Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Perralla te koheve te vjetra, Agnes Laroche, Severine Onfroy, Charlotte Grossette, Sophie de Mullenheim, Ghislaine Biondi
  • Perralla te koheve te vjetra, Agnes Laroche, Severine Onfroy, Charlotte Grossette, Sophie de Mullenheim, Ghislaine Biondi

Perralla te koheve te vjetra, Agnes Laroche, Severine Onfroy, Charlotte Grossette, Sophie de Mullenheim, Ghislaine Biondi

Vlerësimi 

Tetë përralla për kohët e vjetra, të mbushura me bëma heronjsh, shkruar kryesisht për të rriturit, që t'ua tregojnë fëmijëve në mbrëmje e të nxitin dëshirën e tyre për t'i lexuar vetë.

650,00 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Përralla të kohëve të vjetra
Gjinia: Përralla
Autori: Agnès Laroche, Sèverine Onfroy, Charlotte Grossette, Sophie de Mullenheim, Ghislaine Biondi
Shqipëroi: Mimoza Mema
Shtëpia botuese: Albas
Viti: 2013
Fq. 64
Pesha: 0.322 kg.
ISBN: 978-9928-02-336-0

Mbi librin

Tetë përralla për kohët e vjetra, të mbushura me bëma heronjsh, shkruar kryesisht për të rriturit, që t'ua tregojnë fëmijëve në mbrëmje e të nxitin dëshirën e tyre për t'i lexuar vetë. Në këtë vëllim janë përmbledhur përrallat: "Bëma e Kraut" dhe "Nofka e Atohit" të Agnès Laroche; "Stallieri akrobat" të Sèverine Onfroy; "Në kërkim të vezës së diellit" dhe "Tuti dhe hajdutët e piramidave" të Charlotte Grossette; "Një kantier ndërtimi plot me kurthe" dhe "Një kalë i veçantë" të Sophie de Mullenheim; "Xhaxha Çarli do të bëhet mbret" të Ghislaine Biondi.

Fragmente nga libri

Bëma e Kraut

Na ishte njëherë një djalosh indian që e quanin Krau... Një ditë Krau, i biri i Rhulit dhe nipi i Otorit, po rrinte para zjarrit me vetulla të ngrysura. Ai donte të hynte në shkollën e gjuetarëve të mamuthëve, por që ta pranonin, i duhej që për dy ditë të realizonte i vetëm një bëmë, ashtu siç kishin bërë të gjithë vëllezërit e tij më të mëdhenj, ndryshe... Dy ditë, vetëm dy ditë...

Stallieri akrobat

Në kështjellën e zotit Govan, Flaviani është stallier dhe stërvitës i kuajve. Ai di të hipë në kalë me një të kërcyer dhe të përdorë mirë shpatën. Babai i tij këmbëngul që ai të bëhet kalorës, por djali e ka mendjen t'u kacavirret pemëve! Ai vdes për lartësitë dhe i ka zili zogjtë... Ah, sikur të fluturonte edhe ai...! Flaviani nuk ia ka thënë kurrë babait të tij, por ai e urren armaturën e rëndë prej hekuri të kalorësit!

Në kërkim të vezës së diellit

Na ishte një princeshë vikinge, shumë e sëmurë... Atë dimër në mbretërinë e vikingëve bënte aq ftonte, sa princesha Olga u sëmur rëndë. Doktori i kështjellës e vizitoi dhe psherëtiu:
- Është keq, por unë di një ilaç që i shëron ethet e dimrit.
- Përgatite shpejt dhe ma shpëto vajzën, - i thotë mbreti i shqetësuar.
- Për fat të keq, më mungon një përbërës që nuk gjendet në vendin tonë të akullt. Është veza e diellit.

Një kantier ndërtimi plot me kurthe

Njëherë e një kohë, shumë kohë më parë, Markusi mbërriti në Kaliga, për të ndërtuar një ujësjellës që do të sillte ujin e pijshëm në qytet. Vera po ikte dhe nuk kishte më kohë! Nëse punimet nuk do të mbaronin para dimrit, toka dhe gurët do të ngrinin dhe burrat nuk mund të punonin dot. Por Brutusi i urryer, tregtari më i pasur dhe më i fuqishëm i Kaligës, po përpiqej me çdo kusht që të pengonte punën për ndërtimin e ujësjellësit. Ai ishte i vetmi që kishte pus në qytet.

Tuti dhe hajdutët e piramidave

Sot shkretëtira ka shumë gjallëri. Mijëra njerëz janë mbledhur rreth piramidës për fazën e fundit të ndërtimit: në majë të monumentit do të vendoset blloku i madh i gurit.
- Ooooo, hop! – shfryjnë punëtorët duke ngritur peshën e rëndë.
- Dua t'i ndihmoj edhe unë, - thërret një fëmijë nga turma.
- E ke parë veten sa je, picirruk? – i thotë drejtuesi i kantierit. – Hajde, shpejt! Mbaro atë punë që të kanë dhënë!
Turivarur, Tuti drejtohet nga hyrja e piramidës.

Një kalë i veçantë

Belori nuk ka shumë qejf të punojë. Po, po! Belori nuk është kalë pune! Megjithatë, jo shumë kohë më përpara, ai ishte një kalë shumë i lumtur: ishte kalë taksi dhe tërhiqte gjithë krenari një pajton të bukur prej druri e çonte lart e poshtë udhëtarë sipas kërkesave. Por pajtoni ka dalë nga moda. Pronari e plas atë në një cep të hangarit dhe preferon makinën e madhe që tymos, psherëtin, teshtin, që bën zhurmë dhe i bie borisë me sa fuqi që ka.

Xhaxha Çarli do të bëhet mbret

Na ishte një mbret i vogël...
- Përkuluni! Po vjen Mbreti! – lajmëron me një zë të trashë kryeoborrtari.
të gjithë oborrtarët përkulen. Dhe ja, hyn mbreti me qenin e tij të vogël në krahë. Kur kalon nëpër sallën mbretërore, të gjithë pëshpëritin: "Sa i ëmbël është mbreti ynë i vogël Filipon". Por fëmijës nuk i pëlqen të jetë mbret. Ai do të donte më shumë të luante me fëmijët e tjerë sesa të ulej në fron.

Nofka e Atohit

Është natë e madhe për Atohin... Bualli i ndershëm, kryetari i tribusë, e thërret Atohin dhe i thotë:
- Ka ardhur koha që të zgjedhësh një nofkë, emrin e një kafshe, të cilën ti e ndien më afër nga të gjitha dhe që do të të udhëheqë gjithë jetën. Ti do të nisesh vetëm, që sonte, dhe nuk do të kthehesh po të mos kesh bërë zgjedhjen.
- Uhhh! – shryn ai.

Detajet e librit
Te tjere
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Perralla te koheve te vjetra, Agnes Laroche, Severine Onfroy, Charlotte Grossette, Sophie de Mullenheim, Ghislaine Biondi

Perralla te koheve te vjetra, Agnes Laroche, Severine Onfroy, Charlotte Grossette, Sophie de Mullenheim, Ghislaine Biondi

Tetë përralla për kohët e vjetra, të mbushura me bëma heronjsh, shkruar kryesisht për të rriturit, që t'ua tregojnë fëmijëve në mbrëmje e të nxitin dëshirën e tyre për t'i lexuar vetë.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001573

Botuesi: Aeditions

Fabulat me te bukura, Jean de La Fontaine

Përshtypje(t): 0

Përmbledhja më e plotë në shqip e fabulave të La Fontenit! Me ilustrimet e mrekullueshme dhe me shqipërimin e përkryer, të mahnisin me dinamikën, freskinë, satirën dhe vërtetësinë që karakterizojnë veprën e fabulistit gjenial.

Çmimi 1 200,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001806

Botuesi: Pegi

Princer dhe princesha, Vol. 1

Përshtypje(t): 0

Në këtë vëllim janë paraqitur përrallat:• Bardha dhe Roza, sipas Vëllezërve Grim• Gishtëza, sipas Hans Kristian Andersenit• Princi dhe jetimja, sipas Vëllezërve Grim• Lëkura nga njëmijë kafshë, sipas Vëllezërve Grim• Pata e artë, sipas Vëllezërve Grim

Çmimi 650,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2420

Botuesi: Pegi

Princer dhe princesha, Vol. 2

Përshtypje(t): 0

Princi Zhabjak, sipas vëllezërve GrimVëllathi e motërza, sipas vëllezërve GrimKëpucët e ballos, sipas vëllezërve GrimMjellmat e egra, sipas Hans Kristian Andersenit

Çmimi 650,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2746

Botuesi: Pegi

Perralla nga bota, vol. 1

Përshtypje(t): 0

Në këtë vëllim janë mbledhur përrallat: "Baba Jaga" nga Rusia, "Arushi i Nënës Plakë" nga Groenlanda, "Kekediuru dhe Magjistarja" nga Afrika, "Perla e Dragoit" nga Kina dhe "Zogu i zjarrtë dhe Ujku Gri" nga Rusia.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2747

Botuesi: Pegi

Perralla nga bota, vol. 2

Përshtypje(t): 0

Në këtë vëllim janë mbledhur përrallat: "Princi Rubin" nga Inda, "Popokatepteli dhe Ikstla" nga Meksika, "Aladini dhe llamba e mrekullueshme" nga Arabia dhe "Ylli i këputur" nga India.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok
16 produkte të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Botart

Liqeni i Fshehtë, Karen Inglis

Përshtypje(t): 1

Një qenush i humbur, një tunel i fshehtë i kohës dhe një liqen i padukshëm i çojnë Stelën dhe Tomin në shtëpinë e tyre dhe fëmijët që jetojnë atje 100 vjet në të kaluarën. Këtu ata bëjnë miq dhe armiq dhe zbulojnë lidhje të çuditshme me të kaluarën...

Çmimi 600,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001786

Botuesi: Aeditions

Atlas gjeografik i botes per femije, Enciklopedi per femije

Përshtypje(t): 0

Përdorimi i hartave më të fundit me një informacion të saktë dhe të hollësishëm e bëjnë këtë atlas një udhëzues të plotë për mësimin e gjeografisë. Hartat pasurohen me foto dhe vizatime me ngjyra, të cilat janë të thjeshta për t'u kuptuar dhe plotësojnë më së miri informacionin e pasur që përcjell ky atlas.

Çmimi 1 200,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Pegi

Udhetimi i gjate i Geri Hopit, Moony Witcher

Përshtypje(t): 0

Teksa qytetet e Besias dhe të Karanit po shkatërrohen në një luftë vdekjeprurëse mes qytetarëve të tyre, Fiderbët dhe Verrotët, Geri Hopi, i cili ka humbur të atin, jeton me dhimbjen e sëmundjes së nënës, e destinuar të vdesë për shkak të mungesës së barnave mjekësore.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001856

Botuesi: Botart

Libri i Djemve, Dominique Enright, Guy MacDonald

Përshtypje(t): 0

Të gjithë çunat, të mëdhenj e të vegjël, kanë kohë që e presin këtë libër. Zbulo se si të bëhesh më i miri në gjithçka. Orë qyfyresh të garantuara. Kalojua të gjithëve! Bëhu më i miri!

Çmimi 500,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Botuesi: Botart

Shkolla e spiunazhit, Stuart Gibbs, vol. 1

Përshtypje(t): 0

A mundet që një nxënës i shkëlqyer në lëndët shkencore, sidomos në matematikë, të bëhet një agjent i famshëm sekret? Ben Ripleji shpreson shumë që të jetë e mundur, sepse ndoshta nga kjo do të varet jeta e tij! Paçka se është thjesht një nxënës, qysh tani ai ka arritur ta gjejë punën e ëndrrave të tij. Ku? Në CIA.

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Në gjendje