Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Gjuha angleze per te gjithe, David Hicks

SKU000223
Vlerësimi 

Kërkesat dhe dëshirat e shumta për të mësuar shpejt dhe mirë gjuhën angleze, na shtynë të marrim përsipër përshtatjen në gjuhën shqipe të metodës së njohur "CALLING ALL BEGINNERS" e përgatitur nga Enti Britanik i Radiopërhapjes, Londër (BBC-British Broadcasting Corporation, London), dhe me autor David Hicks.

1 500,00 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Gjuha angleze për të gjithë
Origjinali: Gjuha angleze për të gjithë
Gjinia: Metodë për mësimin e gjuhëve
Autori: David Hicks                                                                                                  Shqipëroi:Bato Bega dhe Sokol Bega                                                                                              Shtëpia botuese: BS-Books                                                                                                        Viti: 2016                                                                                                                                    Fq. 351                                                                                                                                 Pesha: 0.565 kg.                                                                                                            ISBN:978-9928-4352-1-7

Fragment nga parathënia

Kërkesat dhe dëshirat e shumta për të mësuar shpejt dhe mirë gjuhën angleze, na shtynë të marrim përsipër përshtatjen në gjuhën shqipe të metodës së njohur "CALLING ALL BEGINNERS" e përgatitur nga Enti Britanik i Radiopërhapjes, Londër (BBC-British Broadcasting Corporation, London), dhe me autor David Hicks.

Shpjegimet e qarta dhe të thjeshta të veçorive të gramatikës së gjuhës angleze, duke vënë përbri tyre ato të gjuhës shqipe, bëjnë që ky kurs të jetë mjaft i dobishëm për nivele të ndryshëm arsimimi dhe kulture, dhe nga ana tjetër, të ndihmojë studentët që brenda një kohë relativisht të shkurtër, të komunikojnë në çdo rrethanë të jetës së përditshme.

Koha që ka kaluar që nga botimi i parë në gjuhën shqipe të këtij kursi (1992), na ka ndihmuar për të përcaktuar synimet dhe kërkesat e studentëve për të mësuar shpejt dhe në mënyrë të saktë gjuhën angleze. Kjo gjë na ka çoi në përpunimin, përmirësimin dhe pasurimin e kësaj metode me aspekte të reja, në mënyrë të veçantë lidhur me foljet e parregullta, me shqiptimin dhe mënyrën e të folurit të përditshëm, etj.

Pra, ky botim ndryshon nga botimet e viteve të mëparshëm, jo vetëm përsa i përket paraqitjes grafike të tij, por edhe në paraqitjen e fjalëve të reja në çdo mësim, ku përbri fjalës angleze që paraqitet për herë të parë në secilin mësim të ri, të vihet edhe shqiptimi përkatës, sikurse gjendet në çdo fjalor të anglishtes, ndryshe nga botimet e tjera që sillnin për ju vetëm fjalët dhe përkthimet e tyre.

Kjo është bërë për të ndihmuar studentin të mësojë shqiptimin e saktë të fjalëve që në fillim të mësmit të ri, pa qenë e nevojshme të konsultohet me fjalorin që gjendet në fund të librit.Përmirësime të rëndësishme janë bërë në mënyrën e shpjegimit të kategorive gramatikore, sidomos lidhur me shumësin e parregullt të emrave; me foljet kalimtare dhe jokalimtare; me foljet e parregullta; me krahasimin e mbiemrave, etj.

Vlen të theksohet, se mbas kapitullit Përgjigje Ushtrimeve, këtu jepet një Fjalorth anglisht-shqip, i organizuar sipas alfabetit, ku gjenden fjalët që kanë dalë për herë të parë në secilin mësim, si edhe fjalë të tjera të përdorura gjatë dhënies së shembujve, ose tek proverbat.Kjo metodë tani shoqërohet me një CD e regjistruar në Studiot e BBC, në cilin janë regjistrimet e 52 (pesëdhjetë e dy) mësimeve të metodës (shprehje dhe ndërtime idiomatike, bashkëbisedime, si edhe thënie dhe frazeologji) me folës të BBC.

Përsëri shprehim bindjen se kjo metodë që i paraqitet studentit shqiptar me të njëjtin titull "GJUHA ANGLEZE PER TE GJITHE", do të vazhdojë edhe në të ardhmen të mbajë një vend të qëndrueshëm midis metodave të shumta për mësimin e kësaj gjuhe.Për konsulta metodike e komente të tjera, lutemi të kontaktoni si më poshtë:E-mail: batobega @ gmail.com Batjar H.

Shënim: Gjuha angleze per te gjithe Audio CD (nuk përshihet në çmim)

Detajet e librit
Pegi
SKU000223
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Gjuha angleze per te gjithe, David Hicks

Gjuha angleze per te gjithe, David Hicks

Kërkesat dhe dëshirat e shumta për të mësuar shpejt dhe mirë gjuhën angleze, na shtynë të marrim përsipër përshtatjen në gjuhën shqipe të metodës së njohur "CALLING ALL BEGINNERS" e përgatitur nga Enti Britanik i Radiopërhapjes, Londër (BBC-British Broadcasting Corporation, London), dhe me autor David Hicks.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe
16 produkte të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU001514

Botuesi: Vernon Publishing

Homonyms, Synonyms & Antonyms, Kathryn Church

Përshtypje(t): 0

Kathryn Church ka mbaruar universitetin për Spanjisht, Linguistikë dhe Mësimdhënie në Unioversitetin e Uiskonsit (SH.B.A). Gjithashtu, është specializuar në Universitetin Shtetëror të Arizonës. Është e diplomuar në ESL (Anglishtja si gjuhë e dytë) dhe si mësuese spanjishteje. Ka një përvojë mbi 20 vjeçare në ESL, në zhvillimin e materialeve mësimdhënëse,...

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
In Stock

Referenca: SKU001502

Botuesi: Te tjere

Fjalor termash biznesi, finance dhe juridiksioni ekonomik

Përshtypje(t): 0

Ky Fjalor përmban rreth 20.000 terma, dhe është përmirësimi dhe zgjerimi i plotë i Fjalorit të mëparshëm "Terma Juridike, Ekonomike dhe Biznesi", i botuar më parë, i cili përmbante rreth 9.000 terma. Nga vetë numri i termave, rezulton se ky fjalor përmban mbi dyfishin e termave të shtjelluara në Fjalorin e parë, dhe një përmirësim të dukshëm të termave të...

Çmimi 1 200,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000222

Botuesi: Te tjere

Gjuha angleze per te gjithe Audio CD

Përshtypje(t): 0

Kjo CD me ushtrime audio është pjesë ndihmëse për librin e gjuhës angleze me të njëjtin emër. CD-ja nuk ofrohet me librin, pra është opsionale, por nuk është e vlefshme pa librin pasi ushtrimet që ndodhen aty janë brenda librit.

Çmimi 500,00 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU002056

Botuesi: EDFA Botime

Fjalor anglisht - shqip, Pavli Qesku

Përshtypje(t): 0

Në këtë fjalor do të gjeni:• Mbi 35 mijë fjalë dhe shprehje në gjuhën e folur dhe letrare angleze• Udhëzues për përdorimin e fjalorit• Thjeshtësi në përdorim• Specifikime të fjalëve në fushat ku ato përdoren si në art, shkencë, politikë etj.

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001512

Botuesi: Vernon Publishing

Come Color With Us and Learn English, Kathryn Church

Përshtypje(t): 0

Ky libër Anglisht me ngjyra është për fëmijët e vegjël që sapo kanë filluar të mësojnë disa fjalë në Anglisht. Ndërsa fëmijët ngjyrosin, ata duhet të praktikohen duke i thënë fjalët me zë. Çdo pesë faqe ka një mundësi për fëmijët që të praktikohen duke kopjuar fjalët e reja në Anglisht.

Çmimi 300,00 Lekë
More
In Stock

Botuesi: Te tjere

Gjuha angleze per femije, Ylvi Basha

Përshtypje(t): 0

• Është hartuar posaçërisht për fëmijë të moshës 10 – 15 vjeç.• Ka rreth 100 mësime me figura, me shqiptim dhe me përkthim.• Mbështetet nga fjalët e nxjerra nga fondi themelor i fjalëve të fjalorit të gjuhës së sotme angleze.

Çmimi 900,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Te tjere

Si te permiresojme shqiptimin dhe te folurit e anglishtes, Bato Bega, Sokol Bega

Përshtypje(t): 0

• Ç'është gjuha? – përse dhe si e nxënë fëmijët gjuhën;• Gjuha – veprimtari njerëzore. – Fjalët – simbolet dhe shenjat;• Komunikimi – komunikimi me fjalë, me shkrim dhe me gjeste;• Pengesat në procesin e komunikimit;• Fjalët, toni, intonacioni dhe zëri si shpreh

Çmimi 1 500,00 Lekë
More
Në gjendje