Nobelistët

Information

Botuesit

Autorët

Ulje çmimi! Jeto per ta treguar, Gabriel García Marquez Shfaq të madhe

Jeto per ta treguar, Gabriel Garcia Marquez

Produkt i ri

Në këtë vëllim të parë të trilogjisë së planifikuar, Gabriel García Márquez, nis të tregojë historinë e jetës së tij. Jeto për ta treguar, përfshin jetën e Márquez, nga lindja në vitin 1927, te fillimi i karrierës si shkrimtar, e më pas në vitet 50', kur i propozoi gruas e cila do të bëhej bashkëshortja e tij.

Më shumë detaje

Në gjendje

$22.54

-20%

$28.17

Më shumë informacione

Titulli: Jeto për ta treguar (kopertinë e trashë)
Origjinali: Vivir para contarla
Gjinia: Kujtime
Autori: Gabriel García Márquez
Shqipëroi: Bashkim Shehu
Shtëpia botuese: Onufri
Viti: 2016
Fq. 536
Pesha: 0.985 kg.
ISBN: 978-9928-226-15-0

Mbi librin

Në këtë vëllim të parë të trilogjisë së planifikuar, Gabriel García Márquez, nis të tregojë historinë e jetës së tij. Jeto për ta treguar, përfshin jetën e Márquez, nga lindja në vitin 1927, te fillimi i karrierës si shkrimtar, e më pas në vitet 50', kur i propozoi gruas e cila do të bëhej bashkëshortja e tij.

Është një tregim për njerëzit, vendet dhe ngjarjet, ashtu siç i kanë ndodhur: familja, puna, politika, librat dhe muzika, Kolumbia e tij e dashur, episode nga jeta e tij, të pathëna deri tani, dhe incidente të cilat më vonë do të shfaqeshin, të shndërruara dhe të përfshira në letërsinë e tij.

Një autobiografi e detajuar, e jashtëzakonshme dhe magjepsëse, që na sjell formimin e Márquez si shkrimtar dhe si njeri.

Mbi autorin

Gabriel Josè De La García Márquez është romancier, prozator, skenarist dhe gazetar. Shpesh i njohur si "Gabo" në vendlindjen e tij, është konsideruar si një nga autorët më të rëndësishëm të shekullit të XX – të. Në vitin 1982, atij iu dha Çmimi Nobel në Letërsi.

Ai studioi në Universitetin e Bogotá – s dhe më vonë punoi si reporter për gazetën kolumbiane, El Espectador, dhe si korrespondent i huaj në Romë, Paris, Barcelonë, Caracas dhe New York.

Ai shkroi shumë vepra, por më shumë njihet për romanet e tij si "Njëqind vjet vetmi" (1967) dhe "Dashuria në kohërat e kolerës" (1985). Veprat e tij kanë marrë vlerësim të madh nga kritikët dhe kanë arritur një sukses komercial botëror, prej popullarizimit të stilit letrar të njohur si realizmi magjik, i cili përdor elementë dhe ngjarje magjike, për të shpjeguar përvojat e vërteta jetësore.

Disa nga veprat e tij vendosen në një fshat të trilluar me emrin Macondo dhe pjesa më e madhe e tyre trajtojnë motivin e vetmisë.

Reviews

Write a review

Jeto per ta treguar, Gabriel Garcia Marquez

Jeto per ta treguar, Gabriel Garcia Marquez

Në këtë vëllim të parë të trilogjisë së planifikuar, Gabriel García Márquez, nis të tregojë historinë e jetës së tij. Jeto për ta treguar, përfshin jetën e Márquez, nga lindja në vitin 1927, te fillimi i karrierës si shkrimtar, e më pas në vitet 50', kur i propozoi gruas e cila do të bëhej bashkëshortja e tij.

Libra të ngjashëm

Shkarkime

KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (0)