafë dhe prej së cilës hoqi dorë vetëm në vitin 1997, pas një sëmundjeje të rëndë në mushkëri, që për pak i mori jetën.

Detajet e librit
Plejad
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Strehe nga stuhia, Bob Dilan

Strehe nga stuhia, Bob Dilan

Sot, Bob Dilani njihet anembanë botës si një këngëtar i palodhur, shkrues këngësh të panumërta, muzikant i pashembullt, piktor dhe poet. Karriera e tij që shtrihet në gati pesë dekada ka njohur ngritjet dhe jo rrallë herë edhe uljet e saj, ose më mirë kritikat e pafund për gjithçka që bënte.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001914

Botuesi: Aleph

Qiell i lene pergjysme, Tomas Transtromer

Përshtypje(t): 0

Tranströmer mbetet një poet stoik, i fuqishëm nëpërmjet të cilit ne kuptojmë sesi poezia, në kushtet më të pamendueshme, e vesh kaq butë ndërgjegjen me një "kapelë të butë leshi të ndritur" me formë të besueshme.

Çmimi 500,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: 2846

Botuesi: Te tjere

Pese poete te medhenj amerikane

Përshtypje(t): 0

Këto poema marrin mbi vete rreziqe të jashtëzakonshme, duke e shtrirë stilin e thatë e të zhveshur të Sylvia Plath – it deri aty ku nuk mban më. Janë një triumf i hidhur, provë e kapacitetit të poezisë për t'i dhënë realitetit qëndrueshmërinë më të madhe të së imagjinuarës. Ajo nuk mund të rikthehej prej tyre.

Çmimi 3 000,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: 2974

Botuesi: Poeteka & Ideart

Gur i zhvendosur, Nikola Madzirov

Përshtypje(t): 0

Përsa i përket cilësisë, poezitë e Madzirovit janë të ngjashme me ato të novelistit Tomas Tranströmer. Ato janë të hapura dhe përçojnë individualitetin e autorit; nuk sjellin pengesë përgjatë përjetimit dhe përqendrimit në to. Nikola Madzirov është në kërkim të ndjesisë së shtëpisë, kërkim ky që nuk i duhen muret.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2980

Botuesi: Te tjere

C'mendim ka Minotauri per Poezine, Miroslav Holub

Përshtypje(t): 0

Le ta themi pa ngurrim se libri ruan tharmin e titullit, një shtrirje e pastoli gjërash, jo dhe aq kafka nën lëkurë sesa truri nën kafkë; trajtat e marrëdhënieve, të politikës, të historisë; ritmet e ndjeshmërisë dhe mosdashurisë; qetimi dhe dallgëzimi i besimit, i shpresës, i dhunës, i artit.

Çmimi 600,00 Lekë
More
In Stock
16 other products in the same category:

Reference: 2185

Brand: Te tjere

Duke farketuar thika, Niko Stylos

Review(s): 0

Title: Duke farkëtuar thikaOriginal: Duke farkëtuar thikaCategory: PoetryAuthor: Niko StylosAlbanian translator: Llambro RuciPublisher: Kumi lYear: 2011Pgs. 144Weight: 0.19 kgISBN: 978-99956-48-98-5

Price ALL600.00
More
In Stock

Reference: SKU001621

Brand: Dija-Poradeci

Manifest per nje teater modern, Patrick Dubost

Review(s): 0

Title: Manifest për një teatër modernOriginal: Manifeste pour un theatre moderneContemporary PoetryAuthor: Patrick Dubost Albanian translator: Afroviti Gusho, Kopi KyçykuPublisher: DIJA PoradeciYear: 2010Pgs. 80Weight: 0.10 kg ISBN: 978-99956-98-12-6

Price ALL300.00
More
There are not enough products in stock

Reference: 2166

Brand: Argeta LMG

Lirika, vol. 1, Henrik Hajne

Review(s): 0

Title: Lirika, vëllimi lOriginal: Lirika, vëllimi lCategory: PoetryAuthor: Henrik HajneAlbanian translator: Lasgush PoradeciPublisher: Argeta LMGYear: 2007Pgs. 272Weight: 0.28 kgISBN: 978-99956-17-20-X

Price ALL700.00
More
In Stock