Kategoritë

Botuesit

Autorët

Kaq shume lumturi, Alice Munro Shihe të plotë

Kaq shume lumturi, Alice Munro

Lumturia në këto nëntë tregime të Alice Munro qëndron në një fuqi të padëgjuar krijimi, në forcën e mosparagjykimit dhe lirisë që të jep pleqëria, kur mund të shohësh gjithnjë e më thellë puseve të jetës tënde.

Info shtesë

Disponueshëria: Në gjendje

$11.27

Me ulje çmimi!

-20%

$14.09

Titulli: Kaq shumë lumturi
Origjinali: Too Much Happiness
Gjinia: Tregime
Autori: Alice Munro
Shqipëroi: Pranvera Xhelo
Shtëpia botuese: Fjala Publishing
Viti: 2018
Fq. 348
Pesha: 0.401 kg.
ISBN: 978-9928-176-29-5

Mbi librin

Lumturi? Tej mase lumturi? Në vrasjen e trefishtë te "Dimensione" apo në atë të "Radikale të lira"?

Lumturia në këto nëntë tregime të Alice Munro qëndron në një fuqi të padëgjuar krijimi, në forcën e mosparagjykimit dhe lirisë që të jep pleqëria, kur mund të shohësh gjithnjë e më thellë puseve të jetës tënde.

E nëse pastaj lumturia tejkalohet, mbesin historitë, brenda të cilave "idetë dhe faktet marrin një formë të re, duke u shfaqur përmes një inteligjence të përkorë".

Mbi autoren

Alice Munro është fituese e çmimit Nobel për letërsinë në vitin 2013, u rrit në Wingham, Ontario. Ka botuar 13 përmbledhje me tregime dhe një roman. Ka fituar më se tri herë çmimin letrar Governor General's Literary Award, National Book Critics Critics Circle Award, l'O. Henry Award dhe Man Booker International Prize.