• Banner

  • Çmim i zbritur
Lindshmeria, sjellja riprodhuese dhe shoqeria, Mimoza Dushi, Hivzi Islami
  • Lindshmeria, sjellja riprodhuese dhe shoqeria, Mimoza Dushi, Hivzi Islami

Lindshmëria, sjellja riprodhuese dhe shoqëria, Mimoza Dushi, Hivzi Islami

Hulumtimi i përmbajtjeve më rilevante të natalitetit (fertilitetit) dhe të riprodhimit të popullsisë dhe determinanteve të tyre, si dhe i varshmërisë së variablave sociodemografikë dhe procesit të lindshmërisë dhe diferencimit të tij sipas karakteristikave të ndryshme ka rëndësi të madhe për njohjen e tërë gjendjes dhe tendencave të zhvillimit demografik.

6,15 GBP
5,23 GBP Ruaj 15%
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Lindshmëria, sjellja riprodhuese dhe shoqëria
Gjinia: Shkenca sociale
Autori: Mimoza DushiHivzi Islami
Shtëpia botuese: Dukagjini
Viti: 2006
Fq. 316
Pesha: 0.314 kg.
ISBN: 978-9951-05-108-1

Mbi librin

Hulumtimi i përmbajtjeve më rilevante të natalitetit (fertilitetit) dhe të riprodhimit të popullsisë dhe determinanteve të tyre, si dhe i varshmërisë së variablave sociodemografikë dhe procesit të lindshmërisë dhe diferencimit të tij sipas karakteristikave të ndryshme ka rëndësi të madhe për njohjen e tërë gjendjes dhe tendencave të zhvillimit demografik dhe shoqëroro – ekonomik në kuptim të gjerë të çdo bashkësie popullative.

Përveç shqyrtimit të kësaj problematike, të gjerë e shumëdimensionale, ky studim përfshin edhe çështje të rëndësishme të sjelljes riproduktive dhe të planifikimit të familjes si në planin e përgjithshëm e teorik, ashtu edhe në shembullin e popullsisë së Kosovës.

Janë së paku tri arsye pse autorët e panë të nevojshme, por edhe të domosdoshme, që në kuadër të angazhimit të tyre shumëvjeçar profesionalo – shkencor t'i qasen problematikës së lindshmërisë dhe të sjelljes riprodhuese të popullsisë së Kosovës në tërë kompleksitetin e saj: së pari, pse rrjedhat e zhvillimit demografik të Kosovës, vështruar në një kontekst afatgjatë kohor janë specifike; së dyti, pse nataliteti (fertiliteti) paraqet variablën kyçe jo vetëm për kompleksin demografik, por edhe për zhvillimin ekonomik, social dhe kombëtar; dhe së treti, pse njohuritë teorike dhe empirike mbi fertilitetin dhe riprodhimin e popullsisë dhe shkaqet e ndryshimit të tyre janë të pamjaftueshme.

Detajet e librit
Te tjere
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: Te tjere

Spastrimet etnike, Hivzi Islami

(0)

Aspiratat hegjemoniste dhe shoviniste të qarqeve, regjimeve, madje edhe popujve të tërë në kohën tonë kanë nxitur edhe një tip krejtësisht të ri të migrimeve, me përmbajtje specifike, të ashtuquajtur "migrime humane", "këmbim popullatash" apo "spastrim etnik".

Çmimi 6,54 GBP Çmimi i zakonshëm 7,69 GBP
More
Në gjendje
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU001501

Botuesi: Te tjere

Fjalor termash juridike, ekonomike dhe biznesi anglisht-shqip, Luan Kaceli

(0)

Titulli: Fjalor termash juridike, ekonomike dhe biznesi anglisht-shqipOrigjinali: Fjalor termash juridike, ekonomike dhe biznesi anglisht-shqipGjinia: FjalorAutori: Luan KaceliShtëpia botuese: Botime AdaFq. 338Pesha: 0.382 kgISBN: 978-99943-961-5-3

Çmimi 4,25 GBP Çmimi i zakonshëm 5,00 GBP
More
Ne gjendje

Botuesi: Te tjere

Historia e Botes me 1000 objekte

(0)

Një libër krejt i veçantë e mjaft i bukur, që gjithkush do dojë ta ketë në shtëpinë e tij. Një vështrim i ri për historinë e botës, për qytetërimet e kulturat, që shihen nëpërmjet 1.000 objektesh të krijuara nga dora e njeriut gjatë pothuajse 20.000 vitesh: Nga sendet e jetës së përditshme, tek kryeveprat e kreativitetit njerëzor.

Çmimi 22,88 GBP Çmimi i zakonshëm 26,92 GBP
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Kuptimi metafizik dhe dialektik i levizjes, Robert Thomanikaj

(0)

Autori i përket atij grupi njerëzish, të cilët e vërejnë natyrën me kënaqësi e kureshtje gjatë gjithë jetës. Si valët e detit, ashtu edhe vargmalet, e kanë çuar atë në idenë mbi një forcë rrotulluese universale në hapësirë të çdo lloj trupi, nga grimca të vogla e deri tek trupat e mëdhenj, planetë e diej.

Çmimi 4,58 GBP Çmimi i zakonshëm 5,38 GBP
More
Në gjendje

Botuesi: Onufri

James, studenti im amerikan ushtar ne Irak, Fatos Tarifa

(0)

James Perkins. Një emër i zakonshëm. Një prej mijëra studentëve, të cilëve u kam dhënë mësim deri më sot. Dhe një prej miliona ushtarëve amerikanë që kanë shërbyer―ose luftuar―përtej dy oqeaneve që i ndajnë Shtetet e Bashkuara nga pjesët e tjera të globit. Megjithatë, një njeri i jashtëzakonshëm. Një qenie njerëzore e mahnitshme.

Çmimi 3,27 GBP Çmimi i zakonshëm 3,85 GBP
More
Në gjendje

Referenca: SKU001065

Botuesi: Dituria

Historia e gjuhësisë, Robert H. Robins

(0)

Ky vëllim synon t'i japë lexuesit një pamje tërësore të rrethanave historike dhe të klimës kulturore, në të cilat panë dritën teoritë e ndryshme gjuhësore. Histori e gjuhësisë, natyrisht, por edhe histori e kulturës, që nga zanafilla në Greqinë e Lashtë, duke vijuar përmes zhvillimeve të botës romake, Mesjetës dhe Rilindjes deri në kohët moderne.

Çmimi 6,54 GBP Çmimi i zakonshëm 7,69 GBP
More
Ka mbaruar

Botuesi: UET Press

Sistemi partiak ne Shqiperi, Anjeza Xhaferaj

(0)

Ky studim synon të kapë thelbin e marrëdhënies ndërmjet organizimit partiak dhe elektoratit. Ai kalon nivelin e analizës nga sistemi partiak te partia, duke investiguar se ç'ndodh brenda sistemit. Partitë politike përfaqësojnë njësitë bazike të ndërveprimit dhe ndryshimit në një sistemi politik.

Çmimi 5,88 GBP Çmimi i zakonshëm 6,92 GBP
More
Në gjendje
chat Përshtypjet (0)