Nobelistët

Information

Botuesit

Autorët

Ulje çmimi! Kujtime kurvash te trishta, Gabriel Garcia Marquez Shfaq të madhe

Kujtime kurvash te trishta, Gabriel Garcia Marquez

Produkt i ri

Ky është një libër për dashurinë. Për dashurinë, që e gjen njeriun në fundin e një jete të çuar dëm, që ka shkapërdarë trupin me seks pa dashuri, por pa e prekur askund shpirtin.

Më shumë detaje

Në gjendje

$7.89

-20%

$9.86

Më shumë informacione

Titulli: Kujtime kurvash të trishta
Origjinali: Memoria de mis putas tristes
Gjinia: Roman
Autori: Gabriel García Márquez
Shqipëroi: Mira Meksi
Shtëpia botuese: Onufri
Viti: 2017
Fq. 104
Pesha: 0.179 kg.
ISBN: 978-9928-226-77-8

Mbi librin

Ky është një libër për dashurinë. Për dashurinë, që e gjen njeriun në fundin e një jete të çuar dëm, që ka shkapërdarë trupin me seks pa dashuri, por pa e prekur askund shpirtin. Kjo dashuri, që i ndodh, është shkatërruese dhe magjepsëse, i mbush qenien me kuptim, i shndërron në një pamje tjetër gjërat e zakonshme dhe frymon ngrohtësi njerëzore, në profesionin që ishte kthyer në një zanat të mjerë.

Por ky është edhe një libër për pleqërinë. Për atë moshë, kur ende dëshirat vlojnë, por forcat vijnë e treten dhe njeriut i mbetet urtësia e fundit: të shohë pa zbukurime dhe iluzione të kota gjithë bukurinë, mizorinë dhe rrjedhën e rrëmbyeshme dhe pakthim të jetës.

Komente mbi librin

"E paharrueshme... Tipike Markez."

The Washington Post

"García Márquez ka shkruar me seriozitetin sensual të zakonshëm dhe humorin e përmbajtur, një letër dashurie për perëndimin e diellit."

John Updike, The New Yorker

"I ndritshëm... Dinakëria e Kujtime gjendet në besueshmërinë absolute dhe tërësisht të papritur të rrëfyesit të saj."

The New Yorker Times Book Review

"Mjeshtërore. Erotike. Aq hipnotizuese sa ç'është shqetësuese."

Los Angeles Times

"Një rrëfim aq i arrirë, sa vështirë ta gjeni në raftet e librarive."

Chicago Tribune

"Thellësisht i paharrueshëm... krijimtaria më e lartë."

The Times Literary Supplement

Reviews

Write a review

Kujtime kurvash te trishta, Gabriel Garcia Marquez

Kujtime kurvash te trishta, Gabriel Garcia Marquez

Ky është një libër për dashurinë. Për dashurinë, që e gjen njeriun në fundin e një jete të çuar dëm, që ka shkapërdarë trupin me seks pa dashuri, por pa e prekur askund shpirtin.

Libra të ngjashëm

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

Shkarkime

KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (0)