Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 1

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Hiper-ritme ne shend, Durim Caca
  • Hiper-ritme ne shend, Durim Caca

Hiper-ritme ne shend, Durim Caca

Vlerësimi 

në çastin e bukur të pikëllimit të pastër
ka një pafajësi të tmerrshme në fytyrën time
njomur nga argjendi mbledhur brymës së agut

700,00 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Hiper – ritme në shend
Origjinali: Hiper – ritme në shend
Gjinia: Poezi
Autori: Durim Çaça
Shtëpia botuese: Ombra GVG
Viti: 2015
Fq. 192
Pesha: 0.221 kg.
ISBN: 978-9928-06-114-0

Koment nga A. Tafa

...një regjistër i lartë ligjërimi e përjetimi estetik, në një tipologji ndryshe të lirikës refleksive e meditative, në një melodi gjuhësore e muzikë tingëllore, me fuqi drite e lirie, në hiper-ritme përmallimi në vesk e pikëllimi në shend; në një harmoni të brendshme të një poetike intelektuale; shkëndija nga flaka e thellë e poezisë, - zjarri i gjallë i njerëzores, nëpër peizazhe të zgjedhur të ndjenjës; në një shqipe vallëzuese e në ngjyra ngazëllore.

Fragmente nga libri

Etyd, 3

qielli nuk rikthehet te gjurmët e tij e flaka
s'rikthehet te gjurma e saj, puthja e parë
syt' e rinj te gjurmët e lotit të vet, dora
te gjurmët e saj të përmalljes pa faj

as peizazhi me dardha të verdha e trëndafilë të egër
myshku që beson se dallëndyshet kthehen sërish
ishulli i oqeanit ku lahen ujërat e kaltra
përroi i kulluar, rruga e qumështit, syri i hyjnisë,

parfumi i mendrës rreth lëkurës së mështeknës

nuk rikthehet më te gjurmët e saj të mëparshme
mbrëmja që ndrit mbi manat e vidhet
shikimi i but' e i prajshëm si prej fijesh mëndafshi
nuk rikthehet te gjurmët e tij qielli

flaka nuk rikthehet më te gjurma e saj, puthja e parë
peizazhi me dardha të verdha e trëndafilë të egër

syt' e rinj te gjurmët e lotit e dora
te gjurmët e saj të përmalljes së fshehtë...

Homazh, 4
[robert louell]

në çastin e bukur të pikëllimit të pastër
ka një pafajësi të tmerrshme në fytyrën time
njomur nga argjendi mbledhur brymës së agut

si klithmat e rrahjet e krahëve të zgalemëve
deri në shuarjen e ëmbël të tingullit
të pendëve që rrëshqasin njëra mbi tjetrën

si gjumi i qetë me derën hapur
si një pemë në mes të lëndinës

në çastin e bukur të pikëllimit të pastër
ka një pafajësi të tmerrshme në fytyrën time
njomur nga argjendi mbledhur brymës së agut...

Kaleidoskop, 3

të shohësh pas yjesh e yjesh yllin
si arin përtej arit e arit

si detin pas detesh e detesh
të shohësh zjarrin pas zjarresh e zjarresh

si dhembjen përtej dhembjesh e dhembjesh

ndieva pas buzësh e buzësh, buzët
e tua prej myshku, manxurane e malli

si të shohësh pas yjesh e yjesh yllin
e si arin përtej arit e arit...

Arie

flaka plagoset veç nga një tjetër flakë
si plagoset koha nga një tjetër kohë
si drita nga një tjetër dritë, si loti
veç nga një tjetër lot, si fjala
plagoset veç nga një tjetër fjalë, ëndrra
nga një tjetër ëndërr, si puthja
plagoset veç nga një tjetër puthje,
si jeta, dhembja, shendi, poema

malli, ah, veç nga një tjetër mall

si koha nga një tjetër kohë, si flaka
plagoset veç nga një tjetër flakë...

Detajet e librit
OMBRA GVG
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Hiper-ritme ne shend, Durim Caca

Hiper-ritme ne shend, Durim Caca

në çastin e bukur të pikëllimit të pastër
ka një pafajësi të tmerrshme në fytyrën time
njomur nga argjendi mbledhur brymës së agut

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe
16 other products in the same category:

Reference: SKU001133

Publisher: Te tjere

Poezia, vepra I, Lasgush Poradeci

Review(s): 0

Title: Poezia, vepra IOriginal: Poezia, vepra ICategory: PoetryAuthor: Lasgush PoradeciPublisher: AlbpaperYear: Tiranë, 2009Pgs. 385Weight: 0.631 kgISBN: 978-99956-43-51-3

Price ALL1,200.00
More
In Stock

Reference: SKU000341

Publisher: Te tjere

okul defteri, Indrit Sinanaj

Review(s): 0

Title: Okul DefteriPoetryAuthor: Indrit SinanajPlace and Year: Tirana, 2008Pgs. 96Weight: 0.1 Kg.For more information read: Poetja Indrit dëshmon.

Price ALL384.00
More
There are not enough products in stock

Reference: SKU000137

Publisher: Ideart

Sa pak qiell, Pano Taçi

Review(s): 0

Titulli: Sa pak qiellGjinia: PoeziAutori: Pano TaçiShtëpia botuese: IdeartViti: 2003f. 144Pesha: 0.18 Kg.ISBN: 978-99927-866-2-0

Price ALL300.00
More
There are not enough products in stock

Reference: SKU000549

Publisher: OMSCA-1

Thesaret e frikes, Visar Zhiti

Review(s): 0

Title: Thesaret e frikës (Treasures of Fear)Poezi (Poetry)Author: Visar ZhitiPublisher: OMSCA-1, Year: 2005Pgs. 248Weight: 0.29 kgISBN: 978-99927-52-61-0

Price ALL500.00
More
There are not enough products in stock

Reference: 2356

Publisher: Te tjere

Melodia e harpes, Lisandri Kola

Review(s): 0

Title: Melodia e harpësOriginal: Melodia e harpësCategory: PoetryAuthor: Lisandri KolaPublisher: Camaj - PipaYear: 2006Pgs. 98Weight: 0.13 kgISBN: 978-99943-34-59-X

Price ALL200.00
More
There are not enough products in stock