• Banner

Alfabeti i gjuhes shqipe dhe Kongresi i Manastirit
  • Alfabeti i gjuhes shqipe dhe Kongresi i Manastirit

Alfabeti i gjuhes shqipe dhe Kongresi i Manastirit

800 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: Alfabeti i gjuhës shqipe dhe Kongresi i Manastirit (kopertinë e trashë)
Gjinia: Histori
Autori: Të ndryshëm
Viti: 1972
Fq. 453
Pesha: 0.678 kg.

Përmbajtja e librit

• Alfabeti i gjuhës shqipe dhe Kongresi i Manastirit (14 – 22 nëndor 1908), Mahir Domi
• Lëvizja politike – kulturale në Shqipëri në pragun e Kongresit të Manastirit, Kristaq Prifti
• Kongresi i Parë i Manastirit, Parasqevi Qiriazi
• Lufta e popullit shqiptar për shkrimin dhe shkollën shqipe në shtypin e Rilindjes sonë Kombëtare, Zihni Reso
• Lufta për njësimin e alfabetit shqip në vitet 1878 – 1905
• Alfabeti i Pashko Vashës, Tomor Osmani
• Problemi i një alfabeti të përbashkët në gazetën "Kombi" të Bostonit, Gaqo Peci
• Kongresi i Elbasanit, shoqëria shkollore "Përparim" dhe ngritja e shkollës normale – ngjarje të shënuara në historinë e zhvillimit të arsimit dhe të kulturës, Petraq Pepo
• Kongresi i Dytë i Manastirit, Skënder Luarasi
• Roli reaksionar i klerit ndaj problemeve të alfabetit (1879 – 1912), Zihni Haskaj
• Rreth luftës për arsimin kombëtar në qarkun e Korçës në fund të shekullit XIX – në fillim të shekullit tonë, Ligor Mile
• Çështja e alfabetit dhe mitingu i shkronjave në Korçë, Franklin Xega
• Arsimi në gjuhën shqipe dhe çështjet e alfabetit në krahinën e Dibrës, Hilmi Sadiku

Detajet e librit
Te tjere
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
16 libra të tjera në këtë kategori:
chat Përshtypjet (0)