• Banner

Burri qe me do mua, Adriatike Lami
  • Burri qe me do mua, Adriatike Lami

Burri qe me do mua, Adriatike Lami

Ej, mos qeshni femra moderne,
Pas perdesh me shkëlqim fshihni lirinë;
Se dashuria e vërtetë mban peng të gjitha dashuritë,
Dhe jeton pas vdekjes, pas tradhëtisë,
Dhe përmes një burri tjetër.

5,88 CHF
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Burri që më do mua (kopertinë e trashë)
Gjinia: Poezi
Autori: Adriatike Lami
Shtëpia botuese: Skanderbeg Books
Viti: 2017
Fq. 64
Pesha: 0.184 kg.
ISBN: 978-9928-221-21-6

Fragment nga libri

Ej, mos qeshni femra moderne,
Pas perdesh me shkëlqim fshihni lirinë;
Se dashuria e vërtetë mban peng të gjitha dashuritë,
Dhe jeton pas vdekjes, pas tradhëtisë,
Dhe përmes një burri tjetër.

S'po i vë kapak asgjëje, as ty mik, as fjalës tënde,
Kur thua gjithmonë se më do,
Ndoshta ti mund të jesh vërtetë burri që më do mua!
Afrohu, por mos rrëmo përbrenda syrit tim unik.

Nuk janë burime sytë e mi, as degë të thara lumi,
Aty ka ende lot të bukur malli,
Kot s'do t'i derdh, mos më bëj t'i plas.
Se përmbytjet e tyre janë fatale.
Bëhu burri im i përjetshëm; më pushto, mos më lësho.

Përrallë e rrallë qytetase, po eci krah teje,
E veshur me elegancë e dritëmalli.
Asgjë nuk kërkoj, as ngut nuk kam,
Por lutem që rrugës me blirë të vjetër,
Të takoj dhe njëherë, atë, burrin që më do mua.

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
16 other products in the same category:

Reference: SKU000770

Publisher: Onufri

Pike e zeze ne blu, Ali Podrimja

(0)

Title: Pikë e zezë në bluOriginal: Pikë e zezë në bluCategory: PoetryAuthor: Ali PodrimjaPublisher: OnufriYear: 2005Pgs. 88Weight: 0.13 kgISBN: 978-99927-45-95-9

Price ALL500
More
Out-of-Stock

Bota ime, Afroviti Ilo Miçalliu

(0)

Afroviti Ilo Miçalliu ka lindur në Durrës në vitin 1982. Ka mbaruar arsimin elartë dega Stomatologji në Universitetin e Mjeksisë në vitin 2007. Ka botuar poezi në gazetën “Muzgu”, bën pjesë në antologjinë poetike “Muzgu” në numrat 9,10,11 dhe 12.

Price ALL500
More
In stock
chat Përshtypjet (0)