• Banner

Qendresa e popullit shqiptar kunder sundimit osman nga shek. XVI deri ne fillim te shek. XVIII, Selami Pulaha
  • Qendresa e popullit shqiptar kunder sundimit osman nga shek. XVI deri ne fillim te shek. XVIII, Selami Pulaha

Qendresa e popullit shqiptar kunder sundimit osman nga shek. XVI deri ne fillim te shek. XVIII, Selami Pulaha

Vlerësimi 

Periudha nga shekulli XVI deri në fillim të shek. XVIII shënon një etapë të re me kushte historike shumë të vështira për popullin shqiptar. Pushtimi osman, që arriti të vendosej në shumicën e tokave shqiptare në vitin 1479, e çoi vendin në një gjendje të mjerueshme.

1 200,00 Lekë
Sasia
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Përshkrimi

Titulli: Qëndresa e popullit shqiptar kundër sundimit osman nga shek. XVI deri në fillim të shek. XVIII (kopertina e trashë)
Origjinali: Qëndresa e popullit shqiptar kundër sundimit osman nga shek. XVI deri në fillim të shek. XVIII
Gjinia: Histori
Përgatitur nga: Selami Pulaha
Shtëpia botuese: Akademia e Shkencave e RPS të Shqipërisë, Instituti i Historisë
Viti: 1978
Fq. 704
Pesha: 1.081 kg.

Mbi librin

Periudha nga shekulli XVI deri në fillim të shek. XVIII shënon një etapë të re me kushte historike shumë të vështira për popullin shqiptar. Pushtimi osman, që arriti të vendosej në shumicën e tokave shqiptare në vitin 1479, e çoi vendin në një gjendje të mjerueshme.

Shoqëria shqiptare kishte humbur një pjesë të konsiderueshme të forcave të gjalla njerëzore dhe ishte zhveshur deri diku nga shtresat e zejtarëve, tregtarëve dhe të inteligjencës. Pushtimi, me pasojat e veta negative, goditi rëndë forcat prodhuese dhe ndërpreu procesin e zhvillimit organik e të pavarur ekonomik, politik e shoqëror, duke e hedhur vendin disa shekuj pas në një shkallë zhvillimi të kapërcyer me kohë.

Kjo periudhë është pasqyruar në këtë vepër përmes dokumentave osmane, në shqip dhe në origjinalin e tyre arabisht.

Detajet e librit
Te tjere
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Qendresa e popullit shqiptar kunder sundimit osman nga shek. XVI deri ne fillim te shek. XVIII, Selami Pulaha

Qendresa e popullit shqiptar kunder sundimit osman nga shek. XVI deri ne fillim te shek. XVIII, Selami Pulaha

Periudha nga shekulli XVI deri në fillim të shek. XVIII shënon një etapë të re me kushte historike shumë të vështira për popullin shqiptar. Pushtimi osman, që arriti të vendosej në shumicën e tokave shqiptare në vitin 1479, e çoi vendin në një gjendje të mjerueshme.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Te tjere

Nga Tirana ne Stockholm, Vedat Kokona, 1935

Përshtypje(t): 0

Libri është në përgjithësi në gjendje të mirë. Lidhja e faqeve është e qëndrueshme. Në kopertinën e librit ndodhet një vizë dhe një numër. Faqet e librit janë disi të zverdhura për shkak të kohës së kaluar.

Çmimi 1 600,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Botuesi: Te tjere

Jakov Xoxa, Vepra e plote, vol. 1-6

Përshtypje(t): 0

Në këtë vepër të plotë gjenden vepra që nuk janë ribotuar më që pas viteve '90 dhe që përbëjnë një pjesë të rëndësishme të krijimtarisë së Jakov Xoxës.

Çmimi 6 000,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok