• Banner

  • Çmim i zbritur
Tri sprova per matematiken, Aleko Minga
  • Tri sprova per matematiken, Aleko Minga

Tri sprova per matematiken, Aleko Minga

Përse është objektiv dhe i pashmangshëm procesi i matematizimit të shkencës? Cila është dialektika e tij? Çka u ofron matematika shkencave që matematizohen? Përse depërtimi i matematikës në degët e tjera të dijes është një stimul i fuqishëm përparimi për vetë matematikën?

600 Lekë
510 Lekë Ruaj 15%
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Tri sprova për matematikën
Gjinia: Shkenca natyrore
Autori: Aleko Minga
Shtëpia botuese: Botimet IDK
Viti: 2015
Fq. 213
Pesha: 0.251 kg.
ISBN: 978-9928-136-32-9

Mbi librin

"Tri sprova për matematikën" sjell në vëmendjen e lexuesit një problematikë të rëndësishme:

• Përse është objektiv dhe i pashmangshëm procesi i matematizimit të shkencës? Cila është dialektika e tij? Çka u ofron matematika shkencave që matematizohen? Përse depërtimi i matematikës në degët e tjera të dijes është një stimul i fuqishëm përparimi për vetë matematikën?
• A ndodhin revolucione në matematikë? Në qoftë se po të ç'tipi janë ato?
• Ndarja midis dy kulturave, kulturës letraro-artistike apo, në përgjithësi, humanitare, nga njëra anë, dhe kulturës tekniko-shkencore, nga ana tjetër, a është shndërruar në një çarje humnerore apo ende ekzistojnë lidhje midis tyre, që mund të kthehen në kanale komunikimi të dobishëm dhe me përfi tim të ndërsjelltë?

"Sprovat" janë një përpjekje për t'u dhënë përgjigje këtyre pyetjeve.

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Fan Noli

Shendetesia ne Skrapar, historia e zhvillimit, Nevruz Gerxhani

(0)

Librin "Shëndetësia në Skrapar" e vlerësoj si një punë kërkimore – studimore serioze me nivel shkencor. Aty përmblidhen materiale me përmbajtje mjaft të zgjedhur, që interpretojnë dhe konceptojnë në mënyrë dinjitoze rrjedhën historike të mjekësisë në krahinën e Skraparit.

Çmimi 850 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Extra

Bimët mjekësore në familje, Petrit Kokalari, Zef Sima, Pavli Xinxo

(0)

Fitoterapia dmth mjekimi me bimë, edhe sot e kësaj dite gjen ende mbështetje të gjerë në shumicën e popujve të botës. Nisur nga kjo, edhe populli ynë ka një traditë të hershme në njohjen, përgatitjen e përdorimin e bimëve mjekësore, për shërimin e një numri të madh sëmundjesh siç janë ato të rrugëve të frymëmarrjes, të aparatit tretës, të plagëve të...

Çmimi 850 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000301

Botuesi: Cabej

Seksi i dytë vol. 1, Faktet dhe mitet, Simone de Beauvoir

(0)

Ajo i mëshon në veprën e saj kërkimit të moralit të vërtetë dhe kritikës ndaj traditës dhe konformizmit. Gjatë gjithë jetës krijuese ajo synon të shkruajë vepra kuptimplote dhe pavarësisht nga gjinia- roman, ese, vepër autobiografike apo teatrale- shkrimet e saj janë morale dhe filozofike.

Çmimi 850 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Toena

Gjuha shqipe per te huajt dhe shqiptaret jashte Atdheut, Gjovalin Shkurtaj, Enver Hysa

(0)

Ky libër synon t'u japë njohuritë më kryesore për të lexuar dhe për të folur gjuhën shqipe letrare, në radhë të parë atyre që shqipen e kanë gjuhë të nënës, por nuk i kanë sot mundësitë për ta nxënë në shkollë me program të rregullt si lëndë mësimore.

Çmimi 1 020 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 200 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU000319

Botuesi: Ideart

Njerezit e shquar te antikitetit, Ralda Forzin, Beverley Tavio

(0)

Ky libër enciklopedik, i vyer si për ata që dinë, ashtu edhe për ata që duan të mësojnë ende, na paraqet njerëzit e shquar të lashtësisë që 3000 vjet para Krishtit. Leximi i tij është një zhvendosje në kohë drejt Mesopotamisë, Egjiptit, Greqisë së Lashtë dhe Romës.

Çmimi 595 Lekë Çmimi i zakonshëm 700 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Pegi

Per bukurine e femijes suaj, Pellumb Karagjozi

(0)

Ky libër ka qëllim t'i përgjigjet problemeve të nënave ose të kujtdo që kryen funksionin e nënës, edukatores, pra të kujtdo që mundet, në njëfarë mënyre, të ndihmojë fëmijën të rritet mirë dhe shëndetshëm. Në këtë libër, paraqiten shkurtimisht proceset e rritjes, tek i porsalinduri, te fëmija dhe tek adoleshenti.

Çmimi 680 Lekë Çmimi i zakonshëm 800 Lekë
More
Në gjendje
chat Përshtypjet (0)