Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Perralla qe te futin dridhmat, Laroche, Onfroy, Grossette, De Mullenheim, Biondi, Cannone
  • Perralla qe te futin dridhmat, Laroche, Onfroy, Grossette, De Mullenheim, Biondi, Cannone

Perralla qe te futin dridhmat, Laroche, Onfroy, Grossette, De Mullenheim, Biondi, Cannone

Vlerësimi 

Tetë përralla që të fusin dridhmat, plot mistere dhe ankthe, shkruar kryesisht për të rriturit, që t'ua tregojnë fëmijëve në mbrëmje e të nxitin dëshirën e tyre për t'i lexuar vetë.

690,00 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Përralla që të futin dridhmat
Gjinia: Përralla
Autori: Agnès Laroche, Sèverine Onfroy, Charlotte Grossette, Sophie de Mullenheim, Ghislaine Biondi, Èleonore Cannone
Shqipëroi: Mimoza Mema
Shtëpia botuese: Albas
Viti: 2013
Fq. 64
Pesha: 0.322 kg.
ISBN: 978-9928-02-331-5

Mbi librin

Tetë përralla që të fusin dridhmat, plot mistere dhe ankthe, shkruar kryesisht për të rriturit, që t'ua tregojnë fëmijëve në mbrëmje e të nxitin dëshirën e tyre për t'i lexuar vetë. Në këtë vëllim janë përmbledhur përrallat: "Fantazma tmerruese" dhe "Gjiganti prej akullit" të Sophie de Mullenheim; "Adi dhe tigri i madh bardhosh" dhe "Hapa të vegjël nëpër natë" të Agnès Laroche; "Djaloshi trim që ruante farin" të Charlotte Grossette; "Kura antilemzë" të Èleonore Cannone; "Teodushka dhe gogoli" të Ghislaine Biondi dhe "Një fundjavë e frikshme" të Sèverine Onfroy

Fragmente nga libri

Fantazma tmerruese

Njëherë, në kështjellën skoceze të Mek Adamit, ishte një fantazmë e shpifur, qelbëse dhe e frikshme... Vizitori i fundit që e pra, ende dridhet nga frika. Kur ai po vizitonte sallën e madhe, një erë e akullt ia ngriti qimet e kokës përpjetë. Një hije e gjatë dhe e bardhë u derdh mbi dysheme.

Adi dhe tigri i madh bardhosh

Na ishte seç na ishte... Në një fshat të vogël të Bengalit jetonte Adi, një djalosh që kishte dhuntinë e vështrimi zhbirues. Ai shikonte më mirë se shqiponjat. Çdo ditë, pas shkollës, Adi shkonte në punishten e qëndisjes. Ulej, shkonte në gjilpërë pe mëndafshi sa një fije floku dhe qëndiste e qëndiste mbi copa të shtrenjta motive të ndryshme, shumë të bukura, me një delikatesë të paparë.

Djaloshi trim që ruante farin

Ishte një natë e keqe... Gaspari nuk kishte parë kurrë një furtunë të tillë. Deti dukej sikur do ta përpinte ishullin ku ngrihej fari. Dallgë të tërbuara copëtoheshin në shkëmbinjtë e egër. Por, falë Gasparit, rojës së farit, asnjë anije nuk do të përplasej në breg. I gozhduar në katin e sipërm të farit, ai ruante dritën që rrotullohej në furtunë dhe që dukej sikur u thoshte anijeve: "Kujdes, mos përplaseni, largohuni nga ky breg shkëmbor! Shkoni nga e djathta për në port, vetëm aty jeni të sigurta!"

Kura antilemzë

Ratavia, një mi arash, ishte shtrirë në një shezlong. Sipas këshillave të mjekut, doktor Ragondës, ai ishte me pushime, sepse prej disa javësh s'po i shpëtonte dot një lemze të bezdisur. Që t'i pushonte lemza, ai kishte provuar:
• Të mendonte për gjëra të tjera: pa sukses;
• Të merrte frymë thellë dhe ta mbante gjatë: sa nuk u mbyt;
• Të pinte me një të rrëkëllyer një gotë ujë: iu mor fryma;
• Të mbante gjuhën jashtë tri minuta, pa ndërprerje: as kjo nuk eci.

Teodushka dhe gogoli

Është seç na është... Është diku një djalë kokëfortë si mushka. Teodushka e ka emrin. Kur ai vendos të bëjë diçka, s'ka gjë që e pengon. Për shembull, Teodushka ka shumë dëshirë të ekplorojë pyllin. Mami dhe babi i kanë thënë një mijë herë: "Pylli është i rrezikshëm, është dhe shumë i madh e humbet kollaj!" Po kujt ia thonë se!!!

Një fundjavë e frikshme

Leoja dhe Semi janë të pandarë, megjithëse shumë të ndryshëm. Semi e adhuron natyrën, ai ka shumë dëshirë të ecë nëpër pyje, të bëjë kamping me tendë. Ndërsa Leoja ka dëshirë të mbyllet në dhomën e tij për të parë filma horrorë... Fantazmat dhe portat që përplasen nuk i bëjnë fare përshtypje.

Gjiganti prej akullit

Në një vend shuuumë të largët, që quhet Laponi... kurrë nuk duhet të futesh në pyll në mbrëmje, sepse natën në të mbretëron gjiganti i llahtarshëm i akullt. Thuhet që ai rrëmben udhëtarët që humbin në pyll dhe i përtyp si karamele. E vetmja mënyrë për t'i shpëtuar është të ndezësh një zjarr sapo të bjerë nata. Vetëm kështu mund ta mbash larg atë. Gjiganti i akullt nuk guxon t'i afrohet zjarrit, nga frika se mos shkrin i tëri.

Hapa të vegjël nëpër natë

Tri ditë bëhen sot që Semi është me pushime te nënë Bukuroshja. Tri ditë... E mbi të gjitha, tri netë, tri netë të çuditshme plot zhurma! I mbështjellë mirë e mirë në jorgan, me sy të hapur, Semi dëgjon natë për natë shkallët që kërcasin e rënkojnë. Por ajo që dëgjon më shpesh dhe që i fut dridhmat është një fëshfërimë hapash të vegjël atje poshtë tek oxhaku.

Detajet e librit
Te tjere
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Perralla qe te futin dridhmat, Laroche, Onfroy, Grossette, De Mullenheim, Biondi, Cannone

Perralla qe te futin dridhmat, Laroche, Onfroy, Grossette, De Mullenheim, Biondi, Cannone

Tetë përralla që të fusin dridhmat, plot mistere dhe ankthe, shkruar kryesisht për të rriturit, që t'ua tregojnë fëmijëve në mbrëmje e të nxitin dëshirën e tyre për t'i lexuar vetë.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001806

Botuesi: Pegi

Princer dhe princesha, Vol. 1

Përshtypje(t): 0

Në këtë vëllim janë paraqitur përrallat:• Bardha dhe Roza, sipas Vëllezërve Grim• Gishtëza, sipas Hans Kristian Andersenit• Princi dhe jetimja, sipas Vëllezërve Grim• Lëkura nga njëmijë kafshë, sipas Vëllezërve Grim• Pata e artë, sipas Vëllezërve Grim

Çmimi 650,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2420

Botuesi: Pegi

Princer dhe princesha, Vol. 2

Përshtypje(t): 0

Princi Zhabjak, sipas vëllezërve GrimVëllathi e motërza, sipas vëllezërve GrimKëpucët e ballos, sipas vëllezërve GrimMjellmat e egra, sipas Hans Kristian Andersenit

Çmimi 650,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2650

Botuesi: Vellezerit Tafa

Thesari i perrallave

Përshtypje(t): 0

Në këtë vëllim janë përmbledhur përrallat tepër të njohura dhe tërheqëse për fëmijët si: "Llampa e Aladinit", "Bukuroshja dhe Bisha", "Liza në botën e çudirave", "Ushtari prej plumbi", "Katër muzikantët e Bremenit" dhe "Libri i xhunglës".

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: 2651

Botuesi: Vellezerit Tafa

Perralla te arta

Përshtypje(t): 0

Në këtë vëllim janë përmbledhur disa nga përrallat më të famshme për fëmijë si: "Kaçurrelearta", "Xheku dhe farat magjike", "Gërshetëza", "Gishtoja", "Rreth botës për 80 ditë" dhe "Gishtëza".

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2746

Botuesi: Pegi

Perralla nga bota, vol. 1

Përshtypje(t): 0

Në këtë vëllim janë mbledhur përrallat: "Baba Jaga" nga Rusia, "Arushi i Nënës Plakë" nga Groenlanda, "Kekediuru dhe Magjistarja" nga Afrika, "Perla e Dragoit" nga Kina dhe "Zogu i zjarrtë dhe Ujku Gri" nga Rusia.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2747

Botuesi: Pegi

Perralla nga bota, vol. 2

Përshtypje(t): 0

Në këtë vëllim janë mbledhur përrallat: "Princi Rubin" nga Inda, "Popokatepteli dhe Ikstla" nga Meksika, "Aladini dhe llamba e mrekullueshme" nga Arabia dhe "Ylli i këputur" nga India.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok
16 other products in the same category:

Reference: SKU001879

Brand: Te tjere

Nje dashuri sa dy oqeane, Viktor Canosinaj

Review(s): 0

During a underwater teaching practice the classmates of a grammar school are kidnapped by a submarine and taken hostage in a secret military base. This military base is constructed by a dictatorial state to undertake within e short time an aggression towards some democratic countries.

Price ALL400.00
More
In Stock

Brand: Aeditions

Margaritari i madh

Review(s): 0

Por një ditë, Atila i tmerrshëm, një mi i madh me një këmbë druri, ia behu papritur në fshatin e tyre dhe rrëmbeu Penin. A do t’ia dalë Tomi që ta çlirojë miken e vet nga kthetrat e Atilës dhe bandës së tij? 

Price ALL360.00 Regular price ALL400.00
More
In stock