Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 1

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 560,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 840,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 560,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."

Çmimi 560,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 700,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

  • Çmim i zbritur

Shqiperia dhe ceshtja shqiptare pas Luftes se Pare Boterore, Romeo Gurakuqi

Vlerësimi 

Ky punim është një përpjekje për të trajtuar historinë politike të Shqipërisë në një hark kohor që përfshin periudhën nga përfundimi i Luftës së Parë Botërore deri në përcaktimin e statusit ndërkombëtar të këtij shteti dhe kufijve të tij, më 9 nëntor 1921.

1 200,00 Lekë
960,00 Lekë Ruaj 20%
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: Shqipëria dhe çështja shqiptare pas Luftës së Parë Botërore
Origjinali: Shqipëria dhe çështja shqiptare pas Luftës së Parë Botërore
Gjinia: Histori
Autori: Romeo Gurakuqi
Shtëpia botuese: UET Press
Viti: 2013
Fq. 320
Pesha: 0.501 kg
ISBN: 978-9956-39-42-6

Koment nga autori

Ky punim është një përpjekje për të trajtuar historinë politike të Shqipërisë në një hark kohor që përfshin periudhën nga përfundimi i Luftës së Parë Botërore deri në përcaktimin e statusit ndërkombëtar të këtij shteti dhe kufijve të tij, më 9 nëntor 1921. Përveç historisë politike, monografia merret gjerësisht me trajtimin diplomatik të Çështjes Shqiptare pas Luftës së Parë Botërore, gjegjësisht në Konferencën e Paqes së Parisit dhe në Konferencën e Ambasadorëve që e pasoi atë, deri në zgjidhjen përfundimtare në parim të çështjes së statusit dhe kufijve, më 9 nëntor 1921.

Punimi është mbështetur mbi një bazë të gjerë dokumentare që vjen nga Public Record Office, fondet e Foreign Office, nga dokumentet dorëshkrimore që ruhen në Biblioteken e London School of Economics and Political Science, nga dokumentet e botuara të Arkivit Qendror të Shtetit të Republikës së Shqipërisë dhe një numër burimesh të tjera burimesh arkivore të botuara, italiane, britanike dhe amerikane, që autori ka pasur mundësinë t'i hulumtojë gjatë punës studimore. Pra, bëhet fjalë për më shumë se tre vjet histori politike, diplomatike dhe në një masë më të kufizuar, sociale, kulturore, të Shqipërisë dhe çështjes së saj.

Vendin kryesor në libër e zë trajtimi i çështjes shqiptare në Konferencën e Paqes së Parisit. Në fakt, Çështja Shqiptare u trajtua në këtë hark kohor trevjeçar në tri instanca ndërkombëtare, me radhë dhe paralelisht: në Konferencën e Paqes së Parisit, në Lidhjen e Kombeve dhe në Konferencën e Ambasadorëve. Çdo trajtim paralel apo vijues i çështjes shqiptare, ka qenë i lidhur dhe i kushtëzuar nga vendimet themelore të paqebërësve të mbledhur në Konferencën e Paqes së Parisit më 1919.

Vetë këto instanca madje ishin ngritur nga forumi më i lartë i Konferencës së Paqes, nga Këshilli Suprem, dhe qenë të ngarkuara për t'u dhënë zgjidhje çështjeve të veçanta që kishte ngritur lufta, mes të cilave edhe çështjes shqiptare.

Detajet e librit
UET Press
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Shqiperia dhe ceshtja shqiptare pas Luftes se Pare Boterore, Romeo Gurakuqi

Shqiperia dhe ceshtja shqiptare pas Luftes se Pare Boterore, Romeo Gurakuqi

Ky punim është një përpjekje për të trajtuar historinë politike të Shqipërisë në një hark kohor që përfshin periudhën nga përfundimi i Luftës së Parë Botërore deri në përcaktimin e statusit ndërkombëtar të këtij shteti dhe kufijve të tij, më 9 nëntor 1921.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU000391

Botuesi: Botimet Dudaj

Historia diplomatike e ceshtjes Shqiptare, Arben Puto

Përshtypje(t): 0

Arben Puto është një prej historianëve më të njohur shqiptarë. Në vitet e punës së vet në fushën e studimeve, ai ka shkruar disa libra, ndër të cilët përmendim "Çështja Shqiptare në aktet ndërkombëtare pas Luftës së I Botërore", "E Drejta Ndërkombëtare Publike Libër Universitar", "Historia diplomatike e çështjes shqiptare 1878-1926".

Çmimi 800,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000398

Botuesi: Albin

Neper analet e diplomacise Angleze, Arben Puto

Përshtypje(t): 0

Arben Puto është një prej historianëve më të njohur shqiptarë. Në vitet e punës së vet në fushën e studimeve, ai ka shkruar disa libra, ndër të cilët përmendim "Çështja Shqiptare në aktet ndërkombëtare pas Luftës së I Botërore", "E Drejta Ndërkombëtare Publike Libër Universitar" etj.

Çmimi 384,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 480,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU001773

Botuesi: Toena

Lufta italo - greke, diktatore e kuislinge, Arben Puto

Përshtypje(t): 0

Lajmi që Shqipëria i ka shpallur luftë Shteteve të Bashkuara të Amerikës është prishur me indinjatë nga shqiptarët besnikë në këtë vend. Një hap i tillë i turpshëm kundër këtij vendi duhet të jetë marrë nga "qeveria" e Tiranës. Kjo qeveri përbëhet nga një grusht kuislingësh.

Çmimi 960,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 200,00 Lekë
More
Ne gjendje
16 other products in the same category:

Reference: 2618

Publisher: Te tjere

Historia e shqiptareve, Oliver Jens Schmitt, Eva Anne Frantz

Review(s): 0

Title: Historia e shqiptarëve, gjendja dhe perspektivat e studimit (hard cover)Original: Albanische Geschichte, stand und perspektiven der forschungCategory: History, political sciencesPrepared by: Oliver Jens Schmitt, Eva Anne FrantzAlbanian translator: Pandeli Pani, Artan PutoPublisher: PërpjekjaYear: 2012Pgs. 342Weight: 0.641 kgISBN: 978-99943-025-4-X

Price CHF9.41 Regular price CHF11.76
More
In Stock

Reference: SKU000355

Publisher: Shtepia Botuese 55

Historia e shtetit shqiptar 1912 - 2005, Kastriot Dervishi

Review(s): 0

Title: History of the Albanian State 1912-2005, government organization, political life, major events, members of parliament, ministers and heads of the Albanian stateAuthor: Kastriot DervishiCategory: HistoryPublisher: 55Year: 2006Pg.s 955Weight: 1.46 kg.

Price CHF7.84 Regular price CHF9.80
More
There are not enough products in stock

Publisher: Dituria

Odiseja arbereshe, Francesco Caccamo

Review(s): 0

Title: Odiseja arbëreshe, Terenc Toçi midis Italisë dhe ShqipërisëOriginal: Odissea arbereshe, Terenc Tocci tra Italia e AlbaniaCategory: HistoryAuthor: Francesco CaccamoAlbanian translator: Mariana YmeriPublisher: DituriaYear: 2013Pgs. 208Weight: 0.301 kgISBN: 978-9928-103-73-4

Price CHF6.27 Regular price CHF7.84
More
In stock