• Banner

  • Çmim i zbritur
50 ide per fiziken qe duhet t’i dije cdo njeri, Joanne Baker
  • 50 ide per fiziken qe duhet t’i dije cdo njeri, Joanne Baker

50 ide per fiziken qe duhet t’i dije cdo njeri, Joanne Baker

Kur u thashë miqve të mi lidhur me këtë libër, ata hokatuan duke thënë se gjëja e parë që vërtet duhet të dini rreth fizikës është se - fizika është e vështirë. Pavarësisht kësaj, ne të gjithë e përdorim fizikën çdo ditë.

700 Lekë
595 Lekë Ruaj 15%
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: 50 ide për fizikën që duhet t’i dijë çdo njeri
Origjinali: 50 Physics Ideas You Really Need to Know
Gjinia: Shkenca natyrore
Autori: Joanne Baker
Shqipëroi: Ilirjana Angoni
Shtëpia botuese: Plejad
Viti: 2018
Fq. 210
Pesha: 0.251 kg.
ISBN: 978-9928-183-39-2

Komente nga autorja

Kur u thashë miqve të mi lidhur me këtë libër, ata hokatuan duke thënë se gjëja e parë që vërtet duhet të dini rreth fizikës është se - fizika është e vështirë. Pavarësisht kësaj, ne të gjithë e përdorim fizikën çdo ditë.

Kur shihemi në pasqyrë ose kur vemë syzet, atëherë jemi duke përdorur fizikën e optikës. Kur vendosim zilen e orës ne ndjekim kohën; kur ndjekim vijat në hartë ne navigojmë hapësirën gjeometrike. Celularët tanë na lidhin - nëpërmjet fijesh elektromagnetike të padukshme - me satelitët që vërtiten sipër nesh.

Por fizika nuk është vetëm përsa i takon teknologjisë. Pa fizikën nuk do të kishte hënë, as ylberë, as diamandë. Madje edhe gjaku që rrjedh nëpër arteriet tona ndjek ligjet e fizikës, shkencën e botës fizike.

Fizika moderne është plot me surpriza. Fizika quantum (kuantike) e çoroditi botën, duke vënë në pikëpyetje pikërisht konceptin e ekzistencës së objektit. Kozmologjia shtron pyetjen se çfarë është universi. Si u formua ai dhe përse ne jemi këtu? A është universi ynë i veçantë apo disi i pashmangshëm?

Duke rrëmuar brenda atomit, fizikantët zbuluan një botë fantazmë, të fshehur, të grimcave thelbësore. Madje edhe tavolina më e fortë, prej drurit mogan, është kryesisht e përbërë nga hapësirë boshe, ku atomet e saj mbaheshin nga një strukturë forcash bërthamore.

Fizika e ka zanafillën nga filozofia dhe deri diku ajo po rikthehet ndaj saj, duke dhënë pikëpamje të reja dhe të papritura të botës, e cila e tejkalon përvojën tonë të përditshme.

Gjithsesi, fizika nuk është vetëm një koleksion idesh imagjinare. Ajo i ka rrënjët te fakti dhe eksperimenti. Metoda shkencore vazhdimisht përmirëson ligjet e fizikës, ashtu si software i kompjuterit, ndërkohë që i vendosen bug-et dhe i shtohen module të rinj.

Nëse dija e kërkon këtë, atëherë ndryshime madhore në mënyrën e të menduarit mund të ishin të pranueshme, mirëpo pranimi kërkon kohë. U desh më shumë se një brez që të pranohej në shkallë të gjerë idea e Copernicus-it se bota rrotullohet rreth diellit, por ritmi është shpejtuar dhe fizika kuantike si dhe relativiteti u integruan në fizikë brenda një dhjetëvjeçari. Prandaj, madje edhe ligjet më të suksesshëm të fizikës janë vazhdimisht në testim.

Ky libër ju ofron një ‘turne’ në botën e fizikës, me shumë vendndalime, por brenda një kohe të shkurtër, pra që nga konceptet bazë siç është graviteti, drita dhe energjia deri në idetë moderne të teorisë kuantike, të kaosit dhe energjisë së errët*). Shpresoj që ashtu si një guidë turistike, ky libër t`ju joshë për të zbuluar edhe më shumë. Fizika nuk është vetëm parime themelore – ajo është zbavitje.

Detajet e librit
Plejad
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: 2757

Botuesi: Plejad

50 ide fetare qe duhet t'i dije cdo njeri, Peter Stanford

(0)

Cilido e ka një mendim për fenë. Ai mund të jetë pozitiv, mund të jetë negativ, por rrallë është asnjanës. Filozofi gjerman Fridrik Niçe, i cili shpall me besim në vitet 1880, se Zoti kishte vdekur, do të befasohej nëse shihte 120 vite pasi shkroi nekrologjinë e Zotit se feja është ende një prani e gjallërishme dhe gjerësisht e debatueshme në shkallë...

Çmimi 595 Lekë Çmimi i zakonshëm 700 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Plejad

50 ide rreth arkitekturës që duhet t'i dijë çdo njeri, Philip Wilkinson

(0)

Ky libër flet rreth ideve kryesore, të cilat krijuan bazën e arkitekturës Perëndimore që nga koha e Greqisë së lashtë deri në ditët tona. Këto ide përfshijnë një larmishmëri fushash – që nga teknologjia deri te zbukurimi, që nga planifi kimi deri te zejtaria, po ashtu që nga mëhyra si të interpretojmë të kaluarën deri se si të ndërtojmë për të ardhmen.

Çmimi 595 Lekë Çmimi i zakonshëm 700 Lekë
More
Në gjendje
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: UET Press

Une kam vrare, Eni Vasili

(0)

Këto personazhe thellësisht dramatike janë gra dhe vajza shqiptare, ato që i kemi ndeshur shpesh në rrugë, në jetën e përditshme, por që befas shfaqen këtu, prapa hekurave të burgut. Drama e këtyre grave i kapërcen kufijtë e çdo seance gjyqësore.

Çmimi 765 Lekë Çmimi i zakonshëm 900 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Kuptimi metafizik dhe dialektik i levizjes, Robert Thomanikaj

(0)

Autori i përket atij grupi njerëzish, të cilët e vërejnë natyrën me kënaqësi e kureshtje gjatë gjithë jetës. Si valët e detit, ashtu edhe vargmalet, e kanë çuar atë në idenë mbi një forcë rrotulluese universale në hapësirë të çdo lloj trupi, nga grimca të vogla e deri tek trupat e mëdhenj, planetë e diej.

Çmimi 595 Lekë Çmimi i zakonshëm 700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000301

Botuesi: Cabej

Seksi i dytë vol. 1, Faktet dhe mitet, Simone de Beauvoir

(0)

Ajo i mëshon në veprën e saj kërkimit të moralit të vërtetë dhe kritikës ndaj traditës dhe konformizmit. Gjatë gjithë jetës krijuese ajo synon të shkruajë vepra kuptimplote dhe pavarësisht nga gjinia- roman, ese, vepër autobiografike apo teatrale- shkrimet e saj janë morale dhe filozofike.

Çmimi 850 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Botimet Dudaj

Si përhapet pandemia, Paolo Giordano

(0)

Pandemia e CoViD-19-s mund të jetë emergjenca shëndetësore më e rëndësishme e epokës sonë. Na zbulon kompleksitetin e botës që popullojmë, të logjikave të saj sociale, ekonomike, ndërpersonale dhe psikike. Kjo që po kalojmë ka karakter mbiidentitar dhe mbikulturor. Kërkon një përpjekje fantazie që në një regjim normal nuk jemi mësuar ta kryejmë: ta shohim...

Çmimi 425 Lekë Çmimi i zakonshëm 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Botimet Dudaj

Cfare na pret vitin e pare, Heidi Murkoff, Sharon Mazel

(0)

Udhëzime që nuk vijnë bashkë me foshnjat, por që janë aq të nevojshme për prindërit e rinj. Ky udhërrëfyes kaq i dashur dhe i shitur në botë, vazhdimi i "Çfarë të presësh kur vjen një fëmijë", ju ofron çdo gjë që duhet të dini rreth përkujdesit (dhe ushqyerjes) së foshnjës suaj.

Çmimi 1 700 Lekë Çmimi i zakonshëm 2 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2674

Botuesi: Te tjere

Zgjidhja e nje misteri, Perparim Zaimi

(0)

Në vitin 2010, autori u prezantua me broshurën sprovë "Zgjidhja e një misteri", e cila po i paraqitet lexuesit me këtë botim si një punim kërkimor, ku ndërthuren aspekte të ufologjisë, filozofisë, historisë së lashtë të shqiptarëve dhe misticizmit.

Çmimi 1 020 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 200 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU000816

Botuesi: Ideart

Fjalor i madh italisht-shqip, Abedin Preza, Ervin Preza

(0)

E veçanta e Fjalorit të madh italisht – shqip, me autorë Abedin dhe Ervin Preza është fakti se ai është më i ploti, më izgjeruari, më i larmishmi i hartuar gjer sot, që përmbledh plot 70.000 fjalë-tituj, mbi 1.000 fjalë dhe shprehje idiomatike të cilat kanë ardhur së bashku me kuptimet e tyre analoge, si dhe përmbi 150.000 shembuj ilustrues.

Çmimi 2 550 Lekë Çmimi i zakonshëm 3 000 Lekë
More
Ne gjendje
chat Përshtypjet (0)