Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Elemente teorik te stabilitetit te anijes, Perparim Zaimi, Albert Koco

2675
Vlerësimi 

Para fillimit të ngarkimit e deri në momentin që arrin në portin e shkarkimit, komanda e anijes kryen një sërë veprimesh të tilla si: llogaritjen e stabilitetit statik (të peshës) dhe stabilitetin dinamik (të formës) për të nxjerrë një lartësi metaqëndrore (GM) të pranueshme sipas llojit të ngarkesës që transporton anija, përpilimin e planit të lundimit etj.

2 500,00 Lekë
Sasia
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Përshkrimi

Titulli: Elementë teorik të stabilitetit të anijes e zbatimi praktik, pjesa e parë
Origjinali: Elementë teorik të stabilitetit të anijes e zbatimi praktik, pjesa e parë
Gjinia: Studim
Autori: Përparim Zaimi, Albert Koço
Shtëpia botuese: Edlora
Viti: 2011
Fq. 290
Pesha: 0.481 kg.
ISBN: 978-99928-139-27-6

Fragment nga libri

Para fillimit të ngarkimit e deri në momentin që arrin në portin e shkarkimit, komanda e anijes kryen një sërë veprimesh të tilla si:

• Plani i ngarkimit: shpërndarjen e ngarkesës në hambar sipas kurbaturës (m3) dhe faktorët stivues të mallit në ton/ m3 (ose m3/ton).
• Llogaritjen e stabilitetit statik (të peshës) dhe stabilitetin dinamik (të formës) për të nxjerrë një lartësi metaqëndrore (GM) të pranueshme sipas llojit të ngarkesës që transporton anija.
• Mënjanimin në maksimum të efektit të sipërfaqeve të lira të lëngjeve në tanke si dhe ndikimin që kanë ato mbi lartësinë metaqëndrore.
• Llogaritjen e konsumeve ditore në karburant, vaj lubrifikant, furnizime të ndryshme dhe ujë të ëmbël, mbi bazën e të cilave do të kryhet furnizimi deri në portin e mbërritjes duke shtuar 10 % rezervë.
• Përpilimin e planit të lundrimit duke zgjedhur rrugën më të shkurtër e me më pak rreziqe lundrimore deri në destinacionin përfundimtar si dhe përcaktimin e vendeve të strehimit dhe qëndrimit në spirancë në rast të motit me erë dhe valëzim të fuqishëm.
• Marrjen e vazhdueshme të informacionit mbi kushtet e motit në rajonin e lundrimit për të marrë masat e duhura siguruese.
• Kontrollon funksionimin e mekanizmave dhe aparaturave në bord, mjetet e sigurisë për përballimin e fatkeqësive të mundshme në anije dhe shpëtimit në det.
• Drejtuesit planifikojnë dhe kryejnë veprime për mirëmbajtjen e anijes, njohjen e saj në imtësi si dhe evidentojnë e njohim mirë cilësitë manovruese të anijes.

Detajet e librit
Te tjere
2675
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Elemente teorik te stabilitetit te anijes, Perparim Zaimi, Albert Koco

Elemente teorik te stabilitetit te anijes, Perparim Zaimi, Albert Koco

Para fillimit të ngarkimit e deri në momentin që arrin në portin e shkarkimit, komanda e anijes kryen një sërë veprimesh të tilla si: llogaritjen e stabilitetit statik (të peshës) dhe stabilitetin dinamik (të formës) për të nxjerrë një lartësi metaqëndrore (GM) të pranueshme sipas llojit të ngarkesës që transporton anija, përpilimin e planit të lundimit etj.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe
16 other products in the same category:

Reference: SKU000837

Brand: OMSCA-1

Profile letrare, Milaim Nelaj

Review(s): 0

Titulli Profile letrare - Literary Profiles Autori Milaim Nelaj Gjinia Studime Redaktor Sokol Jakova Shtëpia Botuese OMSCA-1, janar 2009 Faqe: 160 Pesha: 0.18 kg   Për autorin:<br /

Price ALL400.00
More
There are not enough products in stock

Brand: Minerva

Teoria e gjithçkaje, Stephen Hawking

Review(s): 0

Duke përdorur këtë histori si një shtresë fillestare, Hawking na merr në një udhëtim tërheqës përmes lentes teleskopike të fizikës moderne për të fituar një pamje të re të universit - natyrën e vrimave të zeza, vazhdimin e hapësirës-kohë dhe informacionin e ri rreth origjinës të universit.

Price ALL720.00 Regular price ALL800.00
More
In stock