Nobelistët

Information

Botuesit

Speciale

Autorët

Ulje çmimi! Nje dite e Ivan Denisovicit, Aleksander Sollzhenjicin Shfaq të madhe

Nje dite e Ivan Denisovicit, Aleksander Sollzhenjicin

Produkt i ri

Aleksandër Isajeviç Sollzhenjicini, ky krijues vigan, me të drejtë konsiderohet si shkrimtari më i madh i letërsisë ruse për shekullin XX dhe vazhdues i denjë i letërsisë klasike të shekullit XIX.

Më shumë detaje

Në gjendje

$11.27

-20%

$14.09

Add to wishlist

Më shumë informacione

Titulli: Një ditë e Ivan Denisoviçit
Origjinali: Odin djenj Ivana Denisoviça
Gjinia: Roman
Autori: Aleksandër Sollzhenjicin
Shqipëroi: Nikolla Sudar
Shtëpia botuese: Fan Noli
Viti: 2016
Fq. 222
Pesha: 0.278 kg.
ISBN: 978-9928-203-07-6

Mbi librin

Aleksandër Isajeviç Sollzhenjicini, ky krijues vigan, me të drejtë konsiderohet si shkrimtari më i madh i letërsisë ruse për shekullin XX dhe vazhdues i denjë i letërsisë klasike të shekullit XIX.

Ruajtja e shpirtit njerëzor në kushtet e totalitarizmit dhe kundërvënia e brendshme ndaj tij, mbështetur në idealin liberal fetar, e përshkojnë tërë krijimtarinë e këtij kolosi të letërsisë botërore.

Veprimtaria e tij dallohet për një krijimtari të bollshme, të larmishme dhe shumë të suksesshme. Ajo sot përmblidhet në 30 vëllime dhe është përkthyer në shumë gjuhë të botës.

Vepra e parë që i dha famë Sollzhenjicinit u bë romani "Një ditë e Ivan Denisoviçit", i cili u botua në vitin 1962, në kohën e "shkrirjes së akujve" të Hrushovit. Në vitin 1945 arrestohet për qëndrim të hapur antistalinist. Ai dënohet me tetë vjet punë të detyrueshme. Në vitin 1970 i jepet çmimi "Nobel" në letërsi.

Reviews

Write a review

Nje dite e Ivan Denisovicit, Aleksander Sollzhenjicin

Nje dite e Ivan Denisovicit, Aleksander Sollzhenjicin

Aleksandër Isajeviç Sollzhenjicini, ky krijues vigan, me të drejtë konsiderohet si shkrimtari më i madh i letërsisë ruse për shekullin XX dhe vazhdues i denjë i letërsisë klasike të shekullit XIX.

Libra të ngjashëm

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

Shkarkime

KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (0)