• Banner

  • Çmim i zbritur
Une kam vrare, Eni Vasili
  • Une kam vrare, Eni Vasili

Une kam vrare, Eni Vasili

Këto personazhe thellësisht dramatike janë gra dhe vajza shqiptare, ato që i kemi ndeshur shpesh në rrugë, në jetën e përditshme, por që befas shfaqen këtu, prapa hekurave të burgut. Drama e këtyre grave i kapërcen kufijtë e çdo seance gjyqësore.

900 Lekë
765 Lekë Ruaj 15%
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Unë kam vrarë
Origjinali: Unë kam vrarë
Gjinia: Publicistikë
Autori: Eni Vasili
Shtëpia botuese: UET Press
Viti: 2016
Fq. 232
Pesha: 0.403 kg.
ISBN: 978-9928-190-69-7

Komente mbi librin

"Këto personazhe thellësisht dramatike janë gra dhe vajza shqiptare, ato që i kemi ndeshur shpesh në rrugë, në jetën e përditshme, por që befas shfaqen këtu, prapa hekurave të burgut. Drama e këtyre grave i kapërcen kufijtë e çdo seance gjyqësore. Duam apo s'duam ato bëjnë pjesë në kalendarin dhe në trazimin tonë të përbashkët. Dhe përtej tyre, në shpresën për t'i kapërcyer ato."

Ismail Kadare

"Një libër që rifillon aty ku mbaron leximi. Dhe të mban lidhur si një ëndërr, prej së cilës nuk arrin dot të shkëputesh. Një grup portretesh që letërsia nuk do t'i mblidhte dot bashkë, në një libër ku realiteti sfidon letërsinë. Dhe krimi sfidon moralin prej të cilit nuk mbrohesh dot. Një skenë krimesh ku, kush ka vrarë, plotëson, thuajse çdo kusht, për t'u respektuar si viktimë dhe, kush është vrarë, e ka thuajse të pamundur të mos shihet si fajtor. Dhe në leximin e rifilluar që vazhdon, zgjatet hija e një pikëpyetjeje prej së cilës është në çdo faqe e më e pamundur të shqitesh dot: "A mos vallë vrasësit e vërtetë janë spektatorët?"

Linda Rama

"Ky libër është një zbritje me pishtar në rrethin e fundit të Ferrit, atje ku të pathënat përsëriten në pambarim. Kur ngjitemi, jemi të tjerë njerëz..."

Diana Çuli

Mbi autoren

Eni Vasili është një nga figurat më të njohura të gazetarisë televizive shqiptare. Lindur në Tiranë, është diplomuar në gjimnazin "Petro Nini Luarasi" dhe laureuar në Fakultetin e Gjuhëve të Huaja, Universiteti i Tiranës. Mban titujt e dy masterëve shkencorë, mbrojtur, përkatësisht, pranë ISE (Instituti i Studimeve Europiane) në Universitetin e Tiranës, në "Politikë dhe Qeverisje", si dhe në IULM (La Libera universita di lingue e comunicazione), Milano, Itali, në "Menaxhim i komunikimit publik, politik dhe institucional", struktura pranë të cilave është edhe doktorante.

Pas përfundimit të studimeve të larta, Eni Vasili emërohet si gazetare e departamentit të lajmeve në RTVSH dhe, më pas, si kryeredaktore. Pas një pune disa vjeçare pranë këtij institucioni, me propozim të RTV "Alsat", emërohet me të njëjtën detyrë (kryeredaktore e lajmeve) pranë këtij institucioni.

Eni Vasili asiston, në rolin e Drejtores së Përgjithshme të Televizionit "Alsat", në transformimin e tij nga një televizion informativ, në një televizon gjeneralist, nën logon "Albanian Screen". Gjatë kësaj periudhe, realizon dy nga markat më të rëndësishme të formateve televizive të ideuara prej saj, "Ora 20.00" dhe programin politik "Studio e hapur".

Me programin "Studio e hapur", Eni Vasili vazhdon të kontribuojë për një periudhë afro 10 vjeçare. Programi "Studio e hapur" pranë "News 24", aktualisht, është një nga programet më të ndjekur.

Eni Vasili është autore e shumë shkrimeve publicistike dhe kolumniste në gazetën më të madhe në vend "Panorama", si dhe lektore pranë Fakultetit Ekonomik në lëndën e "Komunikimit në biznes".

Kontributet e saj shtrihen në shumë sfera të jetës shoqërore. Emisionet e saj kanë qenë zëri i parë dhe, shpeshherë, i vetëm, në mbrojtje të kauzave të njerëzve në nevojë dhe kundër padrejtësive sociale. Libri "Unë kam vrarë" është në vazhdën e këtyre përpjekjeve. Eni Vasili është Presidente e FORUMIT të Gazetarëve Profesionistë Shqiptarë "FGPSH".

Detajet e librit
UET Press
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001019

Botuesi: UET Press

Hinterlandi i kuq, Mustafa Nano

(0)

Hinterlandi kuq, ku unë jam rritur, nuk ishte- kjo gjë edhe mund të merret me mend, edhe del qartazi nga libri- as vetëm një hinterland, as thjesht i kuq. Ishte as më pak, as më shumë një copë autentike e Shqipërisë së atyre motive, për të cilën mund të flitet veç duke folur për veten. 

Çmimi 425 Lekë Çmimi i zakonshëm 500 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: UET Press

Une jam gege, Mustafa Nano

(0)

Për nji pjesë të madhe të autoriteteve "misterioze" binomi "gegë – toskë", ose edhe kufizat e tij të marra veç e veç, janë fjalë pa ndonji kuptim, janë "historizëm", fjalë të kohës së Nuhit, gjithsesi pa landësi e përmbajtje.

Çmimi 765 Lekë Çmimi i zakonshëm 900 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: SARAS

Pax Albanica, Mustafa Nano

(0)

"Pax Albanica" është një hulumtim i kujdesshëm në të shkuarën tonë, përmes rrëfimeve të gjetura në arkivat e kohës, të udhëtarëve, gazetarëve që shkelën herët në Shqipëri apo mendjeve të ndritura shqiptare, duke ndërtuar një portret të munguar deri tani mbi raportin që shqiptarët kanë mbajtur me fenë që nga pushtimi osman.

Çmimi 850 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000 Lekë
More
Ne gjendje
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Te tjere

Islamizem do te thote lindje, Enis Sulstarova

(0)

Librat shkollorë të historisë japin ndihmesë në formimin e identiteteve dhe të kujtesës kulturore të nxënësve si qytetarë të ardhshëm të shtetit kombëtar. Gjithashtu, ato përmbajnë njohuritë e domosdoshme për të kuptuar dhe për të vlerësuar diskutimet publike mbi identitetin kombëtar dhe të shkuarën e kombit.

Çmimi 680 Lekë Çmimi i zakonshëm 800 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Onufri

James, studenti im amerikan ushtar ne Irak, Fatos Tarifa

(0)

James Perkins. Një emër i zakonshëm. Një prej mijëra studentëve, të cilëve u kam dhënë mësim deri më sot. Dhe një prej miliona ushtarëve amerikanë që kanë shërbyer―ose luftuar―përtej dy oqeaneve që i ndajnë Shtetet e Bashkuara nga pjesët e tjera të globit. Megjithatë, një njeri i jashtëzakonshëm. Një qenie njerëzore e mahnitshme.

Çmimi 425 Lekë Çmimi i zakonshëm 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Triumfi mbi kancerin, Taulant Hatia

(0)

Si matet suksesi kundër kancerit? Me gjatësinë e jetës? Mirëqenien dhe mungesën e dhimbjes? Aftësinë për të jetuar çdo ditë normalisht? Këto kritere përdorin mjekët e terapive ushqimore, kurse mjekësia tradicionale përqendrohet te kanceri dhe madhësia e tij.

Çmimi 425 Lekë Çmimi i zakonshëm 500 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Cabej

Fjalë për fjalë, Ardian Vehbiu

(0)

Si degë e dijes, gjuhësia ngjall interes dhe kuriozitet të madh te njerëzit, sidomos tek të gjithë ata që duan të shkruajnë "me drejtshkrim", ata që duan ta mbajnë shqipen të pastër "nga fjalët e huaja", dhe ata të tjerët, më në fund, që kërkojnë tek etimologjia një mbështetje për besimin e tyre të patundur se jona është nga "gjuhët më të vjetra të botës".

Çmimi 1 275 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 500 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001303

Botuesi: Papirus

Kontratat, Pjesa e posaçme, E drejta civile, Georges Vermelle

(0)

Ky libër ka si synim të paraqesë kontratat kryesore të parashikuara nga Kodi Civil dhe tiparet e tyre thelbësore: shitja, shkëmbimi, qiradhënia/marrja, huadhënia (për konsum dhe për përdorim), depozita, përfaqësimi, lojërat dhe bastet, renta jetore, transaksioni si dhe disa marrëveshje plotësuese.

Çmimi 680 Lekë Çmimi i zakonshëm 800 Lekë
More
Ne gjendje
chat Përshtypjet (0)