Kategoritë

Botuesit

Autorët

Verberi, Jose Saramago Shihe të plotë

Verberi, Jose Saramago

"Shpesh njerëzit tregohen të verbër, apo bëjnë sikur. Kjo është një nga arsyet që kam shkruar romanin tim "Verbëri", të cilit ju i dhatë çmim. Gëzohem që më vlerësuat pikërisht për atë libër që e kam në zemër."

Info shtesë

SKU000064

Disponueshëria: Ne gjendje

Vetëm online

$9.02

Me ulje çmimi!

-20%

$11.27

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

 • 365 rrefenja para gjumit (per femijet)

  365 rrefenja...


  Çdo mbrëmje, në këtë libër të veçantë plot me...

 • Zorba, Niko Kazanxaqis

  Zorba, Niko...


  Niko Kazanxaqis lindi më 1883 në qytetin antik...

 • Darka e gabuar, Ismail Kadare

  Darka e...


  Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një...

Titulli: Verbëri
Origjinali: Ensaio sobre a cegueiro
Gjinia: Roman
Autori: Jose Saramago
Shqipëroi: Nasi Lera
Shtëpia botuese: Dudaj
Viti: 2002
Fq. 360
Pesha: 0.37 kg
ISBN: 978-99927-50-30-8

Mbi librin

"Shpesh njerëzit tregohen të verbër, apo bëjnë sikur. Kjo është një nga arsyet që kam shkruar romanin tim "Verbëri", të cilit ju i dhatë çmim. Gëzohem që më vlerësuat pikërisht për atë libër që e kam në zemër."  Pas romanit "Murtaja" të Albert Kamysë, askush nuk ka ditur të përshkruajë një ankth kolektiv kaq metaforik dhe kaq real siç e përshkruan romani "Verbëri" i shkrimtarit nobelist Jose Saramago.

Mbi autorin

Jose Saramago lindi më 1922 bë veri të Lismobës. Në vitin 1998 iu dha çmimi "Nobel". Krijimtaria e tij përfshin mbi 30 vepra. Veprat më kryesore janë: romani Doracak për pikturën dhe bukurshkrimin (1977), Memoriali i kuvendit (1982), Viti i vdekjes së Rikardo Reisit (1984), Trap prej guri (1986), Historia e rrethimit të Lisbonës (1989), Ungjilli sipas Jezu Krishtit (1991). Romani Verbëri u botua në vitin 1995.