Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Dashnoret, Elfriede Jelinek

Vlerësimi 

Duhet t'i kesh nervat e çelikta të lexosh romanin e Elfriede Jelinek "Dashnoret". Pse? Sepse sintaksa nuk është si zakonisht, por e shkruar me një sintaksë rruge, që në fakt edhe nuk është aspak sintaksë, por një mori informacioni, e cila vjen në formën e shkrimit.

600,00 Lekë
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: Dashnoret
Origjinali: Die Liebhaberinnen
Gjinia: Roman
Autori: Elfriede Jelinek
Shqipëroi: Afrim Koçi
Shtëpia botuese: Skanderbeg books
Viti: 2006
Fq. 200
Pesha: 0.201 kg.
ISBN: 978-99943-850-0-3

Koment nga Ben Andoni

Duhet t'i kesh nervat e çelikta të lexosh romanin e Elfriede Jelinek "Dashnoret". Pse? Sepse sintaksa nuk është si zakonisht, por e shkruar me një sintaksë rruge, që në fakt edhe nuk është aspak sintaksë, por një mori informacioni, e cila vjen në formën e shkrimit. Mungon fjalia e rregullt. Fraza. Shenjat e pikësimit harrohen me qëllim.

Kjo ishte zgjidhja direkte e austriakes së njohur, Elfriede Jelinek, tepër të përfolur për karakterin e saj dhe bëmat, që në vitin 2004 iu akordua Çmimi më i madh në letërsi 'Nobel' dhe që zonja nuk denjoi të shkonte as ta merrte in person.

Puna më e rëndë e këtij libri në shqip ka qenë ajo e përkthyesit Afrim Koçi, një nga përkthyesit më të njohur të vendit në gjermanisht, që e ka mundësuar këtë libër të vijë për publikun shqiptar me të gjithë shtrirjen e tij artistike.

Ky roman është nga më të vështirët e viteve të fundit, për shkak se është shkruar tmerrësisht thjesht. Dy jetë të ndryshme femrash gërshetohen ngushtë për të na dhënë pasqyrën e një game jetësh femrash të një brezi, parë nga sytë e shkrimtares së njohur austriake. Në formën se si ajo i ka përshkruar këto jetë, duket sikur janë thjesht sende, krejt pa jetë dhe pa asnjë funksion, ku një qenie njerëzore mund të gjej qoftë edhe një motiv për jetë me qëllime.

Çelësi që i bën të lëvizë këta robotë-njerëz është vetë Jelinek, që me përvojën e gruas, por edhe me talentin e saj, zbulon se çfarë i mban në jetë këto qenie. Fokusi i saj shkon që nga mjedisi rural i jetës së tyre të mjerë e tepër tradicional dhe përzihet me detajet me të cilat këto jetë na bëhen fare të prekshme dhe ku mund të gjykojmë për shtresat e ulëta të vendit të saj.

Në një farë mënyre, në këtë roman, këto figurina flasin përmes një personazhi të tretë, që është vetë ajo, ndaj personazhet tona mbushur me mllefe kanë një njeri pas, që na i rrëfen të gjitha. Kuptohet, falë mjeshtërisë së vet, që këto jetë të vobekta t'i përshtatë si duhet në një roman, i cili ka pasur shumë jehonë në botë.

"Skandërbeg" bëri një nga zgjidhjet e veta potente në momentin kur mori të drejtat e kësaj autoreje, që duhet thënë se është nga më të njohurat sot në Evropë. Është një nga nobelistët e shumtë, që janë pronë e kësaj shtëpie tanimë.

"...dhe ne nuk kemi asgjë. por dashurinë po, e kemi. mbaje, pra, fort lumturinë! ndërkaq erihu këtë çast, sikundër edhe ata para tij, mendon për kandelet, për karburatorin dhe për skapamenton, që ai, sidoqoftë, nuk i ndan dot nga njëra-tjetra, më tej erihu mendon papushim, edhe pse është e lodhshme, për veshjen e gjithë këtyre, për karrocerinë, për timonin dhe për vozitjen.

paula mendon më tej dhe për të dy, thuajse në vazhdim dhe jo më për dashurinë dhe për atë që gjatë saj luhet apo ndryshon në trup, por për banesën e re, për fëmijët dhe për iqindinë me kafe dhe me kajmak, për të Tjerët të cilëve u duhet Treguar diçka.

hera-herë (rrallë) erihu mendon edhe për librat me stil të vështirë për luftën botërore të kaluar. për shumë ngjarje të asaj lufte, sot mbase nuk di asnjëri. Erihun e rreh në fytyrë flladi i historisë. erihu rrallëherë mendon për gratë, asnjëherë erihu nuk mendon për paulën, kur nuk ka nevojë, sepse ajo ndodhet aty...".

E tillë është mënyra e rrëfimit në të gjithë librin tonë. Brigita dhe Paula, dy personazhet tona, janë emrat që ti i has në të gjithë librin dhe ku endesh bashkë me to në kërkim të shpëtimit pa shpresë nga meskiniteti i jetës. Kam përshtypjen se gjuha e thjeshtë e autores ia ka bërë të lehtë detyrën përkthyesit, por nga ana tjetër e ka lënë jo vigjilent për ta humbur disi kadencën e autores, që në disa raste del pavetëdije nga personazhet e veta. Gjithsesi, është një libër që e nderon publikun, kur e lexon...dhe mëson shumë për një stil femëror tepër kontrovers.

Marrë nga Gazeta Shqiptare online, 3 qershor 2013

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Dashnoret, Elfriede Jelinek

Dashnoret, Elfriede Jelinek

Duhet t'i kesh nervat e çelikta të lexosh romanin e Elfriede Jelinek "Dashnoret". Pse? Sepse sintaksa nuk është si zakonisht, por e shkruar me një sintaksë rruge, që në fakt edhe nuk është aspak sintaksë, por një mori informacioni, e cila vjen në formën e shkrimit.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU000601

Botuesi: Skanderbeg Books

Pianistja, Elfriede Jelinek

Përshtypje(t): 0

Erika Kohut, një vajzë në fund të tridhjetave, jep mësime pianoje në Konservatorin e Vjenës. Por jeta dhe liria e saj janë të sekuestruara nga diktati i së ëmës dhe pasioni i saj i dyshimtë për artin, është i mbyllur në burgun e pentagramit. 

Çmimi 900,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: K4R3

Botuesi: Skanderbeg Books

Te perjashtuarit, Elfriede Jelinek

Përshtypje(t): 0

Është sfodi austriak i viteve pas Luftës së Dytë Botërore. Disa të rinj po përpiqen të çlirohen nga hijet e brezave të vjetër, nga pesha e prindërve dhe e historive të tyre, që janë bërë gati të padurueshme.

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: K4R3

Botuesi: Skanderbeg Books

Epshi, Elfriede Jelinek

Përshtypje(t): 0

Drejtori i një fabrike letre që ndodhet në një luginë alpine, i lajkatuar dhe i respektuar nga zona, pasi fabrika e tij i jep punë pjesës më të madhe të popullsisë lokale, personalisht është një njeri dorërrudhur, brutal, pa skrupuj, që shtyp punëtorët dhe nënshtron gruan e tij, Gertin, nën epshin e pangopshëm.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Ne gjendje
16 other products in the same category:

Reference: SKU001993

Brand: Dituria

Tregime e novela, Luigi Pirandello

Review(s): 0

Title: Tregime e novelaOriginal: Novelle per un anoCategory: NovelAuthor: Luigi PirandelloAlbanian translator: Amik KasoruhoPublisher: DituriaYear: 2007Pgs. 208Weight: 0.23 kgISBN: 978-99927-31-82-6  

Price ALL600.00
More
In Stock

Reference: SKU001244

Brand: Kokona

Plaku dhe Deti, Ernest Hemingway

Review(s): 0

Title: Plaku dhe DetiCategory: NovelAuthor: Ernest HeminguejAlbanian translator: Vedat KokonaPublisher: KokonaYear: 2006Pgs. 88Weight: 0.10 kgISBN: 978-99943-627-7-1  

Price ALL400.00
More
There are not enough products in stock

Reference: SKU000607

Brand: Skanderbeg Books

Femija i peste, Doris Lessing

Review(s): 0

Title: Fëmija i pestëOriginal: Fifth ChildCategory: NovelAuthor: Doris LessingAlbanian translator: Etleva Kondakciu – PushiPublisher: Skanderbeg BooksYear: 2007Pgs. 150Weight: 0.18 kg.ISBN: 978-99943-512-5-1  

Price ALL600.00
More
In Stock

Reference: 2661

Brand: Skanderbeg Books

Udhetim i mbyllur, Samuel Beckett

Review(s): 0

Title: Udhëtim i mbyllurOriginal: Mercier et CamierCategory: NovelAuthor: Samuel BeckettAlbanian translator: Urim NergutiPublisher: Skanderbeg booksYear: 2007Pgs. 112Weight: 0.15 kgISBN: 978-99943-51-16-9  

Price ALL600.00
More
In Stock

Reference: SKU000721

Brand: Onufri

Certifikata, Isaac Bashevis Singer

Review(s): 0

Title: ÇertifikataOriginal: Le certificatCategory: NovelAuthor: Isaac Bashevis SingerAlbanian translator: Helena KadarePublisher: OnufriYear: 2005Pgs. 240Weight: 0.44 kgISBN: 978-99943-42-78-5  

Price ALL900.00
More
In Stock

Brand: Skanderbeg Books

Gjuetia e ethshme e deles, Haruki Murakami

Review(s): 0

Jeta e tij ishte si një makth që përsëritet: një tren që nuk të shpie gjëkundi. Por një jetë e zakonshme do të marrë një kthesë të jashtëzakonshme. Ky është një nga romanet më të hershme të Murakamit, një botë plot magji shprehur në një nga veprat më të mira të shkrimtarit më të këndshëm të Japonisë.

Price ALL1,500.00
More
In stock

Reference: SKU000556

Brand: OMSCA-1

Budenbroket, Roman 2, Tomas Man

Review(s): 0

Title: Budenbrokët, historia e rënies së një familjeje, vëllimi llOriginal: Buddenbrooks, Verfall einer familieCategory: NovelAuthor: Tomas ManAlbanian translator: Klio EvangjeliPublisher: Omsca-1Year: 2004Pgs. 344Weight: 0.35 kgISBN: 978-99927-40-96-5  

Price ALL700.00
More
In Stock

Reference: SKU001914

Brand: Te tjere

Qiell i lene pergjysme, Tomas Transtromer

Review(s): 0

Title: Qiell i lënë përgjysmëCategory: PoetryAuthor: Tomas TranströmerAlbanian translator: Natasha LakoPublisher: AlephYear: 2011Pgs. 114Weight: 0.17 kgISBN: 978-99956-819-9-4  

Price ALL500.00
More
There are not enough products in stock