• Banner

Vrima, Rita Petro
  • Vrima, Rita Petro

Vrima, Rita Petro

Autorja triumfon artistikisht me veprën e saj falë lirisë së egos që ka, jeton diku ku nuk ka smirë, egoizëm, vrasje, kriza, ajo bën jetën nën mbretërinë e pakushte të pasionit, diku në thellësinë e natyrës njerëzore, ku s'ka ideologji as diktaturë, kah nuk ka qarkulluar bibël as kuran.

600 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Vrima
Origjinali: Vrima
Gjinia: Poema
Autori: Rita Petro
Shtëpia botuese: Albas
Viti: 2014
Fq. 116
Pesha: 0.231 kg.
ISBN: 978-9928-02-461-9 

Mbi librin

Ky libër synon të zbulojë poetikisht skutat më të errëta të ndërgjegjes universale dhe të shpirtit njerëzor. Në qendër të harmonisë së trupave qiellorë dhe të trupave njerëzorë vendoset Erosi, prania e të cilit ndihet në çdo varg të librit si amësi dhe si sensualietet femëror.

Të shtatë elementet që përbëjnë jetën janë përdorur si detaje për universin poetik të librit Vrima: Ujë – Tokë – Ajër – Zjarr – Zot – Grua – Burrë. Me art e në mënyrë kontraverse poetja thyen tabutë që lidhen me moralin, gojëdhënat, botëkuptimet filozofike të ekzistencës, duke provokuar deri në ekstrem intelektin dhe ndjesitë e lexuesit.

Edhe në situatat më romantike ajo nuk i përkëdhel ndjenjat, por i trondit ato. I gjithë libri pulson nga ekstaza e dashurisë, që është gjendja e krijimit dhe që poetja e krahason me dhimbjen e lumturinë që ndien femra kur nxjerr në jetë fëmijën.

Komente mbi librin

"Libri që na ka mbledhur sot mban një titull metaforik "Vrima" duke shënuar kështu një qasje ta quaj postmoderne (por në thelb është realiste, në mos natyraliste). Vrima në këtë rast është ajo pika e fillimit ose ajo pika ku ngulet kompasi kur vizatojmë një rreth, është qendra e seksualitetit femëror që kthehet në një optikë mbi gjërat me të cilat një femër ndeshet dhe jeton në jetën e saj... Lexuesi do të befasohet me pikëpamjen e re mbi lindjen dhe sidomos me gjuhën poetike, po e quaj poetikisht "të lëngshme" të poezisë "Dalja", ku është individi i porsalindur (femra) ajo që sulmon botën ta pushtojë..."

Zejnullah Rrahmani

"Autorja triumfon artistikisht me veprën e saj falë lirisë së egos që ka, jeton diku ku nuk ka smirë, egoizëm, vrasje, kriza, ajo bën jetën nën mbretërinë e pakushte të pasionit, diku në thellësinë e natyrës njerëzore, ku s'ka ideologji as diktaturë, kah nuk ka qarkulluar bibël as kuran – ajo sfidon edhe klerin, ideja e zotit tek autorja është robëri shpirti, gjë që ajo nuk e përfill duke sajuar harmoninë e artit përmes farës së lirisë shpirtërore.

Në librat e saj erosi evulon nga vargu në varg, merr forcë nga faqja në faqe dhe krijon imazhe vizuale pa kompleks, pamjet që i sjellë leksiku – shpesh anatomik dhe i drejtpërdrejtë. Përkundër një vije frymëzimi, autorja nuk rrëshqet në banalitet, në irritim dhe nuk bën shkarje motivimi , nuk hesht as kur do të heshtnin të gjithë, erosi i saj sulmon pahiri dhe spontanisht.

Artistikja e saj është e madhe sa pangopshmëria me dashuri. Ajo është erosi vet. Libri nis me Daljen nga muret e mishta për të udhëtuar vazhdimisht kah dorëzimi i trupit e shpirtit nëpër zonën e ndaluar, ku rri fshehur liria. Rita ka shkruar libra që përfaqësojnë diçka në letërsinë shqipe lirinë krijuese, feminilitetin si triumf bashkë me elokuencën e krijimit dashuror, jo si afeksion por si qëllim."

Dije Demiri Frangu

"Figura e Vrimës në modelin e përzgjedhur të jetës bëhet figurë e brendësisë jetësore. Shkurt, nga kjo figurë e përzgjedhur, poezia e Rita Petros jep modelin universal, pra dhembjen universale, e cila në shenjë formohet e strukturohet nga një tërësi e veçantë poetike postmoderne.

Gjithçka personalizohet e neutralizohet në poetikën e shkrimit. Kujtimet neutralizohen së bashku me empirinë, duke e formuar e ruajtur gjithnjë kosmogonin, për t'u mbarështuar në gjuhën poetike.

Me atë çka ka krijuar, ka sjellë një model të femrës së lirë në shprehje të përjetimit në poezi, të femrës inteligjente në nuhatje të gjërave, që nuk bërtet rrugëve, por që guxon dhe provon të hedhë një hap më shumë se të tjerat, duke sfiduar çdo mentalitet dhe çdo sfidë në jetën tonë plot paragjykime."

Flamur Maloku

Detajet e librit
Te tjere
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU000118

Botuesi: Ideart

Avangarde engjejsh, Agron Tufa

(0)

Agron Tufa ka studiuar për gjuhë dhe letërsi në Fakultetin Filologjik të Tiranës dhe në Institutin e Letërsisë "Gorki" 1994 – 1999, Moskë. Studimet pasuniversitare i kreu për Filozofi artesh në Institutin e Kulturave Europiane 1999 - 2001, ku dhe magjistroi. Është lektor i Letërsinë së Huaj të shekullit XX në UT.

Çmimi 500 Lekë
More
In Stock

Referenca: SKU000120

Botuesi: Ideart

Fabula Rasa, Agron Tufa

(0)

Personazhi i Agron Tufës, përmes një dueli real dhe metaforik vihet në kërkim të vetvetes drejt shpalimit të shtresimeve të identitetit moral, psikologjik, drejt profilit shpirtëror.

Çmimi 600 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2775

Botuesi: OMBRA GVG

Postimpresion, Lindita Komani

(0)

E rivendosur këtu, në qytetin e madh me lumin që nuk u bë dot lum, malin që me vështirësi duket ndërmjet ndërtesave që reflektojnë më së miri qenien tragjike të shqiptarëve "kokë më vete", me liqenin që duket se për çdo ditë humbet jetë, me rritjen e pamasë dhe humbjen e identitetit si qytet më vete.

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: OMBRA GVG

Pothuajse dje, Luljeta Lleshanaku

(0)

Ajo është një krijuese e talentuar e krahasimit... Ky mjet shfaqet shumë unik tek Lleshanaku. Është me rëndësi të theksojmë që ekziston rreziku, që ky mjet, mund të kthehet në zakon, por në përgjithësi krahasimet e Lleshanakut veprojnë më tepër si një akt skicimi, duke përcaktuar koordinata të saktë në një territor, që për në, për fat, mbetet i panjohur...

Çmimi 700 Lekë
More
Ka mbaruar
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Toena

Fluturimi i korbave, Bardhyl Londo

(0)

I drejtpërdrejtë në komunikim, me një këndvështrim qytetar që i shmanget patetikës, qibar në fjalë por jo i sofistikuar në konceptime, Bardhyl Londo është poet me zemrën në dorë. Ai është nga ata poetë që kanë tharm të fortë krijues, çka do të thotë afatgjatë, prandaj pavarësisht nga mosha, talenti i tyre nuk fiket.

Çmimi 700 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU000588

Botuesi: OMSCA-1

Nene Tereza, Mermerime shenjtoreje, poetizoi Visar Zhiti

(0)

Duke përfituar nga një zbutje e përkohshme e luftës së klasave, ndryshe nga dy vëllezërit më të mëdhenj, arriti të fitojë një të drejtë studimi në Universitetin e Shkodrës, dega Gjuhë-Letërsi. Në vitin 1979 arrestohet dhe dënohet me 10 vjet burg për agjitacion dhe propagandë, të shprehura në poezitë e tij.

Çmimi 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: OMBRA GVG

Anima Mundi, Moikom Zeqo

(0)

Hapja e këtillë e librit është palimpsest i palimpsesteve, ose kryepalimpsest, si një pohim të cilin do ta dëshmojë me shembujt e shumtë që do t'i ofrojë në krijimet e tij. S'do mend, pas gjithë ecurisë konkretizuese me anë të rishkrimit të kësaj bote, në fund ai e mbyll me palimpsestin e mikut të tij virtual, Makabe Zaharisë, për ta ripohuar rishtazi...

Çmimi 1 200 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001775

Botuesi: Tirana Times

Ngjarje ne toke, Prec Zogaj

(0)

Ngjarje në tokë, një përmbledhje e veprës së poetit dhe politikanit shqiptar Preç Zogaj, flet për përvojën kolektive të popullit shqiptar gjatë periudhës që çoi drejt rënies së komunizmit në Europën Lindore dhe menjëherë pas saj.

Çmimi 1 000 Lekë
More
In Stock

Botuesi: Pika pa Siperfaqe

Shqiptime te rralluara, Arben Dedja

(0)

Shkruar kryesisht midis Tiranës dhe Padovës, por edhe në qytete (apo fshatra) të tjera ku jeta e ka hedhur, këto tridhjetë e ca poezi që nuk u bënë dot kurrë dyzet, rrinë, drojtur e thukësisht, si në boshin e ekzistencave tona në kufijtë e bardhësisë së faqes, në pritje për t'u shkrirë e humbur në të dhe prapë idealiste, ëndërrimtare, kryeneçe, të gatshme...

Çmimi 500 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000715

Botuesi: Te tjere

Pasqyra e Lendes, Ervin Hatibi

(0)

Titulli: Pasqyra e LëndësPoeziAutori: Ervin HatibiShtepia botuese: OraViti: 2004f. 98Pesha: 0.1 kg. Mbi librin “Pasqyra e lëndës”, një lloj nonsensi, është faqja e fundit e  librit, por kjo m

Çmimi 450 Lekë
More
Ka mbaruar
chat Përshtypjet (0)