• Banner

Endrra si re, Marg Shilipa
  • Endrra si re, Marg Shilipa

Endrra si re, Marg Shilipa

Marga qëndis si nikoqire e mirë një oqean të thellë ritmesh e ndjenjash, duke ia dhuruar lexuesit me forcën dhe delikatesën e gruas. Ajo end ngadalë, vargje pa bujë, shpesh herë e mbyllur brenda guaskës intime, ashtu si zogjtë thurin me art majë pemëve të larta foletë e tyre, për të qenë më pranë yjeve dhe qiellit.

700 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Ëndrra si re
Origjinali: Ëndrra si re
Gjinia: Poezi
Autori: Marg Shilipa
Shtëpia botuese: Ombra GVG
Viti: 2015
Fq. 140
Pesha: 0.208 kg.
ISBN: 978-9928-06-108-9

Komente mbi librin

"Marga qëndis si nikoqire e mirë një oqean të thellë ritmesh e ndjenjash, duke ia dhuruar lexuesit me forcën dhe delikatesën e gruas. Ajo end ngadalë, vargje pa bujë, shpesh herë e mbyllur brenda guaskës intime, ashtu si zogjtë thurin me art majë pemëve të larta foletë e tyre, për të qenë më pranë yjeve dhe qiellit.

Ky është mikrokozmosi i Marg Shilipas, duke mos rreshtur së kujtuari se është edhe Penelopë, në pritje ankthi, përjetësisht e dashuruar. Ajo e përpunon fjalën si një mjeshtër filigranën dhe që si bazament të tekstit ka vetveten. Ajo arrin të vizatojë poetikisht, gjithçka të bukur që natyra fal, duke i "përkthyer" me vargje emocionuese udhën e përjetimit.

Si grua e ndjeshme ajo e vendos gishtin mbi plagët e malcuara të shoqërisë, e bindur se nëse secila prej nesh do ta bënte me zell detyrën e saj e do të ishte në kohën dhe vendin e duhur, padyshim që kjo botë që e jetojmë do të ishte edhe me e bukur, sepse do të ishte e përkëdhelur nga duar femre."

Vasilika Tafa

"Ndryshe nga tendencat feministe të poezisë së grave veçanërisht gjatë dekadave të fundit në kërkim të një individualitetit gjinor, nganjëherë me forcë dhe imponues, poezia e Marg Shilipas përkundrazi, afron më tepër me post – feminizmin, me pranimin e faktit që një grua e bën të plotë dashuria e burrit.

Por, hollë – hollë, ky këndvështrim mendoj se reflekton filozofinë e ambientit ku është rritur, traditën arbëreshe, familjen arbëreshe... Marg Shilipa shkruan me një diksion të thjeshtë, gati minimalist, që do të ishte një zgjedhje e rrezikshme për çdo poet.

Por, poezitë e saj nuk bëhen kurrë të mërzitshme; përkundrazi ajo arrin të ndërtojë një marrëdhënie intime me lexuesin, falë kryesisht një sintakse të zhdërvjelltë dhe bindëse, kapërcimeve nga shprehja emocionale tek përshkrimi, për të arritur pastaj më të mirën e vet, në poezitë narrative, ku gjejmë një ndërhyrje me elementë të dramaturgjisë... në stil, situatë dhe karaktere.

Dhe pas leximit të parë literal, pas kësaj gjuhe të thjeshtë, një lexim i dytë, zbulon gradualisht nënshtresa të tjera kuptimore; pas një imazhi apo subjekti të thjeshtë, një mesazh metafizik."

Luljeta Lleshanaku

Fragmente nga libri

Akuilonet

Fëmijët rrijnë te bari
akuilonet e tyre të lehtë e me ngjyra
rrinë pezull lart.
Ndër të gjelbrit e të kaltërtit
rrinë pezull.
Fëmijët rrinë anë bregut
akuilonet e tyre lart fluturojnë
ndër ar e të kaltër
fluturojnë.

Unë vëreja femijët e gëzuar
e vëreja akuilonet
të lartësoheshin të hirshëm e të lehtë.
Ndër mijëra lëvizje rrëzëlluese
me sy të hutuar
ndjekja fluturimet e tyre.

Deja t'isha unë një akuilon
ndër të gjelbrit e të kaltërtit të fluturoja
ndër të artit e të kaltërtit të fluturoja!

Një dritare e rrumbullakët

Në vëren mirë tek u
si nga një dritare e rrumbullakët
mbi zëmrën time
mund të shohësh të lundrojën me vela
ëndërrat time të bukura
ato që kam realizuar,
ato fantastike
të cilavet nuk di më t'i jap emrin,
ato që kërkoja të zëja
e që u zborën,
ato që besoja se i kisha zënë
e pran thyheshin.
Në vëren mirë nga ajo dritare e rrumbullakët
mund të shohësh të shkojën
ëndërrat time të bukura
e të njohësh ndëvonë
shpirtin tim!

Tek ajo natë

Tek ajo natë
embrioni i vogël
nga djeba e barkut tim
u këput
me një dridhje të lehtë:
nga gjella iku e nga imja.
Vetëm më la
ndërsa unë pa dijtur
adhà e dashuroja.
Ende ë në veten time kujtimi i tij,
i gjallë.

Mbi autoren

Marg Shilipa (Margarita Shilipa) lindi në Palermo nga prindër të Horës së Arbëreshëvet. U diplomua në Institutin Pedagogjik e mësoi për disa vjet në krahinën e Torinos e të Hora e Arbëreshëvet. Poezi të saj janë botuar në revistat arbëreshe me pseudonimin Mitja o Marg.

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: 2775

Botuesi: OMBRA GVG

Postimpresion, Lindita Komani

(0)

E rivendosur këtu, në qytetin e madh me lumin që nuk u bë dot lum, malin që me vështirësi duket ndërmjet ndërtesave që reflektojnë më së miri qenien tragjike të shqiptarëve "kokë më vete", me liqenin që duket se për çdo ditë humbet jetë, me rritjen e pamasë dhe humbjen e identitetit si qytet më vete.

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: OMBRA GVG

Pothuajse dje, Luljeta Lleshanaku

(0)

Ajo është një krijuese e talentuar e krahasimit... Ky mjet shfaqet shumë unik tek Lleshanaku. Është me rëndësi të theksojmë që ekziston rreziku, që ky mjet, mund të kthehet në zakon, por në përgjithësi krahasimet e Lleshanakut veprojnë më tepër si një akt skicimi, duke përcaktuar koordinata të saktë në një territor, që për në, për fat, mbetet i panjohur...

Çmimi 700 Lekë
More
Ka mbaruar
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU001640

Botuesi: Princi

Buze te ngrira ne gaz, Zef Zorba

(0)

Zef Zorba lindi më 1920 në Kotorr të Malit të Zi në një familje shqiptare. Mbas mbarimit të gjimnazit në Shkodër, më 1941 regjistrohet në Fakultetin e Shkencave Shoqërore, dega e Studimeve Politike në Universitetin e Padovas në Itali.

Çmimi 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2976

Botuesi: Aleph

Lëng argjendi, Rudi Erebara

(0)

U puqën dy skajet e materies,u ndez një dritë e fortë si dyshim,dhe ne vendosëm të ndahemi,dy lëvozhga që rrojnë,mbi ujë të qetë pasdite.Asgjë nuk u mat me humbjen tonë,asgjë nuk u rrit.

Çmimi 600 Lekë
More
In Stock

Referenca: SKU001308

Botuesi: Buzuku

Këngë për Kosovën, Kasëm Trebeshina

(0)

Poezia është dimension i veçantë në kompleksin artistik trebeshian dhe, pos si zhanër i veçantë, shdtrihet kudo: është jo vetëm pjesë përbërëse e teksteve të përkatësive të ndryshme, por edhe vetë lënda e shtrirë kudo... Është një amalgamë që shkrin njësitë më të vogla po dhe tërësitë artistike, duke i dhënë shpirt artit të tij.

Çmimi 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU000137

Botuesi: Ideart

Sa pak qiell, Pano Taci

(0)

Ndër librat poetikë, autorin e njohim poet që këmbëngul rrugës së trazuar nga Lasgush Poradeci, prej të cilit vazhdon ta “dresojë” dhe “urtojë” muzën e tij poetike. Një kaptinë më vete janë poezitë e tij të “egra”, të cilat e kapërcejnë etikën e epokës sonë, diçka që sëmbis së brendshmi njeriun dhe që mund t

Çmimi 300 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU001983

Botuesi: Vernon Publishing

Kenge te reja, Migena Ramaj

(0)

Migena Ramaj është një emër i ri në fushën e letrave në shqip me një përfshirje të konsiderueshme në prozë, e veçanërsisht në poezi. Është autore e "Melodia e dashurisë sime", botuar më 2005 dhe ribotuar më 2011; autore e vëllimeve me poezi: "Mesi i dhimbjes", "Midis ëndrrës".

Çmimi 500 Lekë
More
In Stock

Botuesi: Dritëro

Prit edhe pak, Dritëro Agolli

(0)

Aspak s'e kisha menduar se do të botoja tani edhe një libër tjetër me vjersha në një kohë, kur i kam kaluar të 80 – të vitet dhe kur, siç i thotë Nilo Milto Sotir Gurrës "ata andej nga varrezat po na e bëjnë me sy".

Çmimi 950 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU002070

Botuesi: Onufri

Poezi, Martin Camaj

(0)

Njeriu ndalet në një shej vendi në kohë, harron punën e përditës dhe rrëmon në vete për të gjetur fillin e humbun të ndjesive të veta. Ngjan kështu që mbas secilit varg të fshihet nga një grimë ngashërimi që po në atë çast kur autori iua përcjellë të tjerëvet shndërrohet në gëzim.

Çmimi 800 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2089

Botuesi: Onufri

Lirika mes dy moteve, Martin Camaj

(0)

Në këtë syzim, autori i kësaj përmbledhjeje lirikash nuk qëllimon t'i paraqesë vetveten lexuesve. Nga ana tjetër, poezia nuk lyp shpjegime, edhe ajo flet për veten në atë formë e strukturë që ka. Ka vetëm një trajtë të qëllueme e të drejtë, një radhitje fjalësh, gjithmonë në gjuhën amtare.

Çmimi 800 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2131

Botuesi: OMBRA GVG

Cigania, Migena Gjoka

(0)

Fatet në pëllëmbën e dorës i mbajmë.Fatet në pëllëmbë të dorës s'na mbajnë.Lojë të çuditshme luajnë me neNa hedhin, na presin,Na flakin, na shkelin,Parajsën kërkojmë e ferrin ndeshim.

Çmimi 550 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Toena

Qielli s'pranon arna, Anila Kruti

(0)

"Qielli s'pranon arna" titullohet përmbledhja e tretë me poezi e autores Anila Kruti. Si nëntitull shoqërues i librit vjen emërtesa 99 poezi lirike, ku disa prej tyre janë pa titull dhe, pjesa më e madhe emërtohet, i cili qysh në krye përthekon profilin e saj, si lëvruese zelltare e lirikës së larmisë.

Çmimi 400 Lekë
More
Në gjendje
chat Përshtypjet (0)