Për fëmijë 8-14 vjec

Information

Botuesit

Speciale

Autorët

Ulje çmimi! Skellig, David Almond Shfaq të madhe

Skellig, David Almond

Produkt i ri

Familja e Majkëllit ka vetëm pak ditë që është shpërngulur në shtëpinë e re, kur brenda në një garazh të vjetër e të shkatërruar djaloshi zbulon diçka magjike: një krijesë, edhe burrë edhe zog, që me sa duket ka nevojë për ndihmën e tij.

Më shumë detaje

Në gjendje

$7.89

-20%

$9.86

Add to wishlist

Më shumë informacione

Titulli: Skellig, historia magjike e njw miqwsie tw pazakontw
Origjinali: Skellig
Gjinia: Roman
Autori: David Almond
Shqipëroi: Erblina Kërçishta
Shtëpia botuese: Dituria
Viti: 2017
Fq. 192
Pesha: 0.262 kg.
ISBN: 978-9928-217-47-9

Mbi librin

Familja e Majkëllit ka vetëm pak ditë që është shpërngulur në shtëpinë e re, kur brenda në një garazh të vjetër e të shkatërruar djaloshi zbulon diçka magjike: një krijesë, edhe burrë edhe zog, që me sa duket ka nevojë për ndihmën e tij.

Quhet Skellig dhe i pëlqen shumë ushqimi kinez dhe birra e zezë. Nuk do ta marrim vesh kurrë se çfarë është, janë ca mistere në këtë histori. Por e rëndësishme për Majkëllin dhe motrën e tij të sapolindur, që është në spital, pezull mes jetës dhe vdekjes, është që Skelligu ekziston.

Majkëlli është një fëmijë si gjithë të tjerët. Shkon në shkollë, luan futboll dhe ka shokë me nofka si Liki dhe Kuti. Por jeta e tij bëhet e jashtëzakonshme, falë Skelligut dhe Minës, vajzës fqinje të çuditshme e kokëfortë, me "ca sy që duket se mund të depërtojnë brenda teje", së cilës i pëlqen një shkrimtar si William Blake dhe nuk e ndjek shkollën, sepse nuk do "të mbyllet në kafaz".

Majkëlli e Mina i vënë veshin heshtjes më shumë se zhurmës, aty ku jeton bukuria misterioze e jetës. Ata pyesin veten nëse njerëzit i kanë pasur dhe pastaj humbur krahët dhe nëse një ditë do t'u rriten. Është një pyetje me peshë. Që lidhet me thelbin e njeriut: si është dhe si do të jetë.

Një libër magjik, që të prek, të mallëngjen. Siç thotë Mina: "Edhe mund të tronditesh nga prania e kaq shumë bukurive mbi tokë..."

Komente mbi librin

"Romancieri britanik David Almond bën një debutim triumfues në gjininë e letërsisë për fëmijë me prozën e tij që është njëherazi misterioze, magjike dhe prekëse."

Publishers Weekly

"Skellig është një histori sa e thjeshtë, aq dhe e komplikuar... është libër për fëmijë, sepse ata do ta lexojnë e kuptojnë me qejf, sepse edhe protagonistët janë fëmijë, por më besoni, ai është gjithashtu një libër për ju, sepse është një libër për të gjithë, dhe autori e di këtë."

Nick Hornby

"David Almondi është një shkrimtar tejet i veçantë."

Michael Morpurgo

Reviews

Write a review

Skellig, David Almond

Skellig, David Almond

Familja e Majkëllit ka vetëm pak ditë që është shpërngulur në shtëpinë e re, kur brenda në një garazh të vjetër e të shkatërruar djaloshi zbulon diçka magjike: një krijesë, edhe burrë edhe zog, që me sa duket ka nevojë për ndihmën e tij.

Libra të ngjashëm

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

Shkarkime

KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (0)