• Banner

Tingujt e shpirtit, Mimoza Pulaj
  • Tingujt e shpirtit, Mimoza Pulaj

Tingujt e shpirtit, Mimoza Pulaj

Vëllimi i Mimoza Pulajt e ka aromën e vet të papërsëritshme. Aromë lirizmi, aromë çiltërsie, aromë dashurie për jetën dhe për vlerat njerëzore që shfaqen në metrikën e goditur të vargjeve (vargje të lira, po që kanë ritmin e tyre dhe që ndjekin mendimin) dhe në veshjen e figurshme që është një me shpirtin e brendshëm të poezisë.

700 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Tingujt e shpirtit/ I suoni dell' anima
Origjinali: Tingujt e shpirtit/ I suoni dell' anima
Gjinia: Poezi
Autori: Mimoza Pulaj
Shtëpia botuese: Toena
Viti: 2015
Fq. 144
Pesha: 0.201 kg.
ISBN: 978-9928-4291-0-0

Koment nga Klara Kodra

Vëllimi i Mimoza Pulajt e ka aromën e vet të papërsëritshme. Aromë lirizmi, aromë çiltërsie, aromë dashurie për jetën dhe për vlerat njerëzore që shfaqen në metrikën e goditur të vargjeve (vargje të lira, po që kanë ritmin e tyre dhe që ndjekin mendimin) dhe në veshjen e figurshme që është një me shpirtin e brendshëm të poezisë.

Mendimi ka gjetur formën e vet që i përgjigjet dhe, pra, vlerën estetike. Në vëllimin e Mimozës vargu është i shkurtër si një frymëmarrje, si një e rrahur zemre. Përforcuar nga dyzimi shpirtëror i heroinës lirike emigrante, shpirtërisht e ndarë midis dy kulturave, që shkruan në gjuhën e vendit mikpritës, po përçon një mendësi shqiptare, ndonëse sipas letrarit francez Zhan Ruslo, "Të gjithë poetët i bashkon njëfarë gjeografie e brendshme që është e vendosur jashtë atdheve të tyre", pra, fryma shqiptare shkrihet në frymën universale. Jo më kot vëllimi është dygjuhësh.

Poezia e Mimozës është dramatike, po jo pesimiste, në dallim nga një frymë e përhapur në mjaft poetë bashkëkohës, ajo ka një nënshtresë optimiste që i vjen, nga një anë, prej traditës, kultit të tokës dhe të familjes dhe, nga ana tjetër, nga besimi tek e ardhmja, te krijimi i një bote më të mirë ku do të triumfojnë ato vlera njerëzore që sot shkelen. Nuk është fjala për një optimizëm naiv që e idealizon realitetin, po për një optimizëm që i ka rrënjët e veta te shpirti shqiptar, njëkohësisht stoik dhe hedonist.

Fragment nga libri

Krahët e dashurisë

Përkundur
për të fundit herë
në krahët e dashurisë
së nënës sime,
nuk munda më të flas
nga frika
se mos prishej
magjia,
përmbytur nga dhimbja
gjithë lot dhe dënesa
shihja si largohej
fëmija
i dheleve të hershme
duke m'u betuar
se nuk do t'ia tregonte
askujt
sekretet tona...
Ndiej ende zërin e saj
që kërkon falje
se nuk mundi
të rrinte më me mua.

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Pika pa Siperfaqe

Shqiptime te rralluara, Arben Dedja

(0)

Shkruar kryesisht midis Tiranës dhe Padovës, por edhe në qytete (apo fshatra) të tjera ku jeta e ka hedhur, këto tridhjetë e ca poezi që nuk u bënë dot kurrë dyzet, rrinë, drojtur e thukësisht, si në boshin e ekzistencave tona në kufijtë e bardhësisë së faqes, në pritje për t'u shkrirë e humbur në të dhe prapë idealiste, ëndërrimtare, kryeneçe, të gatshme...

Çmimi 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Toena

Lum Lumi, Ali Podrimja

(0)

Shkaku i një fjale, figure a strofe, autorët shpesh u kthehen teksteve. Edhe në Letrat shqipe ka shembuj. Poezia konsiderohet diçka hyjnore, ngërthen në vete dhe misterin. Vlerën nuk e përcakton sasia. Mbahen mend poetë edhe për një poezi. Ajo që nuk vdes, të vë në veprim vazhdimisht. Lumi nuk simbolizon vetëm fatin e tij tragjik.

Çmimi 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Toena

Mbi kuaj endrrash, Fatmir R. Gjata

(0)

E menduar mirë dhe e krijuar mbi bazën e një sistemi të përpunuar me shumë përkushtim, poezia e Fatmir R. Gjatës shquhet duke filluar nga njësitë më të vogla të strukturës gjuhësore poetike, për të vazhduar te poezia si njësi tërësore, pastaj te përmbledhja si unitet shprehjeje e stili poetik si formë e shqiptimit të botës subjektive të krijuesit.

Çmimi 600 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: OMBRA GVG

Poema arbereshe, Zef Skiro di Maxho

(0)

Që në dhjetëvjetëshin e parë të krijimtarisë së vet, Zef Skiro Di Maxho, do të shkruajë krahas poezisë lirike (përmbledhjet "Sunata" dhe "Më parë se të ngriset") dhe poema epike të natyrës tregimtare. Në qoftë se me të parën, ai këndon në unison me poetët arbëreshë të kohës së tij, me të dytën vijon traditën epike të De Radës e të Darës, veçanërisht atë...

Çmimi 2 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU002072

Botuesi: Onufri

Palimpsest, Martin Camaj

(0)

Rreziku i vëzhgimit të cekët, asnjë milimetër i thellë, në shpirtin e veprës është brenga më e madhe e Camajt përballë veprës së tij të kryer. E kryer, e përfunduar në formën e saj gjuhësore kombëtare, çdo gur i ngrehinës së tij poetike mbart erën e shekujve të traditës klasike që e kanë ushqyer.

Çmimi 500 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2131

Botuesi: OMBRA GVG

Cigania, Migena Gjoka

(0)

Fatet në pëllëmbën e dorës i mbajmë.Fatet në pëllëmbë të dorës s'na mbajnë.Lojë të çuditshme luajnë me neNa hedhin, na presin,Na flakin, na shkelin,Parajsën kërkojmë e ferrin ndeshim.

Çmimi 550 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Onufri

Humbësi i lumtur, Rexhep Ferri

(0)

Rexhep Ferri ecën drejt të qenësishmes brenda baraspeshës së masave, të elipsave, të lëvizjeve që kryqëzohen. Ai e ka ndjeshmërinë dhe dhuntinë për të përdorur kështu një gjeometri skajshmërisht të kuptueshme, ku ndeshen, do të thoshim, gravitacionet e tokës dhe të materies... 

Çmimi 1 250 Lekë
More
Në gjendje
chat Përshtypjet (0)