Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Geraldina e shqiptareve, Gwen Robyns

Vlerësimi 

Kujtimet në librin "Geraldina e shqiptarëve", të autores Gwen Robyns, janë të rrëfyera nga goja e mbretëreshës për ta sjellë këtë biografi -afërmendsh të autorizuar- pasi shkrimtarja ka kaluar orë e orë bisedash për të risjellë të freskëta, të paprekura nga koha, ditarin e "pashkruar" të Mbretëreshës.

800,00 Lekë
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: Geraldina e shqiptarëve
Gjinia: Biografi, histori
Autori: Gwen Robyns
Shqipëroi: Xhilda Dervishi
Shtëpia botuese: UET Press
Viti: 2012
Fq. 242
Pesha: 0.301 kg
ISBN: 978-99956-39-73-0

Mbi librin

Mbreti Zog, gjatë gjithë jetës së tij, ka refuzuar qëllimisht të mbante ditar zyrtar apo personal, duke ia ndaluar këtë gjë edhe mbretëreshës. Kujtimet në librin "Geraldina e shqiptarëve", të autores Gwen Robyns, janë të rrëfyera nga goja e mbretëreshës për ta sjellë këtë biografi -afërmendsh të autorizuar- pasi shkrimtarja ka kaluar orë e orë bisedash për të risjellë të freskëta, të paprekura nga koha, ditarin e "pashkruar" të Mbretëreshës.

"Mëngjesin e 31 janarit 1938, silueta e gjatë dhe e hollë e një vajze të re veshur me një fustan blu stolisur me të bardhë, u shfaq në ballkonin e një vile në Tiranë, kryeqytetin e Shqipërisë. Dielli dimëror rrëzëllente në flokët e saj të verdhë teksa përshëndeste sipas mënyrës shqiptare; dora e djathtë e kthyer nga poshtë, e mbajtur horizontalisht përmbi zemër, për të treguar se ju mbaj në zemrën time. Për herë të parë qytetarët e thjeshtë të Tiranës morën vesh se, më në fund, beqari dyzetedyvjeçar, mbreti Zog, kishte zgjedhur një nuse dhe dukej qartë se vajza e re u kishte hyrë në zemër..."

I njohur si mjaft tërheqës nga të gjitha femrat, mbreti nuk i mbante sekret miqësitë me to, por asnjëra nuk ishte e denjë për t'u bërë mbretëresha e tij. Disa bukuroshe nga Europa Qendrore pranuan ftesën e mbretit Zog për të vizituar Shqipërinë me qëllimin për t'u martuar. Duke qenë se ai ishte mysliman i sertë, një nga kërkesat e tij ishte që mbretëresha e ardhshme të ishte e virgjër dhe, me keqardhje, bukurosheve iu desh të ktheheshin te familjet e tyre, pasi nuk e përmbushnin këtë kusht.

Kontesha njëzetedyvjeçare Geraldinë Aponi vinte nga një familje e shquar hungareze dhe mbahej si një nga vajzat e reja më tërheqëse në fisnikërinë europiane. Prej bukurisë së saj, ajo njihej si Trëndafili i Bardhë i Hungarisë... Stili vërtet ngjan me një përrallë, ku autorja e përshkruan mbretëreshën Geraldinë të bukur si princeshë përrallash, po ashtu edhe ngjarjet që pasurojnë librin; historia e një monarkie jetëshkurtër e mbushur plot intriga e komplote.

Nuk i është dashur tjetër për ta shkruar veçse kujtimet e rrëfyera nga goja e mbretëreshës për ta sjellë këtë biografi - afërmendsh të autorizuar - pasi shkrimtarja ka kaluar orë e orë bisedash për të risjellë te freskëta, të paprekura nga koha, ditarin e Mbretëreshës. Biografisë i kanë ardhur në ndihmë edhe kujtime nga miq e të afërm me mbretëreshën; si princi Leka, bashkëshortja e tij Suzanë, kontesha Virginia Appony, motra e mbretëreshës, Skënder Zogu nipi i mbretit, e të tjerë të afërm, që e kanë plotësuar tablonë me të gjitha ngjyrat e kujtimeve.

Një mbretëreshë e hijshme, madhështia e së cilës u gërshetua me hidhërimin e pasigurinë. Jo si të gjitha përrallat -edhe pse në të vërtetë nuk ishte përrallë- historia e konteshës hungareze Geraldine Apponyi nuk përfundon me atë frazën "Dhe jetuan të lumtur përgjithmonë". Vetëm sa nis e tillë: me ballot mondane, pritjet mbretërore, pallatin, oborrin, dasmën madhështore, lindjen e princit trashëgimtar për t'u kthyer më pas në një histori udhëtimesh pafund ekzili, një mbretëreshë e destinuar të rrijë larg mbretërisë së saj.

E megjithatë, një historie e mbushur me emocione, detaje mbi një dashuri të madhe që ajo kishte për mbretin, e cila e shoqëroi dhe i dha forcë të përballonte lëngimin nga sëmundja dhe vdekjen e tij. Në libër vijnë të rrëfyera edhe ngjarje nga arena politike, por ajo që ka dashur të theksojë autorja dhe vetë mbretëresha është historia e saj e dashurisë, e cila e lexuar në rreshta bën të ëndërrojë çdo grua.

"Përpjekja ime më e ethshme gjatë rrëfimit të historisë së Hirësisë së saj, mbretëreshës Geraldinë të shqiptarëve, ka qenë 'kapja' e ngjyrimeve të fjalëve dhe të mendimeve të saj. Gjatë shumë bisedave me të, mbetesha vazhdimisht e shtangur nga fakti se, edhe pas pesëdhjetë vjetësh ecejakesh andej-këndej, ajo mbante mend gjithçka. Pamjet përshkruese të njerëzve dhe të ngjarjeve të shumë kohëve më parë, ende ruajnë shkëlqimin si diamant.

Një libër për ta njohur mbretëreshën sipas versionit të saj, me zërin e saj, me kujtimet e saj. Nga autorja Robyns ky libër është ndoshta përmbushja e dorëshkrimit të papërfunduar, të nisur nga vetë mbretëresha. Në libër gjenden të pasqyruara edhe copëza nga letrat që mbretëresha i shkruante nga Tirana dhe Egjipti, mëndeshës së saj, baroneshës Ruling, të cilat u shitën në një ankand publik në Zvicër dhe u blenë nga një shqiptar, mbështetës i monarkisë, i cili i njihte njerëzit që kishin dalë në fotografitë e albumit që shoqëronte këto letra. Dy qind letrat u dhanë falas bashkë me albumin, pasi u cilësuan pa ndonjë vlerë të madhe. "Tani ato gjenden në Bruksel dhe unë pata mundësinë t'i shfletoj"-vijon Robins.

Mbreti Zog, gjatë gjithë jetës së tij, ka refuzuar qëllimisht të mbante ditar zyrtar apo personal, duke ia ndaluar këtë gjë edhe mbretëreshës, të gjitha thëniet që i referohen atij janë marrë nga shënimet që u diktonte mbretëreshës, ministrit të Oborrit, kolonelit Sotir Martini, si edhe adjutantit, kolonel Selmanit.

"Në vorbullën e luftës së Hitlerit, ky vend i vogël por i trazuar kishte mbetur në hije, madje edhe ishte anashkaluar paturpësisht. Këtu, të paktën, shpresoj të korrigjoj disa nga gabimet e historianëve" – shkruan Gwen Robyns. Jeta e mbretëreshës nuk është vetëm historia e ëmbël e një dashurie të qëndrueshme -sipas autores- por edhe një sagë guximi dhe karakteri të fortë përballë pengesash të pakalueshme në një vend të vogël, i cili përdorej si gur shahu në fushën ndërkombëtare të luftës. Libri është shkruar përpara se mbretëresha Geraldinë të rikthehej në Shqipëri pas 63 vitesh ekzil dhe pak muaj më pas ajo do të mbyllte sytë në vendin që e bëri mbretëreshë.

Detajet e librit
UET Press
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Geraldina e shqiptareve, Gwen Robyns

Geraldina e shqiptareve, Gwen Robyns

Kujtimet në librin "Geraldina e shqiptarëve", të autores Gwen Robyns, janë të rrëfyera nga goja e mbretëreshës për ta sjellë këtë biografi -afërmendsh të autorizuar- pasi shkrimtarja ka kaluar orë e orë bisedash për të risjellë të freskëta, të paprekura nga koha, ditarin e "pashkruar" të Mbretëreshës.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU000214

Botuesi: Cabej

Mbreti Zog dhe perpjekja per stabilitet ne Shqiperi, B. Fischer

Përshtypje(t): 0

Studim i mirëfilltë mbi problematikën shqiptare të periudhës midis dy luftrave, për "kohën e Zogut", i mbështetur kryesisht mbi dokumente arkivore të pabotuara, libri është një analizë e shumëfishtë, politike e ekonomike, e situatës së brendëshme të vendit, vendosur në një kuadër Ballkanik e më gjerë.

Çmimi 990,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001767

Botuesi: Te tjere

Mergim Mbreteror: Mbreti Zog & Mbreteresha Geraldina, Neil Rees

Përshtypje(t): 0

Pas Luftës së Dytë Botërore, Shqipërisë i duhej një mbret i ri, post i cili iu ofrua personave të ndryshëm. Gjatë viteve 1920, një prijës shqiptar, me ndihmën e oficerëve në pension të ushtrisë Britanike, vendosi rend në vend. Në vitin 1928, ai mori titullin Mbreti Zog.

Çmimi 500,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: 2781

Botuesi: Naimi

Si u be mbret i Shqiperise Ahmet Zogu, Camillo Libardi

Përshtypje(t): 0

Të bëhesh princ, edhe sikur të mos jesh plotësisht princ, por të paktën president republike ose, të paktën, të paktën mbetet të bëhesh diktator. Ky ishte dhe është qëllimi i beut të Matit. Për këtë qëllim, ambicia e tij e pakufi nuk deshi t'ia dijë për mjetet që përdori. Për këtë plan iu desh të sakrifikonte gjithçka, edhe me kusht që Shqipërinë ta...

Çmimi 500,00 Lekë
More
Në gjendje
16 produkte të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU001832

Botuesi: Botart

Shqiptaret ne prizmin e diplomacise nderkombetare, Gjon Keka

Përshtypje(t): 0

Në Konferencën e Londrës, kufijtë e shtetit shqiptar ishin projektuar në një tekst të veçantë, të cilin fuqitë evropiane e shqyrtuan më me detaje në marsin e vitit 1913. Nga komisionet e zgjedhura u caktuan kufijtë e shtetit të ri, por jo tërësia e kombit shqiptar. Vendimi i Londrës solli shkëputjen nga trungu i kombi shqiptar të pjesëve të tij më të...

Çmimi 5,70 US$
More
Artikujt e fundit në gjendje

Referenca: SKU000814

Botuesi: Bota Shqiptare

Shqiptaret - nje histori moderne, Miranda Vickers

Përshtypje(t): 0

Vepra është quajtur një histori moderne, sepse është rrëfyer e shkruar ndryshe, sepse sjell fakte të reja jo vetëm për Shqipërinë e së shkuarës, por edhe për atë të tashmen. Mënyra se si është shkruar ky libër e bën atë bashkëkohor në të njëjtën kohë.

Çmimi 9,50 US$
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Botuesi: UET Press

Ahmet Zogu, presidenti qe u be mbret, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Por përveç inteligjencës, ajo që i jepte atij epërsi të padiskutueshme mbi gjithë të tjerët ishte mungesa e çdo ndjesie. Ahmet Zogu as ka dashuruar, as ka urryer kurrë. Veprimi dhe sjellja e tij i nënshtroheshin gjithnjë kontrollit të një mendjeje të ftohte dhe praktike, udhëhiqeshin gjithnjë dhe vetëm prej interesave të tij...

Çmimi 10,00 US$
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

Odiseja arbereshe, Francesco Caccamo

Përshtypje(t): 0

Ky vëllim përshkruan aventurën njerëzore dhe politike të italo-shqiptarit Terenc Toçi: nga lindja në provincën Shën Kozmo të Kozencës (Kalabri), në angazhimin për shkëputjen e shqiptarëve nga Perandoria Osmane, nga transferimi në Shqipërinë e pavarur, në bashkëpunimin me mbretin Zog, nga përkrahja e regjimit të pushtimit italian deri në vdekjen e tij...

Çmimi 7,60 US$
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000317

Botuesi: Ideart

Historia e Shqiperise ne shekullin XX, Nina Smirnova

Përshtypje(t): 0

Autorja ruse, Nina Smirnova, ka paraqitur qartazi historinë e Shqipërisë, përmes dëshmive të panjohura më parë, nga arkivat perëndimore dhe ruse në veçanti, si dhe ka shprehur interpretime të reja mbi personalitetet, personazhet, faktet dhe realitetet e shekullit më të trazuar në historinë e shqiptarëve.

Çmimi 11,90 US$
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000355

Botuesi: Shtepia Botuese 55

Historia e shtetit shqiptar 1912 - 2005, Kastriot Dervishi

Përshtypje(t): 0

Në morinë e botimeve për historinë moderne të Shqipërisë, ky botim synon të japë një model të ri, duke u përpjekur të sjelë në nivele të duhura atë që ka të bëjë me kujtesën kombëtare si dhe me nxjerrjen e së vërtetës, pavarsisht nga rrethanat e zhvillimeve politike dhe nga pesha që ka marrë zhvillimi i ngjarjeve.

Çmimi 9,50 US$
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: 2216

Botuesi: Onufri

Shkrime per historine e Shqiperise, Ali Kelcyra

Përshtypje(t): 0

Në Antologjinë historike që po i paraqitet lexuesit përfshihen materiale, të cilat i kushtohen historisë së periudhës 1912-1945, shkruar prej Ali Këlcyrës për RFE; të dhënat e periudhës 1944 - 1945 i kam hulumtuar në faqet e shtypit të refugjatëve politikë, pas vitit 1944, me autor Aliun; ndërsa lëndën që rrok lakun kohor 1925-1959 e kam qëmtuar ndër akiva.

Çmimi 23,80 US$
More
Artikujt e fundit në gjendje