Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Të gjithë artikujt më të shitur
  • Ka mbaruar
Vitet e rinise, Arcibald Kronin
  • Vitet e rinise, Arcibald Kronin

Vitet e rinise, Arcibald Kronin

2463
Redona

Arçibald Kronin lindi në vitin 1896 në Dumbatoshir të Skocisë. Që nxënës e tërhiqte letërsia. Në moshën 13 vjeçare në konkursin për hartimin më të mirë në të gjitha shkollat e Anglisë mori Medaljen e Artë. Mësuesit e këshilluan të vazhdonte Fakultetin e Letërsisë, por pasioni për shkencat natyrore tek djaloshi i ri ishte më i fortë.

300 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: Vitet e rinisë
Gjinia: Roman
Autori: Arçibald Kronin
Shqipëroi: Donika Budo
Shtëpia botuese: Redona
Viti: 2003
Fq. 144
Pesha: 0.181 kg
ISBN: 978-99927-911-1

Mbi autorin

Arçibald Kronin lindi në vitin 1896 në Dumbatoshir të Skocisë. Që nxënës e tërhiqte letërsia. Në moshën 13 vjeçare në konkursin për hartimin më të mirë në të gjitha shkollat e Anglisë mori Medaljen e Artë. Mësuesit e këshilluan të vazhdonte Fakultetin e Letërsisë, por pasioni për shkencat natyrore tek djaloshi i ri ishte më i fortë.

Pas mbarimit të shkollës së mesme fillon studimet në Fakultetin e Mjekësisë. Me përfundimin e fakultetit punon si mjek anijeje, në spitale, inspektor sanitar i minierave të qymyrgurit. Punon shumë e pa u lodhur. Në vitin 1925 Universiteti i Gllasgout i jep titullin ''Doktor i Shkencave Mjekësore''.

Në vitin 1926 transferohet në Londër. Shumë shpejt doktori nga Uellsi bëhet i njohur në të gjithë Londrën. Por, Arçibald Kronin sëmuret rëndë. Ka nevojë për pushim të gjatë. Kështu braktis Londrën dhe kthehet në Skocinë e tij të dashur. Këtu rizgjohet pasioni për letërsinë.

Në moshën 35 vjeçare, Kronin braktis përfundimisht mjekësinë dhe i kthehet letërsisë. 13 vjet më vonë shkruan romanin "Vitet e rinisë", në të cilin u rikthehet kujtimeve të vegjëlisë. Mbi librin Robert Shenoni i vogël, heroi i romanit, jeton në një qytet të vogël skocez. Mëson në shkollën ku kishte mësuar edhe autori.

Ai jeton në një ambient mbytës, të cilin Kronini e urrente. Robert Shenoni jeton e rritet në shtëpinë e të afërmve të tij. Është tepër i ndrojtur dhe i vetmuar. Ai është irlandez, katolik. Jeta e tij në shtëpi, në Lomond Vju është e vështirë.

"Në Lomond Vju, -thotë zoti Leki, - asnjë dysh nuk shkon kot". Koprracia e gjyshit bën që familja të ushqehet keq. Para! Para! Vetëm kësaj logjike i nënshtrohet çdo gjë në shtëpi. Nuk është çudi që Robert Shenoni i urren paratë më gjithë shpirt. Dalëngadalë në jetën e tij ndodhin ndryshime. Ai gjen miq. Por rruga e jetës është e vështirë dhe e mundimshme.

Megjithatë në fund të romanit djaloshi arrin të realizojë ëndrrën e tij. Ai shkon të studiojë në universitet. Romani është shkruar bukur dhe me vërtetësi. Autori nuk i zbukuron personazhet e tij, nuk i fsheh të metat e tyre. Ata përshkruhen të gjallë. Na duket sikur i njohim, jetojmë mes tyre.

Detajet e librit
Redona
2463
0
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Bota Shqiptare

Ngecur në videolojë, Dav Pilkey

Pasi u thith brenda lojës "Shpërthim i plotë", bashkë me shokun e ngushtë, Erikun, Xhesit filloi t'i pëlqejë të gjuante dhe avullonte alienë si murgeshëza me madhësinë e një njeriu dhe të lëvizte në ajër me pajisjen fluturuese në shpinë.
800 Lekë
More

Botuesi: Botart

Vajza shushkë, Fotoja perfekte, libri i tretë, Holly Smale

Harriet Menërs di shumë gjëra, ajo di se: • Nju Jorku është qyteti me popullsinë më të dendur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.• Motoja zyrtare e këtij qyteti është “Gjithnjë e më lart”.• 27 % e amerikanëve nuk besojnë se njeriu ka shkuar ndonjëherë në Hënë.
1 100 Lekë
More

Botuesi: Bota Shqiptare

Pema e dëshirave, Katherine Applegate

Natyrisht, pemët nuk mund të bëjnë shaka. Por, sigurisht, ne mund të rrëfejmë histori... Kuqoja është një lis me shumë rrathë moshe. Kuqoja është "pema e dëshirave" e lagjes; njerëzit i shkruajnë dëshirat e tyre në copa pëlhure dhe i varin ato në degët e Kuqos.
800 Lekë
More

Botuesi: Dituria

Dritonjëza dhe fëmijët e detit, Annet Schaap

Shpejt Dritonjëza përfshihet në një aventurë përrallore brenda një bote sirenash e piratësh, ku i duhet të luftojë me të gjitha forcat për miqësinë, lirinë dhe të drejtën për të qenë ndryshe
900 Lekë
More

Referenca: SKU001984

Botuesi: Plejad

Tregime nga historia e Evropes, M. B. Synge

Titulli: Tregime nga historia e EvropësGjinia: Histori, përshtatje për fëmijëAutori: M. B. SyngeShqipëroi: Aleksandër KoliShtëpia botuese: PlejadViti: 2012Fq. 182Pesha: 0.202 kgISBN: 978-99956-57-73-4
600 Lekë
More

Botuesi: Botimet Dudaj

Momoja, Michael Ende

Në këtë libër bëhet fjalë pikërisht për enigmën "kohë", një enigmë që mund të preokupojë njëlloj fëmijë dhe të rritur meditues, të cilët ende nuk kanë harruar të dyshojnë për atë që në dukje është e qartë. Historia e Momosë është vendosur në atë perandori të fantazisë që ndodhet në Askund dhe Kurrë ose edhe në një të Tanishme pa kohë.
1 000 Lekë
More

Referenca: SKU000334

Botuesi: Ideart

Oliver Tuist (pershtatje per femije), Charles Dickens

Londra e 1830-ës nuk ishte aspak një vend i përshtatshëm jetese për një djalosh të uritur dhjetëvjeçar, jetim, pa familje dhe pa miq, pa shtëpi, vetëm me një qindarkë në xhep, aq sa për të blerë një copë bukë për të mbajtur frymën.
288 Lekë
More

Botuesi: Albas

Udhëtim në botën e pikturës shqiptare, Luan Rama

Shkrimtari, Luan Rama, që është edhe personazhi i gjyshit në këtë libër, e shoqëron mbesën e tij, Lolën, por edhe të gjithë lexuesit e vegjël në atelietë e piktorëve, si dhe në galeritë dhe muzetë e artistëve më të njohur shqiptarë në kohë.
1 380 Lekë
More