Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 945,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 050,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 630,00 Lekë Çmimi i rregullt 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 630,00 Lekë Çmimi i rregullt 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 720,00 Lekë Çmimi i rregullt 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

  • Çmim i zbritur
Perralla fantastike, Agnes Laroche, Eleonore Cannone, Sophie de Mullenheim, Severine Onfroy, Ghislaine Biondi
  • Perralla fantastike, Agnes Laroche, Eleonore Cannone, Sophie de Mullenheim, Severine Onfroy, Ghislaine Biondi

Perralla fantastike, Agnes Laroche, Eleonore Cannone, Sophie de Mullenheim, Severine Onfroy, Ghislaine Biondi

Vlerësimi 

Tetë përralla fantastike, plot me zana dhe magji, shkruar kryesisht për të rriturit, që t'ua tregojnë fëmijëve në mbrëmje e të nxitin dëshirën e tyre për t'i lexuar vetë.

650,00 Lekë
585,00 Lekë Ruaj 10%
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Përralla fantastike
Gjinia: Përralla
Autori: Agnès Laroche, Èleonore Cannone, Sophie de Mullenheim, Sèverine Onfroy, Ghislaine Biondi
Shqipëroi: Mimoza Mema
Shtëpia botuese: Albas
Viti: 2013
Fq. 64
Pesha: 0.317 kg.
ISBN: 978-9928-02-335-3

Mbi librin

Tetë përralla fantastike, plot me zana dhe magji, shkruar kryesisht për të rriturit, që t'ua tregojnë fëmijëve në mbrëmje e të nxitin dëshirën e tyre për t'i lexuar vetë. Në këtë vëllim janë përmbledhur përrallat: "Superzhozhoja i bën naftën shkollës" dhe "Krahët e Flakonit" të Agnès Laroche; "Përrallë me zana dhe bretkosa" dhe "Hajduti dhe lodrat" të Èleonore Cannone; "Pema me princesha" dhe "Mbreti Triton, hëna dhe sirena e vogël" të Sophie de Mullenheim; "Një xhungël mbi akujt lundrues" të Sèverine Onfroy dhe "Oreksi i Xhindit" të Ghislaine Biondi.

Fragmente nga libri

Superzhozhoja i bën naftën shkollës

Çdo ditë Superzhozhoja hyn turivarur në shkollën e superheronjve. Ai i heq këmbët zvarrë, sepse nuk i pëlqen fare – fare shkolla dhe do të fluturojë në qiell të hapur. Ndërsa mësuesja shkruan në dërrasën e zezë, Superzhozhoja vesh pelerinën e superheroit dhe hoooop, fluturon nga dritarja. Mësuesja e shikon dhe thërret e shqetësuar:
- Superzhozho, kthehu këtu menjëherë!!! Përjashta është një...
- Një çfarëëë?
Superzhozhoja fluturon larg dhe nuk e dëgjon fundin e fjalisë. Se mos ka shumë rëndësi kjo!!!

Përrallë me zana dhe bretkosa

Grënui është një bretk i vogël si gjithë të tjerët ose... pothuajse i tillë. Që kur ishte larvë e vogël, mami i lexonte përralla me zana dhe princesha. Tani, Grënui ishte rritur, por kur i kujton ato, shpeshherë shqetësohet shumë.
Ai ka frikë se mos ndonjë princeshë e rrëmben, e puth dhe e shndërron në një princ të bukur njerëzor. Grënui është i dashuruar me Grënadinën, një bretkosë e vogël që banon në pellgun aty afër. Ai ëndërron të kalojë jetën me të.

Pema me princesha

Na ishte njëherë, në mbretërinë e Jaseminit, një pemë e vjetër e rrëgjuar, që asnjeri nuk ia hidhte sytë. Pemës i kishte ardhur në majë të hundës nga shpërfillja e të tjerëve, prandaj u bëri magji princeshave që jetonin rreth e përqark. Një ditë, ato hipën në pemë, u kacavarën nëpër degë dhe nuk donin të zbrisnin më që aty. Baballarët e tyre, mbretërit, u shqetësuan shumë! Çfarë nuk provuan që t'i zbrisnin poshtë! Por askush nuk i çliroi dot nga kjo magji e padëgjuar.

Mbreti Triton, hëna dhe sirena e vogël

Nata erdhi, por hëna nuk po duket asgjëkund. Ajo është zhdukur. Në mbretërinë e vogël të oqeanit ka plasur frika dhe paniku.
- Pa hënën, deti as nuk ngrihet, as nuk ulet, - shpjegon zgalemi i vjetër. – Kjo është shumë acaruese.
- Mos e kanë rrëmbyer, - thotë i shqetësuar karkaleci i detit.

Krahët e Flakonit

Në majën e një mali të lartë, në një fole të madhe, ngritur mes shkëmbinjve, jetonte Flakoni, një mëz i vogël i sapolindur. Si të gjithë stërgjyshërit dhe paraardhësit të tij, edhe atij i kishin dalë në kurriz dy krahë, që po i rriteshin pak nga pak. Falë tyre ai së shpejti do të fluturonte. Çdo mëngjes, Flakoni ngrihej dhe qëndronte në këmbët, që tashmë i ishin forcuar. Mundohej të hapte e të rrihte edhe krahët, por ata ishin ende të dobët dhe nuk e mbanin në ajër.

Një xhungël mbi akujt lundrues

Në Polin e Veriut, sytë ngado të shohin vetëm akull. Çdo gjë është e bardhë. Edhe arinjtë! Njëherë, kur gjyshi i Kikos u kthye nga India, i tregoi atij fotot e udhëtimit. Kikoja u mahnit kur pa në to një bimësi që gëlonte dhe shumë kafshë të egra!
- Sa vend i bukur dhe çfarë ngjyrash të mrekullueshme! – shpërtheu ai. – Sa mirë do ishte të jetoja atje!

Oreksi i Xhindit

Një mëngjes, teksa po kthehej nga pazari me Pili – Pilin, gomarin e tij të hirtë, Hakimi mendonte i kënaqur: "Mami do të gëzohet shumë, se i shita të gjitha frutat dhe perimet!"
Por një rrebesh i madh shiu e zuri rrugës.
- Hajde të futemi te kjo shpella! – i thotë gomarit dhe e tërheq.
Ndërsa Hakimi shikon shiun që bie, gomari i vogël kureshtar ecën përpara e kërkon me sy në errësirën e shpellës. Kur, papritur, gling, glang, glaaang... diçka bie poshtë putrave të gomarit dhe qëndron para këmbëve të Hakimit:
- Oh! Një llambë! – thërret ai. – Mbase është llambë magjike!

Hajduti dhe lodrat

Sivjet lodrat u kënaqën dhe u argëtuan shumë me Arturin. Ata shpikën së bashku lloj – lloj lojërash dhe kaluan mijëra aventura. Aq shumë kanë luajtur dhe kanë vrapuar, sa tani janë të lodhura e të këputura. Për fat të mirë, shkolla mbaroi. Arturi ka ikur për pushime me mamin dhe babin në plazh. Lodrat mund të pushojnë më në fund, ngrohtë – ngrohtë, në sëndukun e tyre.

Detajet e librit
Te tjere
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Perralla fantastike, Agnes Laroche, Eleonore Cannone, Sophie de Mullenheim, Severine Onfroy, Ghislaine Biondi

Perralla fantastike, Agnes Laroche, Eleonore Cannone, Sophie de Mullenheim, Severine Onfroy, Ghislaine Biondi

Tetë përralla fantastike, plot me zana dhe magji, shkruar kryesisht për të rriturit, që t'ua tregojnë fëmijëve në mbrëmje e të nxitin dëshirën e tyre për t'i lexuar vetë.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: Te tjere

Perralla te koheve te vjetra, Agnes Laroche, Severine Onfroy, Charlotte Grossette, Sophie de Mullenheim, Ghislaine Biondi

Përshtypje(t): 0

Tetë përralla për kohët e vjetra, të mbushura me bëma heronjsh, shkruar kryesisht për të rriturit, që t'ua tregojnë fëmijëve në mbrëmje e të nxitin dëshirën e tyre për t'i lexuar vetë.

Çmimi 585,00 Lekë Çmimi i rregullt 650,00 Lekë
More
Në gjendje
16 produkte të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Botimet Dudaj

Kronikat e Narnias, Luani, magjistarja dhe dollapi i rrobave, vol. 1, C. S. Lewis

Përshtypje(t): 0

Narnia... vendi pas Dollapit të Rrobave, vendi i fshehtë që njohin vetëm Piteri, Suzana, Edmundi dhe Lusi... vendi ku fillon aventura. Lusi është e para që zbulon sekretin e Dollapit të Rrobave në shtëpinë e vjetër misterioze të Profesorit.

Çmimi 630,00 Lekë Çmimi i rregullt 700,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001871

Botuesi: Te tjere

Zemra ne pellembe te dores, Viktor Canosinaj

Përshtypje(t): 0

Roman i llojit me probleme shoqërore. U botua në vitin 2004. Trajton fatin e fëmijëve jetimë në ditët tona dhe problemet e tyre. Në qendër janë dy fëmijë, motër e vëlla, të cilët dërgohen në jetimore nga xhaxhai i tyre, ndërkohë që babai u ka vdekur dhe nënën e tyre e kanë të shtruar në një spital psikiatrik. 

Çmimi 270,00 Lekë Çmimi i rregullt 300,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Dritan Tirana

Sekreti i Mhorages, Burgu i Qelqte, vol. 2, Martin Barry

Përshtypje(t): 0

Burgu i Qelqtë është vëllimi i dytë i serisë fantastike dhe me aventura Sekreti i Mhoragës. Qendra Botërore e Kriptozoologjisë e Nju Jorkut do të hapë portat e veta pas pak kohe; dhe të gjithë janë të paduruar që të admirojnë përbindëshin e parë të zënë rob në histori.

Çmimi 900,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 000,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

A di te fershellesh Johana, Ulf Stark

Përshtypje(t): 0

"A di të fërshëllesh, Johana?" është historia e veçantë e djaloshit Berra, i cili nuk ka gjysh dhe krejt papritur vendos të shkojë një ditë në shtëpinë e të moshuarve, së bashku me shokun e pandarë, Ulfin. Aty takon Nilsin, gjyshin ideal, dhe që të tre bëhen miq të ngushtë.

Çmimi 450,00 Lekë Çmimi i rregullt 500,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Nje familje e papare, Shume zhurme per asgje, Christine Sagnier, Caroline Hesnard, libri i tete

Përshtypje(t): 0

Ka shumë njerëz që shkojnë në mal për sportet e dimrit, por ka edhe të tjerë si Lola, që do të dëshironin të rrinin në të ngrohtë, nën batanije. Aq më tepër kur përfundoi në spital, sepse të gjithë kujtuan se theu këmbën. Por Lolës thjesht i ishte spërdredhur çorapi te pulpa....

Çmimi 378,00 Lekë Çmimi i rregullt 420,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Bota Shqiptare

Kater motra koke me vete, Dagmar H. Mueller

Përshtypje(t): 0

Çatia e dhomës së prindërve të vajzave po shembet. Baba Korneliusi përpiqet ta mbajë, me sa ka fuqi, por pastaj mbulohet nga trarët dhe tjegullat, që i bien mbi kokë dhe përfundon në spital. Gjatë mungesës së tij, si gjithmonë në familjen Martini ndodhin njëmijë e një të pabëra.

Çmimi 900,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 000,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Aventurat e Herrit, Suzi Klajn, Seria e plote

Përshtypje(t): 0

Aventurat e Herrit është një seri shumë e njohur dhe e lexuar në Amerikë. Librat e kësaj serie përdoren për lexime në shkollat fillore amerikane. Autorja është bazuar në historitë e Herrit, një nxënës, aventurat e të cilit tregohen nga Dagu, një shoku i tij i ngushtë.

Çmimi 2 160,00 Lekë Çmimi i rregullt 2 400,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Ideart

Ditari i Gregut, Pushime në panik, vol.12, Jeff Kinney

Përshtypje(t): 0

Por Heflit do të zbulojnë shpejt se parajsa nuk është ajo që mendohet. Dielli përvëlues, problemet me stomakun dhe insektet helmuese, të gjitha këto përbëjnë një kërcënim për pushimet e tyre. Do t'u dalë për mirë ai udhëtim apo arratisja në ishull do të përfundojë në katastrofë?

Çmimi 630,00 Lekë Çmimi i rregullt 700,00 Lekë
More
Në gjendje