Libra referencë

Information

Botuesit

Speciale

Autorët

Ulje çmimi! Hegjemonia kombetare, Enis Sulstarova Shfaq të madhe

Hegjemonia kombetare, Enis Sulstarova

Produkt i ri

Libri grupon studime dhe artikuj të autorit, që janë shkruar kryesisht në vitet 2010-2017. Pjesa e parë e librit, "Kombi dhe nacionalizmi", përmbledh artikuj që trajtojnë aspekte të çështjes kombëtare shqiptare sot dhe në të kaluarën.

Më shumë detaje

Në gjendje

$11.27

-20%

$14.09

Më shumë informacione

Titulli: Hegjemonia kombëtare
Gjinia: Shkenca politike
Autori: Enis Sulstarova
Shtëpia botuese: Pika pa sipërfaqe
Viti: 2017
Fq. 464
Pesha: 0.506 kg.
ISBN: 978-9928-185-39-6

Mbi librin

Libri grupon studime dhe artikuj të autorit, që janë shkruar kryesisht në vitet 2010-2017. Pjesa e parë e librit, "Kombi dhe nacionalizmi", përmbledh artikuj që trajtojnë aspekte të çështjes kombëtare shqiptare sot dhe në të kaluarën.

Përmes tyre argumentohet se përpjekja kombëtare shqiptare sot duhet të synojë një rilindje të re shpirtërore, sikurse u përpoq ta realizonte Rilindja Kombëtare. Pjesa e dytë e librit, "Ideja e Evropës, orientalizmi dhe afrikanizmi", përmban studime që trajtojnë raportin e elitave politike dhe kulturore me "tjetrin", në funksion të riprodhimit të identiteteve moderne shqiptare.

Studimet në pjesën e tretë të librit i kushtohen zbatimit të ideologjisë zyrtare të Shqipërisë komuniste në zhanrin e letërsisë fantastiko-shkencore dhe në analizën e eurokomunizmit. Pjesa e katërt përmban shkrime mbi librat shkollorë të historisë në Shqipërinë paskomuniste dhe mbi debatin publik mbi rishikimin e tyre.

Pjesa e pestë e librit përbëhet nga vështrime teorike mbi kushtetutat e Shqipërisë dhe normat zakonore, kurse në pjesën e fundit të librit janë përfshirë shkrime mbi jetët dhe veprat e disa shkrimtarëve e studiuesve që kanë lënë gjurmë në shek. XX-XXI.

Reviews

Write a review

Hegjemonia kombetare, Enis Sulstarova

Hegjemonia kombetare, Enis Sulstarova

Libri grupon studime dhe artikuj të autorit, që janë shkruar kryesisht në vitet 2010-2017. Pjesa e parë e librit, "Kombi dhe nacionalizmi", përmbledh artikuj që trajtojnë aspekte të çështjes kombëtare shqiptare sot dhe në të kaluarën.

Libra të ngjashëm

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

Shkarkime

KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (0)