• Banner

  • Çmim i zbritur
  • I ri

Romancë Divjakase, Miço Mone

Ashtu si më bënë mua të më lindë ky monolog, mbas çdo takimi nga largë me këto tre shtojzavalle dhe hedhja me një frymë në telajo, që konkretizuan një nga ekspozitat më të bukura për mua. Këto tre elementë, poezia, monologu im në prozë dhe pikturat e kësaj stine të lirisë, do tju bëjnë të ri jetoni këtë perlë lirie, që ishte në shpërthimin e saj dhe që pas pak vitesh do të pagëzojë stinën e lirisë.

700 Lekë
630 Lekë Ruaj 10%
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Romancë Divjakase

Origjinali: Romancë Divjakase

Gjinia: Poezi

Autori: Miço Mone

Shtëpia botuese: Irisoft Education

Viti: 2020

Fq.199

Pesha: 0.322 kg

ISBN: 978-9928-4575-1-6

Ky libër është në gjuhën shqipe

Pjesë nga  librin

Nën qiej të vrejtur lulëzonin pranvera si për të respektuar stinët, ndërsa rilindjen e jetës e përjetonin flora, fauna dhe zotët paganë, ndërsa zotin e epokës së re e kishin dëbuar dhe ai e kishte humbur lirinë. Por të rinjtë lindnin me të, ju transmetohej nga prindërit që e kishin vuajtur deri në dhimbje mungesën e lirisë.Dhe janë pikërisht Flora, Era dhe Dea, ato që i dhanë emër lirisë këtë fund shekulli, me poezinë e tyre që do të prekte çdo shpirt të lirë me sinqeritetin e moshës, ku e bukura dhe guximi janë sinonime të njëri tjetrit.

E lindur në një vënd po aq të bukur si Divjaka, në të gjitha peizazhet e pa fund dhe të bekuara të sajë, do të bënte këdo që do ta takonte, të fliste me vete. Ashtu si më bënë mua të më lindë ky monolog, mbas çdo takimi nga largë me këto tre shtojzavalle dhe hedhja me një frymë në telajo, që konkretizuan një nga ekspozitat më të bukura për mua. Këto tre elementë, poezia, monologu im në prozë dhe pikturat e kësaj stine të lirisë, do tju bëjnë të ri jetoni këtë perlë lirie, që ishte në shpërthimin e saj dhe që pas pak vitesh do të pagëzojë stinën e lirisë.

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: 2658

Botuesi: Mitrush Kuteli

Poem kosovar dhe Poemi i Shendaumit, Mitrush Kuteli

(0)

Kuteli në këtë poemë shqiptarin kosovar e ngrit nga niveli i përjetimit të robërisë, e kalon npër nivelin e ndriçimit shpirtëror deri te vetëdija për çlirim, gjithnjë duke e vetrrëfyer. E shkruar në vorbullën e ngjarjeve, duke u mbështetur në realitetin e rrotullimeve të ndodhive, poema është një njohje më parë dhe një mj

Çmimi 400 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2132

Botuesi: Botimet Dudaj

Trajektorja e eres, Migena Gjoka

(0)

Erdhi kometa nga yllësitë e mistershme,Solli grimca që s'mbetën të tilla.U ngjizën grimcat, lëshuan zgjatime,Të etura u trupëzuan nga mrekullia e krijimit. Ndaj gjithësisë hiqemi mospërfillës,Ne qeniet e rastësishme të kozmosit.Lindëm siç lindin yjësitë, galaktikat,Krijuar krejt papritur si rastësi e domosdoshme.

Çmimi 550 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU001640

Botuesi: Princi

Buze te ngrira ne gaz, Zef Zorba

(0)

Zef Zorba lindi më 1920 në Kotorr të Malit të Zi në një familje shqiptare. Mbas mbarimit të gjimnazit në Shkodër, më 1941 regjistrohet në Fakultetin e Shkencave Shoqërore, dega e Studimeve Politike në Universitetin e Padovas në Itali.

Çmimi 500 Lekë
More
Ka mbaruar
chat Përshtypjet (0)