• Banner

Rruges jam, Besnik Camaj
  • Rruges jam, Besnik Camaj

Rruges jam, Besnik Camaj

E di që tash vetëm po thur vargje
por vjen koha që do t'i mpreh mirë
e t'i stolis pak
sa t'i marr për dore sytë kureshtarë
e të zbresim bashkë shkallëve
të Shpirtit tim.

800 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Rrugës jam
Origjinali: Rrugës jam
Gjinia: Poezi
Autori: Besnik Camaj
Shtëpia botuese: Toena
Viti: 2015
Fq. 72
Pesha: 0.151 kg.
ISBN: 978-9928-2015-17-9

Fragment nga libri

Rrugës jam...

Po i mbyll pak dritaret
nga pluhuri i jetës...

E di që tash vetëm po thur vargje
por vjen koha që do t'i mpreh mirë
e t'i stolis pak
sa t'i marr për dore sytë kureshtarë
e të zbresim bashkë shkallëve
të Shpirtit tim.

Rrugës jam
e do vij një ditë
të ta pij vetminë
me një gllënjkë...

Mbase ti nuk do t'jesh më aty
e sytë do t'më rrëmbushen
se njëherë nuk të pashë
si deshti ndjesia ime
që rënkon
mbi rruzën tënde të shpinës.

E gishtat do t'më meken
si rrokjet e ngathëta të një fjale të zbehtë
(që nuk e gjen dot në fjalorin tim)
puhinë e ëmbëlzërit tënd mbi lëkurë
pa ta prek.

Rrugës jam
po vij ngadalë
anipse ëndrra jote e madhe
e përpiu timen të tërën.

Mbi autorin

Besnik Camaj, i njohur në botën letrare si Bes Camaj, rrjedh nga një familje arsimtarësh. Që në bankat e shkollës fillore shfaqi talentin e tij për poezinë. Ai kreu gjimnazin për matematikë dhe më pas vazhdoi studimet në Fakultetin e Elektroteknikës në Prishtinë. Studimet pasuniversitare i kreu për informatikë në Zagreb, në Stafford dhe në Lozanë ku edhe punon si pedagog i informatikës grafike.

Poezitë e Camajt janë botuar vetëm kohëve të fundit për shkak të ndrojtjes së vetë poetit dhe censurës së asaj kohe. Ai ka botuar disa vëllime me poezi, si: "Grimca të rinisë", 1979; "Lirisë", 1999; "Diellit tim", 2002; "Mallit të pashuar", 2004. Camaj, poezitë ia kushton lirisë, ndjenjës dhe shpirtit njerëzor.

 

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: 2089

Botuesi: Onufri

Lirika mes dy moteve, Martin Camaj

(0)

Në këtë syzim, autori i kësaj përmbledhjeje lirikash nuk qëllimon t'i paraqesë vetveten lexuesve. Nga ana tjetër, poezia nuk lyp shpjegime, edhe ajo flet për veten në atë formë e strukturë që ka. Ka vetëm një trajtë të qëllueme e të drejtë, një radhitje fjalësh, gjithmonë në gjuhën amtare.

Çmimi 800 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Pegi

Katër lexime për një poezi, Entela Tabaku

(0)

 Kjo metodë zbatohet këtu në shtatëmbëdhjetë poezi të botuara në përmbledhje, revista apo internet në dhjetëvjeçarin e fundit nga poetë të lindur në vitet shtatëdhjetë. Por lexuesi, me ndihmën e këtij doracaku, mund ta zbatojë lehtësisht në poezitë e përzgjedhura vetë. Ky lloj leximi është si filli i Arianës që të çon tek poezia e mirë, sepse vetëm poezia...

Çmimi 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Onufri

Vepra poetike në një vëllim, Ismail Kadare

(0)

Janë përfshirë poezi të shkruara mbi 60 vjet më parë duke u mbyllur me poemën "Tirana në dimër', 2005. Veç përzgjedhjes nga librat e njohur si: "Ëndërrimet" 1957, "Lirika", botuar rusisht, Moskë 1961, "Shekulli im", "Përse mendohen këto male", "Motive me diell", "Koha", "Ftesë në studio" janë përfshirë dhe poezi të panjohura, nxjerrë nga arkivi privat i...

Çmimi 2 000 Lekë
More
Në gjendje
chat Përshtypjet (0)