• Banner

Mall, Luan Kurti
  • Mall, Luan Kurti

Mall, Luan Kurti

Zbritja në sasi

Sasia Zbritja për njësi Ju kurseni
3 296 Lekë Deri në 889 Lekë
300 Lekë
Sasia
In Stock

Përshkrimi

Titulli: Mall Origjinali: MallKategoria: PoeziAutori: Luan KurtiShtëpia botuese: Botimet KumiViti: 2009fq. 91Pesha: 0.13 kg ISBN: 978-99956-48-36-7 Mbi librin Poezitë e këtij libri i këndojnë në mënyrë tepër të hollë e të ndjeshme, jetës, ndjenjave të holla, dashurisë për gruan, fëmijët, prindërit, ëndrrave rinisë së hershme, iluzioneve që ato lanë pas, me një përkujdesje dhe nostalgji e cila krijon lëndën, motivin, pikënisjen për të sotmen dhe të ardhmen. ..Ja disa nga vargjet e poezisw e cila mban dhe titullin e librit.... ...Ah, malli po më djeg,s&#39ka për mua paqe, qetësi,varka ëndrrave mbeti në breg,pamëshirë mes dallgësh, në stuhi. ...Ah&#39 malli po më djeg,si një tokë pa ujë e zhuritur,po më fiken yjet dalngadalë,brengën time kurrë s&#39ke për ta ditur! Poeti i kushton një vëmendje të veçantë temës sociale, jetës së vështirë të njerëzve të thjeshtë, të cilët në këtë xhungël urbane, apo rurale, në një terren të egër, ku konkurenca nuk njeh rregulla loje dhe aq më pak mëshirë, përpiqen të ruajnë ekzistencën e tyre...Një nga këto poezi është edhe "misërpjeksja". ..Poezitë janë klasike, me rima të ngrohta, ku ndihet ndikimi kryesisht I poezisë ruse, por edhe poezi me vargje të lira, poezi të stilit migjenian, që trajtojnë me një pathos të veçantë tema dhe ide të mëdha të kohës sonë, larg shtampave dhe imitimeve...Janë poezi të një lloji krejt të veçantë, rikthimi I vlerave më të mira të motmoteve, që ndoshta në rendje të modernizmave letërsia e sotme i ka harruar...

Detajet e librit
Te tjere
SKU001758
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Onufri

Transkript nga krevati tjetër, Ervin Hatibi

Gurore dhe robër lufte nën Gjinkalla të Sirakuzës E sata herë në histori që shkruhet  Për ta: djem Athine, robër dërrmuar Nën gjinkalla siciliane Gjinkalla mesdite, metronomë Robër athinas që recitojnë Në radhë, zinxhirët prush në qafë Para kritikut letrar lokal Buzët plagë, përcëlluar Kishin sulmuar Sirakuzën

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Toena

Rrugës jam, Besnik Camaj

E di që tash vetëm po thur vargjepor vjen koha që do t'i mpreh mirëe t'i stolis paksa t'i marr për dore sytë kureshtarëe të zbresim bashkë shkallëvetë Shpirtit tim.

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000767

Botuesi: Onufri

Kristal, Ismail Kadare

Botimi i librit poetik "Ca pika shiu ranë mbi qelq" të Kadaresë, zgjoi një interes të madh te lexuesi shqiptar. Në përgjigje të kërkesave të shumta të fansave të poezisë, shtëpia botuese "Onufri" po i jep lexuesit një tjetër përmbledhje të poetit, këtë herë me 60 poezi dhe poema të zgjedhura, asnjëra prej të cilave nuk përfshihet në librin e mëparshëm.

Çmimi 500 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2627

Botuesi: Onufri

Kohe per askund, Arben Shehi

Duke hedhur këto shënime kam menduar se nëse shprehja e njohur "poezia sidoqoftë është një pasqyrë e vogël e vetë poetit" ka pjesë të së vërtetës, kjo është padyshim e vërtetë edhe për Arben Shehin. Një poezi thellësisht lirike e plot kontraste, një pasqyrim i plotë i lirisë, si dimensioni i tij më i qenësishëm.

Çmimi 700 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Onufri

Në orën moderne të Perëndive, Nurie Emrullai

E tërë poezia e Nuries është në thelb dashuri, një dashuri që e shumfishon veten. Madje edhe zgjatimet e inatit e protestës ndaj mendësisë "maçiste", ndaj fatthënës kursimtare kundruall gruas, s'janë veçse prodhime të një dashurie elementare, të një dashurie që e sheh me keqardhje botën e dalë boje e që vjen si grumbullim i vjetër, i brezit të gjyshes, i...

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)