• Banner

Përtej botës sime, Sharon M. Draper
  • Përtej botës sime, Sharon M. Draper

Përtej botës sime, Sharon M. Draper

Frymëzues dhe tronditës! Ky libër sfidon çdolloj kategorizimi bazuar te mosha: për të vegjlit, është një lexim mjaft i thjeshtë; për adoleshentët e prindërit është një histori që do t’u ndriçojë mendjen dhe do t’i bëjë të reflektojnë.

1 000 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Përtej botës sime
Origjinali: Out of my mind
Gjinia: Roman
Autori: Sharon M. Draper
Shqipëroi: Evisa Lumani
Shtëpia botuese: Pegi
Viti: 2022
Fq. 231
Pesha: 0.33 kg
ISBN: 978-9928-310-94-1
Ky libër është në gjuhën shqipe


Mbi librin
Melodia është një vajzë 11-vjeçare, krejt ndryshe nga shumica prej nesh. Ajo s’mun të ecë, s’mund të flasë, s’mund të shkruajë, për shkak të një sëmundjeje të lindur. Nga ana tjetër, ka një kujtesë fotografike: arrin të mbajë mend çdo hollësi të çfarëdolloj gjëje që nuk e ka përjetuar. Melodia është vajza më e zgjuar e shkollës por askush nuk e di këtë. Pjesa më e madhe e njerëzve – mësuesit, mjekët, shokët e saj të klasës – nuk e marin në konsideratë pasi nuk arrijnë ta besojnë se mendja e saj brilante arrin përtej asaj çka përfytyrojnë ata.

Detajet e librit
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU001879

Botuesi: Te tjere

Nje dashuri sa dy oqeane, Viktor Canosinaj

Roman i llojit fantastiko- shkencor, i ndërthurur me probleme sociale. Një grup të rinjsh gjimnazistë, gjatë një ore praktike mësimore nën det, bien robër të një baze të fshehtë ushtarake, nga e cila pritet që së shpejti të nis një sulm për pushtimin e vendit të tyre. Ata kthehen në tokadetas dhe humbasin kujtesën.

Çmimi 400 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2311

Botuesi: Redona

Ishuj ne qiell, Artur Klark, pershtatje per femije

Stacioni nuk ishte thjesht një cilindër, po gjendeshin tre të tillë, njeri brenda tjetrit. Ndërkohë që largoheshe nga qendra, ndjesia e peshës rritej. Cilindri më i brendshëm ishte kati i dytë i "Një te Tretës së Rëndesës së Tokës" dhe, meqenëse ishte më afër me dhomat hermetike që ndodheshin në boshtin e stacionit, përdorej

Çmimi 300 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Botart

Ditari i Alisës, Sylvie Louis, vol. 1

Sot, teksa po rregulloja rrëmujën në dhomën time, gjeta dy fletore që xhaxhi Aleksi më ka dhuruar për 10 vjetorin tim. Kjo më solli një ide. Do të filloj të shkruaj një ditar. Nesër është dita e parë e shkollës dhe do të kem plot gjëra për të shkruar.

Çmimi 600 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Botart

Shtepia 26 - kateshe ne peme, Andy Griffiths

Bashkohu me Andin dhe me Terin në shtëpinë e tyre që tashmë ka 26 kate, 13 prej të cilave janë të reja fringo, ku kanë dhe një pistë për gara makinash, një pistë rrëshqitëse për patina, një arenë luftimi me baltë, një dhomë antigraviteti, një dyqan akulloresh me 78 shije të ndryshme.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

Nata e vallëzimit me dragoin, Peng Yi

Kjo seri përmbledh vepra përfaqësuese të dhjetë shkrimtarëve të njohur të letërsisë kineze për fëmijë, disa prej të cilëve janë nominuar për Çmimin Hans Christian Andersen. Të gjitha veprat e tyre janë përralla dhe histori për fëmijë kinezë. Ka marrëdhënie midis dashurisë dhe lumturisë, realitetit dhe fantazisë, njerëzve dhe natyrës. Në këto vepra, çdo...

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)