Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 US$
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 1

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 7,37 US$
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 11,05 US$
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 7,37 US$
More
Në gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."

Çmimi 7,37 US$
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Perralla fantastike, Agnes Laroche, Eleonore Cannone, Sophie de Mullenheim, Severine Onfroy, Ghislaine Biondi
  • Perralla fantastike, Agnes Laroche, Eleonore Cannone, Sophie de Mullenheim, Severine Onfroy, Ghislaine Biondi

Perralla fantastike, Agnes Laroche, Eleonore Cannone, Sophie de Mullenheim, Severine Onfroy, Ghislaine Biondi

Vlerësimi 

Tetë përralla fantastike, plot me zana dhe magji, shkruar kryesisht për të rriturit, që t'ua tregojnë fëmijëve në mbrëmje e të nxitin dëshirën e tyre për t'i lexuar vetë.

6,84 US$
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Përralla fantastike
Gjinia: Përralla
Autori: Agnès Laroche, Èleonore Cannone, Sophie de Mullenheim, Sèverine Onfroy, Ghislaine Biondi
Shqipëroi: Mimoza Mema
Shtëpia botuese: Albas
Viti: 2013
Fq. 64
Pesha: 0.317 kg.
ISBN: 978-9928-02-335-3

Mbi librin

Tetë përralla fantastike, plot me zana dhe magji, shkruar kryesisht për të rriturit, që t'ua tregojnë fëmijëve në mbrëmje e të nxitin dëshirën e tyre për t'i lexuar vetë. Në këtë vëllim janë përmbledhur përrallat: "Superzhozhoja i bën naftën shkollës" dhe "Krahët e Flakonit" të Agnès Laroche; "Përrallë me zana dhe bretkosa" dhe "Hajduti dhe lodrat" të Èleonore Cannone; "Pema me princesha" dhe "Mbreti Triton, hëna dhe sirena e vogël" të Sophie de Mullenheim; "Një xhungël mbi akujt lundrues" të Sèverine Onfroy dhe "Oreksi i Xhindit" të Ghislaine Biondi.

Fragmente nga libri

Superzhozhoja i bën naftën shkollës

Çdo ditë Superzhozhoja hyn turivarur në shkollën e superheronjve. Ai i heq këmbët zvarrë, sepse nuk i pëlqen fare – fare shkolla dhe do të fluturojë në qiell të hapur. Ndërsa mësuesja shkruan në dërrasën e zezë, Superzhozhoja vesh pelerinën e superheroit dhe hoooop, fluturon nga dritarja. Mësuesja e shikon dhe thërret e shqetësuar:
- Superzhozho, kthehu këtu menjëherë!!! Përjashta është një...
- Një çfarëëë?
Superzhozhoja fluturon larg dhe nuk e dëgjon fundin e fjalisë. Se mos ka shumë rëndësi kjo!!!

Përrallë me zana dhe bretkosa

Grënui është një bretk i vogël si gjithë të tjerët ose... pothuajse i tillë. Që kur ishte larvë e vogël, mami i lexonte përralla me zana dhe princesha. Tani, Grënui ishte rritur, por kur i kujton ato, shpeshherë shqetësohet shumë.
Ai ka frikë se mos ndonjë princeshë e rrëmben, e puth dhe e shndërron në një princ të bukur njerëzor. Grënui është i dashuruar me Grënadinën, një bretkosë e vogël që banon në pellgun aty afër. Ai ëndërron të kalojë jetën me të.

Pema me princesha

Na ishte njëherë, në mbretërinë e Jaseminit, një pemë e vjetër e rrëgjuar, që asnjeri nuk ia hidhte sytë. Pemës i kishte ardhur në majë të hundës nga shpërfillja e të tjerëve, prandaj u bëri magji princeshave që jetonin rreth e përqark. Një ditë, ato hipën në pemë, u kacavarën nëpër degë dhe nuk donin të zbrisnin më që aty. Baballarët e tyre, mbretërit, u shqetësuan shumë! Çfarë nuk provuan që t'i zbrisnin poshtë! Por askush nuk i çliroi dot nga kjo magji e padëgjuar.

Mbreti Triton, hëna dhe sirena e vogël

Nata erdhi, por hëna nuk po duket asgjëkund. Ajo është zhdukur. Në mbretërinë e vogël të oqeanit ka plasur frika dhe paniku.
- Pa hënën, deti as nuk ngrihet, as nuk ulet, - shpjegon zgalemi i vjetër. – Kjo është shumë acaruese.
- Mos e kanë rrëmbyer, - thotë i shqetësuar karkaleci i detit.

Krahët e Flakonit

Në majën e një mali të lartë, në një fole të madhe, ngritur mes shkëmbinjve, jetonte Flakoni, një mëz i vogël i sapolindur. Si të gjithë stërgjyshërit dhe paraardhësit të tij, edhe atij i kishin dalë në kurriz dy krahë, që po i rriteshin pak nga pak. Falë tyre ai së shpejti do të fluturonte. Çdo mëngjes, Flakoni ngrihej dhe qëndronte në këmbët, që tashmë i ishin forcuar. Mundohej të hapte e të rrihte edhe krahët, por ata ishin ende të dobët dhe nuk e mbanin në ajër.

Një xhungël mbi akujt lundrues

Në Polin e Veriut, sytë ngado të shohin vetëm akull. Çdo gjë është e bardhë. Edhe arinjtë! Njëherë, kur gjyshi i Kikos u kthye nga India, i tregoi atij fotot e udhëtimit. Kikoja u mahnit kur pa në to një bimësi që gëlonte dhe shumë kafshë të egra!
- Sa vend i bukur dhe çfarë ngjyrash të mrekullueshme! – shpërtheu ai. – Sa mirë do ishte të jetoja atje!

Oreksi i Xhindit

Një mëngjes, teksa po kthehej nga pazari me Pili – Pilin, gomarin e tij të hirtë, Hakimi mendonte i kënaqur: "Mami do të gëzohet shumë, se i shita të gjitha frutat dhe perimet!"
Por një rrebesh i madh shiu e zuri rrugës.
- Hajde të futemi te kjo shpella! – i thotë gomarit dhe e tërheq.
Ndërsa Hakimi shikon shiun që bie, gomari i vogël kureshtar ecën përpara e kërkon me sy në errësirën e shpellës. Kur, papritur, gling, glang, glaaang... diçka bie poshtë putrave të gomarit dhe qëndron para këmbëve të Hakimit:
- Oh! Një llambë! – thërret ai. – Mbase është llambë magjike!

Hajduti dhe lodrat

Sivjet lodrat u kënaqën dhe u argëtuan shumë me Arturin. Ata shpikën së bashku lloj – lloj lojërash dhe kaluan mijëra aventura. Aq shumë kanë luajtur dhe kanë vrapuar, sa tani janë të lodhura e të këputura. Për fat të mirë, shkolla mbaroi. Arturi ka ikur për pushime me mamin dhe babin në plazh. Lodrat mund të pushojnë më në fund, ngrohtë – ngrohtë, në sëndukun e tyre.

Detajet e librit
Te tjere
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Perralla fantastike, Agnes Laroche, Eleonore Cannone, Sophie de Mullenheim, Severine Onfroy, Ghislaine Biondi

Perralla fantastike, Agnes Laroche, Eleonore Cannone, Sophie de Mullenheim, Severine Onfroy, Ghislaine Biondi

Tetë përralla fantastike, plot me zana dhe magji, shkruar kryesisht për të rriturit, që t'ua tregojnë fëmijëve në mbrëmje e të nxitin dëshirën e tyre për t'i lexuar vetë.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe
16 produkte të tjera në këtë kategori:

Referenca: 2407

Botuesi: Te tjere

Eragon, Christopher Paolini

Përshtypje(t): 0

Eragon, një prej librave më të shitur dhe i përkthyer pothuajse në të gjitha gjuhët kryesore të botës, është një "Një vepër e një talenti të madh", siç e cilëson edhe The New York Times Book Review. Ai është një prej librave të letërsisë fantastike më të lexuar gjatë viteve të fundit.

Çmimi 1 200,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Botuesi: Te tjere

Nje jashtetokesor ne familje, Bianca Pitzorno

Përshtypje(t): 0

Në familjen Olivieri ka ardhur një mik i jashtëzakonshëm: Moja, një fëmijë nga planeti Deneb. Është vajzë apo djalë? Ndërmjet tokësorëve dhe denebianëve ka një ndryshim të vogël: gjinia e fëmijëve nuk zbulohet pa mbushur të njëzetat. Por ky ndryshim i vogël shkakton vështirësi të mëdha.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Koni dhe banda e djemve, Julia Boehme

Përshtypje(t): 0

Koni dhe shoqet e saj janë të entuziazmuara. Ato do të shkojnë në fermë tek Anika dhe do të ngrenë atje çadrën e kampingut. Së bashku do të kalojnë një fundjavë fantastike, por... në planet e tyre nuk kishin llogaritur bandën e djemve të fermave fqinje.

Çmimi 500,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Bota Shqiptare

Alienet e vegjel pushtuan mesuesen time, Pamela Butchart

Përshtypje(t): 0

Izi dhe shoqet e saj janë vërtet të habitura kur zonjusha Xhons fillon të sillet e dashur me to. Sepse ajo është mësuesja që kishte buzëqeshur fshehtazi kur Mejzi Mileri kishte rënë nga karrigia. Dhe pastaj në tryezën e saj shfaqet ai arushi prej pelushi me fjalët "Ti je e bukur" të shkruara në bark.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Ideart

Deni Dingëll, Gjetje fantastike, Mirënjohje gazmore, Angie Lake

Përshtypje(t): 0

GTSH është banda e re muzikore super e paparë e Surrathekurit, ndaj Deni dhe Persi janë të vendosur të imitojnë idhullin e tyre e ta tundin. Jo vetëm ata, por e gjithë shkolla çmendet pas tyre. Me betejën mes bandave muzikore, që pritet të zhvillohet, ata gjenden përballë s idës më të madhe në jetë. Vallë, a do t’ia dalin mbanë, apo do t’i dalë tymi kësaj...

Çmimi 630,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Aeditions

Bota e dinozaurëve

Përshtypje(t): 0

Këtu do të mësoni për çdo specie të jashtëzakonshme dinozaurësh se ku dhe kur ka jetuar, ku janë gjetur fosilet kryesore dhe ç’përmasa ka pasur.

Çmimi 1 200,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Botart

Dentistja shtrige, David Walliams

Përshtypje(t): 0

Errësira kishte mbërritur në qytet. Gjëra të çuditshme po ndodhnin në pisk të natës. Fëmijët, kur binin të flinin, fusnin nën jastëk dhëmbin e rënë për zanën e dhëmbëve, por kur zgjoheshin në mëngjes gjenin... një kërmill të ngordhur... një merimangë të gjallë... qindra gërshërza që dilnin nga poshtë jastëkut.

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok